UWV: tekort beveiligers komt mogelijk ook door imagoprobleem
AMSTERDAM (ANP) - Het tekort aan beveiligers op onder meer Schiphol is vooral een gevolg van de coronacrisis, maar komt ook door een gebrekkige instroom vanuit de verschillende beveiligingsopleidingen. Daarbij speelt er mogelijk een imagoprobleem, zegt uitkeringsinstantie UWV na onderzoek.
"Het werk kan zwaar zijn. In veel gevallen is het een continue baan met dag- en nachtdiensten. En beveiligers krijgen steeds meer te maken met agressie", zegt UWV-arbeidsmarktadviseur Pauline van Zon in een toelichting. "Met name boa’s geven aan dat zij sinds het begin van de coronacrisis, nog vaker dan normaal verbale agressie, intimidatie en fysieke agressie meemaken."
Cijfers wijzen uit dat de arbeidsmarkt voor beveiligingsberoepen momenteel zeer krap is. Eind vorig jaar stonden er 3100 vacatures open voor functies in de beveiliging. Dit is ruim 1000 vacatures meer dan voor het begin van de coronacrisis. Daarnaast is het aantal mensen dat met een beveiligingsberoep staat ingeschreven in de WW sterk gedaald.
Problematisch
Volgens deskundigen van het UWV is het huidige tekort aan beveiligers ontstaan doordat tijdens de coronacrisis veel beveiligers hun baan zijn kwijtgeraakt en werk hebben gevonden in een andere branche. "Zeker in de evenementenbranche en de luchtvaart was er aanzienlijk minder vraag naar mensen met een beveiligingsberoep", zegt Van Zon over de coronaperiode. "Evenementen konden lange tijd geen doorgang vinden en er waren periodes dat er nauwelijks gevlogen werd."
Nu de werkzaamheden in de beveiliging weer zijn opgepakt, is het lastig om personeel te vinden. Dat komt volgens het UWV ook doordat er relatief weinig jonge beveiligers van opleidingen afkomen. Dit kan in de toekomst nog problematisch worden want ruim drie op de tien beveiligingsmedewerkers is ouder dan 55 jaar en gaat binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk met pensioen.
Door personeelstekorten bij de beveiliging en bagageafhandeling kampt Schiphol de laatste tijd met veel problemen. De luchthaven kan de zomerdrukte niet aan en kondigde eerder daarom maatregelen aan om de drukte nog enigszins te beperken. Dat is ook de reden dat luchtvaartmaatschappijen deze zomer veel vluchten moeten schrappen.
Het UWV laat weten de beveiligingsbranche te helpen bij het vinden van nieuw personeel. Door middel van leerwerktrajecten probeert de uitkeringsinstantie samen met werkgevers extra krachten te vinden. Zij zouden met behulp van omscholing dan in aanmerking kunnen komen voor een baan in de beveiliging.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag omlaag gegaan door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De dreiging van Teheran om elk schip aan te vallen dat de Straat van Hormuz probeert te passeren, in combinatie met de productiestops van verschillende olie- en gasproducenten in het Midden-Oosten, heeft de wereldwijde scheepvaarttarieven opgedreven en de prijzen van ruwe olie en aardgas flink doen stijgen.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 12.300 vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten zijn tot nu toe al geannuleerd als gevolg van de oorlog in Iran en de onrust in de regio, meldt Bloomberg op basis van luchtvaartwebsite Flightradar24.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n drieduizend rijksambtenaren hebben dinsdag in Den Haag gedemonstreerd tegen het uitblijven van loonsverhogingen en inflatiecorrectie in de nieuwe cao. Vakbond FNV kondigde daar een volgende, grotere actie aan. Samen met de andere vakbonden organiseert de FNV op 14 april een nieuwe landelijke staking tegen de zogeheten nullijn.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse reisorganisaties hebben vooralsnog weinig kunnen doen om gestrande reizigers in het Midden-Oosten terug te halen naar huis. Door aanvallen van Iran op omliggende landen die Amerikaanse bases huisvesten, is amper vliegverkeer mogelijk.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) staat klaar om de wereldwijde oliemarkt te stabiliseren in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens documenten die zijn ingezien door persbureau Bloomberg hebben de leden van het IEA meer dan 1 miljard vaten olie aan noodreserves beschikbaar.
4 uur geleden