UWV zet zich schrap voor toename WW-uitkeringen
AMSTERDAM (ANP) - Om de toename van het aantal werkloosheidsuitkeringen door de coronacrisis te kunnen verwerken de aankomende tijd, trekt het UWV in hoog tempo nieuwe medewerkers aan. De organisatie zoekt vijfhonderd uitkeringsdeskundigen en vijftig 'adviseurs werk'.
Een uitkeringsdeskundige beoordeelt aanvragen voor een WW-uitkering; een 'adviseur werk' begeleidt mensen in de WW naar een nieuwe baan via persoonlijke gesprekken, trainingen en online hulp. Het UWV neemt al sinds maart extra medewerkers aan. In totaal zijn al 650 uitkeringsdeskundigen en adviseurs geworven en opgeleid, aldus het UWV. Voor 2021 verwacht de uitkeringsinstantie nog meer mensen aan te nemen.
Hoofd Arbeidsmarktinformatie- en advies van het UWV, Rob Witjes, verwacht dat de werkloosheid deze winter flink kan oplopen. "Onze prognose is dat in de eerste helft van 2021 het aantal WW-uitkeringen zal oplopen tot 400.000. Dat is een toename van 100.000, er zijn nu rond de 300.000 WW’ers."
Nog pijnlijker
Het Centraal Planbureau (CPB) publiceerde na Prinsjesdag al in zijn Macro Economische Verkenning 2021 dat bij een "tweedegolfscenario" de werkloosheid in 2021 zelfs kan oplopen richting 10 procent, wat neerkomt op ruim 900.000 mensen. In februari van dit jaar was 2,9 procent van de beroepsbevolking werkloos.
Witjes: "Zo’n tweede dreun zal nog pijnlijker zijn. Afgelopen voorjaar werd duidelijk dat vooral jongeren, zzp’ers en flexwerkers hun baan verloren. Vanaf september vond een deel van hen weer werk. Als in 2021 nog een ontslaggolf komt, geeft dat veel onzekerheid, met name bij deze kwetsbare groepen."
Reorganisaties
Witjes wijst ook op de mogelijkheid van een toename van reorganisaties bij bedrijven volgend jaar. "Naast de bekende sectoren zoals de horeca, raakt de economische krimp ook de logistiek, productie en zakelijke dienstverlening. Als de recessie doorzet, is dat voor bedrijven een reden om te reorganiseren. Denk daarbij aan het inkrimpen op stafafdelingen."
Het UWV streeft ernaar om WW’ers actief te begeleiden naar ander werk. "Als het kan zelfs van sector naar sector; in de ict, het onderwijs, en bij technische beroepen zoals monteur, is veel vraag naar medewerkers", aldus Witjes.
Meer uit Financieel
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
13 uur geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
16 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
1 dag geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
1 dag geleden