UWV: tekort beveiligers komt mogelijk ook door imagoprobleem
AMSTERDAM (ANP) - Het tekort aan beveiligers op onder meer Schiphol is vooral een gevolg van de coronacrisis, maar komt ook door een gebrekkige instroom vanuit de verschillende beveiligingsopleidingen. Daarbij speelt er mogelijk een imagoprobleem, zegt uitkeringsinstantie UWV na onderzoek.
"Het werk kan zwaar zijn. In veel gevallen is het een continue baan met dag- en nachtdiensten. En beveiligers krijgen steeds meer te maken met agressie", zegt UWV-arbeidsmarktadviseur Pauline van Zon in een toelichting. "Met name boa’s geven aan dat zij sinds het begin van de coronacrisis, nog vaker dan normaal verbale agressie, intimidatie en fysieke agressie meemaken."
Cijfers wijzen uit dat de arbeidsmarkt voor beveiligingsberoepen momenteel zeer krap is. Eind vorig jaar stonden er 3100 vacatures open voor functies in de beveiliging. Dit is ruim 1000 vacatures meer dan voor het begin van de coronacrisis. Daarnaast is het aantal mensen dat met een beveiligingsberoep staat ingeschreven in de WW sterk gedaald.
Problematisch
Volgens deskundigen van het UWV is het huidige tekort aan beveiligers ontstaan doordat tijdens de coronacrisis veel beveiligers hun baan zijn kwijtgeraakt en werk hebben gevonden in een andere branche. "Zeker in de evenementenbranche en de luchtvaart was er aanzienlijk minder vraag naar mensen met een beveiligingsberoep", zegt Van Zon over de coronaperiode. "Evenementen konden lange tijd geen doorgang vinden en er waren periodes dat er nauwelijks gevlogen werd."
Nu de werkzaamheden in de beveiliging weer zijn opgepakt, is het lastig om personeel te vinden. Dat komt volgens het UWV ook doordat er relatief weinig jonge beveiligers van opleidingen afkomen. Dit kan in de toekomst nog problematisch worden want ruim drie op de tien beveiligingsmedewerkers is ouder dan 55 jaar en gaat binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk met pensioen.
Door personeelstekorten bij de beveiliging en bagageafhandeling kampt Schiphol de laatste tijd met veel problemen. De luchthaven kan de zomerdrukte niet aan en kondigde eerder daarom maatregelen aan om de drukte nog enigszins te beperken. Dat is ook de reden dat luchtvaartmaatschappijen deze zomer veel vluchten moeten schrappen.
Het UWV laat weten de beveiligingsbranche te helpen bij het vinden van nieuw personeel. Door middel van leerwerktrajecten probeert de uitkeringsinstantie samen met werkgevers extra krachten te vinden. Zij zouden met behulp van omscholing dan in aanmerking kunnen komen voor een baan in de beveiliging.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. "Het bleek echter een uitdaging om die herkenbare HEMA-smaak volledig te behouden", erkent HEMA nu.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) maakt zich zorgen over de afname van de concurrentie in Nederland in het afgelopen decennium. De toezichthouder wijst op de nadelen voor consumenten, want voldoende concurrentie dwingt bedrijven om de prijzen laag te houden, de kwaliteit te verbeteren en te blijven innoveren. De ACM zegt met nieuwe bevoegdheden beter te kunnen ingrijpen.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie bij de komende vergadering naar verwachting opnieuw ongewijzigd. Dat melden bronnen bij OPEC+ aan persbureau Bloomberg. De organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, vergadert op zondag 1 februari via videoverbinding over de productie.
4 uur geleden