Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UWV: groei werkgelegenheid in Nederland vertraagt volgend jaar

UWV: groei werkgelegenheid in Nederland vertraagt volgend jaar

AMSTERDAM (ANP) - De groei van de werkgelegenheid in Nederland zal dit jaar nog licht doorzetten, maar volgend jaar bijna stilvallen. Dat voorspelt het UWV in zijn arbeidsmarktprognose. De oorzaak ligt volgens de uitkeringsinstantie bij de krapte op de arbeidsmarkt en de lagere economische groei.

Voor dit jaar verwacht het UWV dat het aantal banen met 1,4 procent zal toenemen, wat gelijk staat aan zo’n 165.000 banen. Voor volgend jaar zal het gaan om ongeveer 61.000 banen, een groei van 0,5 procent. Maar in een aantal sectoren zal het aantal banen ook een krimp laten zien. Volgens het UWV gaat dat om de industrie- en bouwsector, evenals de financiële dienstverlening en vervoer en opslag.

Verder blijft de groei van het aantal gewerkte uren naar verwachting achter bij de banengroei in 2023 en 2024 met respectievelijk 1,2 procent en 0,4 procent. Daardoor daalt het gemiddelde aantal uren per baan. Daarmee wordt de trend voortgezet die op de lange termijn te zien is in het percentage mensen dat in deeltijd werkt, stelt het UWV.

Aanhoudende krapte

Hoofd arbeidsmarktinformatie van het UWV Rob Witjes verwacht dat de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt de komende jaren "niet veel minder zal worden". De krapte drukt de werkgelegenheid omdat bedrijven genoodzaakt zijn andere oplossingen te vinden in plaats van het werven van meer personeel om de productie te laten groeien", legt Witjes uit.

Het aantal vacatures bereikte vorig jaar met bijna 1,6 miljoen nog het hoogste niveau sinds 1997. Dit jaar zal dat afnemen met 8 procent, en in 2024 met nog eens 3 procent, verwacht het UWV. Witjes merkt op dat werkgevers minder inzetten op het vinden van nieuw personeel. "Dit komt enerzijds doordat de economische groei lager zal zijn en anderzijds omdat de schaarste aan personeel groot blijft. Steeds meer zal het beschikbare arbeidsaanbod de grenzen van de economische groei gaan bepalen."

Kwalitatieve mismatch

Volgens het UWV wordt de krapte op de arbeidsmarkt veroorzaakt door een "kwalitatieve mismatch". Dat wil zeggen dat het aanbod van mensen dat werk zoekt niet aansluit op de vraag van werkgevers. Bedrijven zijn in meerdere mate op zoek naar mensen die over bepaalde vaardigheden beschikken. Werkzoekenden die zich deze vaardigheden onvoldoende eigen maken, komen zo op steeds grotere achterstand. Het UWV pleit dan ook onder meer voor betere omscholing, iets waar de uitkeringsinstantie naar eigen zeggen in kan ondersteunen.

Meer uit Financieel

LTO vreest hogere kosten voor boeren door oorlog in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).

8 minuten geleden
KLM vliegt komende twee weken nog niet op Dubai door oorlog

SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.

20 minuten geleden
Leiders G7 gaan praten over vrijgave strategische oliereserves

PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van de G7-landen gaan woensdagmiddag praten over een mogelijke vrijgave van strategische oliereserves vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat overleg via videoverbinding wordt voorgezeten door de Franse president Emmanuel Macron. Frankrijk is momenteel voorzitter van de G7.

51 minuten geleden
Nederland moet noodvoorraad gas opbouwen, zegt Gasunie

GRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.

1 uur geleden
Orderboek defensieconcern Rheinmetall groeit hard

DÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft zijn orderboek vorig jaar hard zien groeien naar een nieuw record. Door de grote investeringen in Europa in herbewapening ontvangt het bedrijf veel opdrachten. Volgens Rheinmetall was het orderboek eind vorig jaar 63,8 miljard euro waard. Dat is een toename van 36 procent vergeleken met een jaar eerder.

1 uur geleden
Von der Leyen: oorlog kostte EU al 3 miljard extra voor energie

STRAATSBURG (ANP) - De eerste tien dagen oorlog in het Midden-Oosten hebben de Europese belastingbetaler al "3 miljard euro extra aan import van fossiele brandstoffen gekost", stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. "Dat is de prijs van onze afhankelijkheid" van de import van energie, stelt ze in een toespraak in het Europees Parlement.

1 uur geleden
AEX-index opent licht lager na flinke plus dag eerder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht lager geopend. Daarmee werd een stapje teruggedaan van de flinke plus een dag eerder toen de hoofdgraadmeter op het Damrak net boven de grens van 1000 punten sloot.

2 uur geleden