
Vaccinatiegraad baby's en kleuters stabiel, RIVM positief
BILTHOVEN (ANP) - Het percentage baby's en kleuters dat is ingeënt tegen besmettelijke ziektes is niet verder gedaald. De vaccinatiegraad stabiliseert. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) noemt dat positief, maar maakt zich wel zorgen over de verder gedaalde vaccinatiegraad bij kinderen van 9 jaar en ouder.
Van 85 tot 89 procent van de baby's en kleuters is bekend dat ze zijn ingeënt via het Rijksvaccinatieprogramma. Dat is een fractie lager dan vorig jaar, maar het RIVM schat in dat niet alle vaccinaties zijn geregistreerd. Anonieme vaccinaties tellen namelijk niet mee, omdat daar niet te achterhalen is of het om een baby, een peuter, een kleuter of een tiener gaat. Daardoor "lijkt het aannemelijk dat de werkelijke vaccinatiegraad bij zuigelingen en kleuters tenminste ongeveer gelijk is gebleven". De vaccinatiegraad tegen bof, mazelen, rodehond en meningokokken is mogelijk zelfs wat gestegen, aldus het instituut.
Kinderen kunnen worden gevaccineerd tegen dertien ernstige infectieziektes. Dit zijn difterie, kinkhoest, tetanus, polio, bof, mazelen, rodehond, haemophilus influenzae type b, hepatitis b, pneumokokken, meningokokken, het humaan papillomavirus en het rotavirus.
Grote steden
Gezondheidsdiensten streven naar een vaccinatiegraad van 90 tot 95 procent. Dit is nodig om de gehele bevolking goed te kunnen beschermen tegen besmettelijke ziektes.
Onder meer in de grote steden blijft het aandeel gevaccineerde kinderen onder die grens. Den Haag maakt zich daar grote zorgen over en zegt verbaasd te zijn over "de rooskleurige conclusies van de overheid". Volgens de gemeente zijn er in de afgelopen week tien gevallen van mazelen vastgesteld in Den Haag. Daarom is er een landelijke campagne nodig, vindt wethouder Hilbert Bredemeijer.
Meer uit Gezond
DEN BOSCH (ANP) - Ouders moeten goed opletten wanneer ze hun kinderen insmeren met een balsem bij een verkoudheid. Verkeerd gebruik kan ernstige bijwerkingen veroorzaken, waarschuwt bijwerkingencentrum Lareb. In de balsems zitten stoffen als menthol, die helpen om de luchtwegen wat vrijer te maken, zodat mensen beter kunnen ademen. Bij goed gebruik zijn er volgens Lareb nauwelijks bijwerkingen. Maar de balsems met menthol zijn alleen geschikt voor mensen van 2 jaar en ouder, niet voor baby's en dreumesen.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Veel kinderen gaan naar de huisarts omdat ze last hebben van krentenbaard. Dat is een ontsteking van de huid, met wondjes, rode plekjes of blaasjes met gele korstjes. Onderzoeksinstituut Nivel, dat de gegevens van huisartsen registreert, zegt dat dit vaak in de zomer gebeurt.
2 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Dankzij de drie bevolkingsonderzoeken naar borst-, darm- en baarmoederhalskanker worden jaarlijks duizenden mensen gered. Ook leven mensen langer met kanker door de vroegere screening. Het Erasmus MC onderzocht de effectiviteit van de onderzoeken en de zorgkosten.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen zonder huisarts, omdat alle praktijken in hun buurt vol zijn, ervaren vaak veel stress, frustratie en onzekerheid. Sommigen zoeken bij gebrek aan deskundige hulp zelf een oplossing voor medische problemen. Ze kopen bijvoorbeeld online medicijnen, zonder controles en voorlichting. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zegt zich zorgen te maken over "het grote aantal mensen zonder huisarts" en wil verbetering zien.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat gokt, is in 2025 toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op basis van onderzoek van Ipsos I&O onder 7600 Nederlanders van 16 jaar en ouder. Zo gaf vorig jaar 65 procent van de Nederlanders aan een kansspel te hebben gespeeld, tegenover 69 procent dit jaar.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ouderen kunnen zich laten vaccineren tegen gordelroos en er gaat extra geld naar screening op borstkanker voor vrouwen met dicht borstweefsel. Dat is onder meer afgesproken in het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Dinsdagavond konden bronnen al melden dat er een onderhandelaarsakkoord was, maar nu is ook de inhoud bekend.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die in de buurt van een geitenhouderij wonen, hebben vaker last van longontsteking dan anderen. De Gezondheidsraad concludeert dat de boerderijen waarschijnlijk ook de oorzaak van de klachten zijn en pleit daarom voor maatregelen "om de gezondheidsrisico's voor omwonenden van geitenhouderijen te beperken".
1 week geleden