Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UvA-onderzoeker Buijs op non-actief om uitspraken op social media

UvA-onderzoeker Buijs op non-actief om uitspraken op social media

AMSTERDAM (ANP) - De Universiteit van Amsterdam (UvA) heeft sociaal wetenschapper Laurens Buijs op non-actief gesteld. Aanleiding zijn onder meer berichten van Buijs op social media, waarin hij collega's en andere wetenschappers uitmaakte voor "monsters", "extremisten", "corrupt" en "levensgevaarlijk", zo stelt de universiteit. Ook via mail en telefoonverkeer heeft de onderzoeker volgens zijn werkgever berichten verstuurd met een "dreigende, eisende, en beschuldigende inhoud".

De UvA noemt de uitlatingen onacceptabel en stelt dat die "de veiligheid van wetenschappers en de veilige werkomgeving van collega’s bedreigen". Met academische vrijheid of de vrijheid van meningsuiting heeft dit volgens het universiteitsbestuur "niets te maken". Het staat Buijs vrij om zich te mengen in debatten over "non-binariteit of willekeurig welk ander onderwerp".

Buijs noemt de aantijgingen tegen hem een onjuiste voorstelling van zaken. Volgens de wetenschapper heeft de UvA hem in onveiligheid gebracht door hem "de kop van Jut te maken". Zijn uitingen op sociale media waren naar eigen zeggen uit verdediging "tegen de aanhoudende aanvallen op mijn goede naam en wetenschappelijke werk".

Aanval

Buijs werd bij een groter publiek bekend toen hij onlangs door de NOS werd geïnterviewd over agressie tegen lhbti-jongeren. De omroep was daar achteraf niet gelukkig over. "Omdat hij zelf in het middelpunt staat van een debat over precies dit onderwerp, was hij journalistiek gezien niet de beste duider van deze ontwikkeling." Buijs neemt vaak deel aan debatten, waarin hij bijvoorbeeld de stelling inneemt dat non-binair zijn "een lege hype" is. Op Twitter trekt hij van leer tegen wat hij de "radicale transbeweging" noemt en hij schrijft regelmatig negatief over het UvA-bestuur.

Volgens Buijs is het besluit hem op non-actief te stellen "de zoveelste aanval van de UvA op mij als klokkenluider". Daarmee doelt hij op de melding die hij deed binnen de zogeheten klokkenluidersregeling van de UvA. Volgens de wetenschapper is sprake van "ernstige institutionele misstanden". Daar doet een onafhankelijke commissie onderzoek naar. Volgens het UvA-bestuur houdt het besluit om Buijs op non-actief te stellen geen verband met de melding die hij deed.

De wetenschapper stelt echter dat de UvA met het besluit de klokkenluiderswetgeving overtreedt. Daarin staat dat klokkenluiders na het doen van een melding niet benadeeld mogen worden, bijvoorbeeld door ontslag of schorsing.

Meer uit Binnenland

Veel meer lekkages met gevaarlijke stoffen uit goederentreinen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal lekkages van gevaarlijke stoffen uit goederentreinen is fors toegenomen. In 2023 trof de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) 26 lekkages aan, in 2024 waren dat er 52 en in 2025 zag de ILT meer dan 400 lekkages.

18 minuten geleden
OM onderzoekt 29-jarige zorgverlener om verdachte dood cliënten

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar een 29-jarige medewerker van een woonzorginstelling. De vrouw wordt ervan verdacht drie bewoners met opzet insuline te hebben gegeven, terwijl daar geen medische noodzaak voor was. Volgens het OM zijn de bloedsuikerwaarden bij de bewoners daardoor mogelijk gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden. De vrouw wordt beschuldigd van poging tot moord, dan wel poging tot doodslag of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel.

1 uur geleden
OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

DEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.

1 uur geleden
Zorgen over advocatuur in VS, betoging bij consulaat Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.

1 uur geleden
Hersenstichting: aantal mensen met hersenaandoening loopt op

DEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.

2 uur geleden
Agressie tegen zorgverleners houdt aan ondanks maatregelen

NIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.

3 uur geleden
Studie: Parkinson vaker bij mannen, hoogopgeleiden en in noorden

UTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.

5 uur geleden