Vaccin tegen ziekte chikungunya krijgt positief advies
AMSTERDAM (ANP) - Mensen kunnen binnenkort waarschijnlijk een inenting krijgen tegen de ernstige virale ziekte chikungunya, die wordt overgebracht door tijgermuggen. Een vaccin daartegen krijgt een positieve beoordeling van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) in Amsterdam. Het is nu aan de Europese Commissie om te besluiten of het middel wordt toegelaten in Nederland en de andere EU-landen. Daarna is het aan landen zelf of en hoe het vaccin wordt vergoed.
Het vaccin Vimkunya is ontwikkeld door het Deense farmaceutische bedrijf Bavarian Nordic. Na toelating kan het middel worden gegeven aan iedereen van 12 jaar en ouder. Het zou het eerste vaccin tegen chikungunya in Europa zijn.
Chikungunya is een ernstige virale ziekte met heftige uitslag, hoge koorts en hevige pijn aan de gewrichten. De meeste mensen herstellen binnen een week, maar sommige patiënten kunnen maandenlang kreupel zijn. Bij een heel kleine groep kunnen meerdere organen tegelijk uitvallen, waardoor mensen kunnen overlijden.
Chikungunya kwam oorspronkelijk alleen in Afrikaanse landen voor. De ziekte verspreidde zich daarna naar Azië, Midden-Amerika, Zuid-Amerika en het Caribisch gebied, waaronder Caribisch Nederland. In Europa dook de ziekte voor het eerst op bij reizigers die onderweg een infectie hadden opgelopen, maar inmiddels zijn al honderden mensen ziek geworden zonder dat zij in Afrika of Azië waren of contact hadden met mensen die daar net waren geweest. Door klimaatverandering komen tijgermuggen in steeds grotere delen van Europa voor. Daardoor zou ook chikungunya zich verder kunnen verspreiden.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse politie kwam tijdens corona vaak in de positie dat er geëscaleerd moest worden, omdat de lokale driehoek landelijk beleid volgde. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij legde uit dat hoe meer beperkingen demonstranten krijgen, hoe eerder de politie moet optreden.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema moest de avondklok tijdens corona uitvoeren, aangezien het een landelijke maatregel was. "Hoe ingewikkeld ook", zei Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. "Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was", zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een vrije discussie over de te nemen maatregelen tegen het coronavirus was eigenlijk niet mogelijk. Daarvoor was de positie van het Outbreak Management Team (OMT) te sterk. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, verwacht dat de uitbraak van het hantavirus op zijn einde loopt. Volgens de laatste cijfers, van halverwege vorige week, worden er wereldwijd nog dertig mensen actief gevolgd, aldus de verklaring van Tedros op X. Er zijn geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf keer werden er besluiten genomen over onderwijs tijdens de coronacrisis die niet in lijn waren met het OMT-advies. Dat zei oud-onderwijsminister Arie Slob tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is het beeld ontstaan dat het kabinet blindelings achter het OMT aanliep, maar hij benadrukte dat dit op onderwijs zeker niet het geval was.
3 dagen geleden