UWV: tekort aan tienduizenden vakkrachten voor energietransitie
AMSTERDAM (ANP) - Om de klimaatdoelen te halen zijn heel veel extra vakmensen nodig. Uitkeringsinstantie UWV stelt dat er momenteel 48.000 vacatures open staan voor beroepen die nodig zijn voor de energietransitie. Dan gaat het onder andere om ontwerpers, architecten en analisten van ict-systemen, elektriciens, installatiemonteurs voor zonnepanelen en laadpalen en voor werkvoorbereiders en calculatoren in de bouw en de installatietechniek. Sinds 2016 is het aantal openstaande vacatures voor deze specifieke beroepsgroepen met 31.000 gestegen.
Om de uitstoot van schadelijke stoffen zoals CO2 te verminderen wordt door Nederland volop ingezet op de opwekking van duurzame energie via bijvoorbeeld zon en wind. Om deze systemen werkend te krijgen moet de energie-infrastructuur, waaronder kabels, leidingen en buizen aangepast en uitgebreid worden.
Door de aankomende veranderingen blijft de vraag naar technische vakmensen onverminderd groot, aldus het UWV. De meeste vacatures staan open voor ontwerpers, architecten en analisten ICT-systemen. Om voldoende mensen aan te trekken zou volgens het uitkeringsinstituut werk gemaakt moeten worden van onder andere omscholing.
Technisch personeel
Eerder stelde ook Techniek Nederland dat er een groot tekort is aan technisch personeel. Volgens de branchevereniging zijn er alleen al in de installatietechniek 20.000 vacatures. Dat loopt naar verwachting op tot 40.000 de komende jaren.
Ook ABN AMRO concludeerde eerder dit jaar al dat krapte op de arbeidsmarkt een struikelblok is voor de energie-opgave waar Nederland voor staat. Volgens de bank is de krapte op de arbeidsmarkt niet eerder zo groot geweest.
Opwarming aarde
Klimaatwetenschappers stelden eerder dat de uitstoot van broeikasgassen "onmiddellijk en stevig" moet worden teruggedrongen om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad in 2050, ten opzichte van de tweede helft van de 19e eeuw. In diverse sectoren zijn maatregelen nodig om de "schadelijke gevolgen" van de opwarming te voorkomen, zoals extreme hitte, overstromingen en langdurige periodes van droogte.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij Advent International zit achter het overnamebod op het in Amsterdam genoteerde Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat meldt Sky News. Volgens Sky News geeft Advent leiding aan een investeringsconsortium dat InPost van de beurs wil halen.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor een Amerikaanse bankvergunning. Die vergunning heeft de Nederlandse financiële app nodig voor een volledige lancering in de Verenigde Staten.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in december licht gedaald naar 2,8 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. In november bedroeg de inflatie nog 2,9 procent op jaarbasis en in oktober was dat 3,1 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.
9 uur geledenHOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
9 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.
9 uur geledenROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.
12 uur geleden