UvA: in wereld zonder armoede stijgt uitstoot 26 procent extra
AMSTERDAM (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen zou nog 26 procent extra groeien als iedereen ter wereld zou ontsnappen aan armoede. Het water- en landgebruik en de verontreiniging door voedingsstoffen zouden bovendien toenemen met 2 tot 5 procent, schrijven onderzoekers donderdag in het wetenschappelijk tijdschrift Nature Sustainability.
De studie is geleid door onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Ze keken naar het jaar 2018. Voor dat jaar is berekend hoeveel extra druk op de planeet zou ontstaan als iedereen "eerlijke toegang" zou hebben tot "de minimumvereisten voor een menswaardig bestaan". De middelen en hulpbronnen zouden beter verdeeld moeten worden zodat iedereen kan ontsnappen aan armoede, aldus de onderzoekers.
Hoofdauteur Crelis Rammelt noemt vooral de stijging in broeikasgassen "enorm". "We vonden tegelijkertijd dat de extra druk gelijk is aan de belasting van de aarde die de rijkste 1 tot 4 procent van de mensen in 2018 veroorzaakte", vult hij aan. De rijken moeten grote veranderingen ondergaan om maatschappelijke en milieudoelstellingen te bereiken, zegt hij. Volgens de onderzoekers zijn "grote herverdelingen en fundamentele verschuivingen in de samenleving" nodig.
De Verenigde Naties willen extreme armoede in 2030 beëindigd hebben. In de Sustainable Development Goals gaat het bij extreme armoede om mensen die nu met minder dan 1,25 dollar per dag moeten rondkomen. In het algemeen moet de armoede in 2030 minstens met de helft verminderd zijn.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
4 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
6 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
8 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
8 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
9 uur geleden