UWV: hoger aantal arbeidsongeschikten gevolg van corona
AMSTERDAM (ANP) - Het hoger dan verwachte aantal arbeidsongeschiktheidsuitkeringen is voor een belangrijk deel het gevolg van de coronapandemie. Dat zijn de eerste uitkomsten van een onderzoek van uitkeringsinstantie UWV. Dat stelde het UWV in om erachter te komen waarom er meer van de zogeheten WIA-uitkeringen werden toegekend.
Het aantal toegekende arbeidsongeschiktheidsuitkeringen stijgt al jaren, meldt het UWV. Meer verzekerden, een hogere pensioenleeftijd en heropening van voormalige WIA-uitkeringen waren daarvan de oorzaak. Maar de stijging in 2021 was veel sterker dan in 2019 en 2020.
Er kwamen vorig jaar 5700 uitkeringen bij en dat waren er 2900 meer dan waarop het UWV had gerekend. Dat kwam onder meer door mensen die een ernstige vorm van corona kregen naast een bestaande aandoening. Zij zagen hun gezondheid vaak verslechteren. Het is volgens het UWV aannemelijk dat dit zonder corona minder vaak zou zijn voorgekomen.
Voorschotten
Omdat pas twee jaar na het ziek worden een WIA-uitkering wordt toegekend, zal het aantal arbeidsongeschikten dit jaar ook weer harder toenemen, denkt de uitkeringsinstantie. Het was eind februari twee jaar geleden dat de eerste coronabesmetting in Nederland werd vastgesteld.
Ook indirect waren er gevolgen van de coronapandemie. De beoordelingen van aanvragers van een WIA-uitkering door het UWV gingen moeizamer door de coronabeperkingen. Daardoor moest de dienst meer voorschotten uitkeren en die tellen mee als nieuwe uitkeringen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
5 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
6 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
7 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
21 uur geleden