UvA: in wereld zonder armoede stijgt uitstoot 26 procent extra
AMSTERDAM (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen zou nog 26 procent extra groeien als iedereen ter wereld zou ontsnappen aan armoede. Het water- en landgebruik en de verontreiniging door voedingsstoffen zouden bovendien toenemen met 2 tot 5 procent, schrijven onderzoekers donderdag in het wetenschappelijk tijdschrift Nature Sustainability.
De studie is geleid door onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Ze keken naar het jaar 2018. Voor dat jaar is berekend hoeveel extra druk op de planeet zou ontstaan als iedereen "eerlijke toegang" zou hebben tot "de minimumvereisten voor een menswaardig bestaan". De middelen en hulpbronnen zouden beter verdeeld moeten worden zodat iedereen kan ontsnappen aan armoede, aldus de onderzoekers.
Hoofdauteur Crelis Rammelt noemt vooral de stijging in broeikasgassen "enorm". "We vonden tegelijkertijd dat de extra druk gelijk is aan de belasting van de aarde die de rijkste 1 tot 4 procent van de mensen in 2018 veroorzaakte", vult hij aan. De rijken moeten grote veranderingen ondergaan om maatschappelijke en milieudoelstellingen te bereiken, zegt hij. Volgens de onderzoekers zijn "grote herverdelingen en fundamentele verschuivingen in de samenleving" nodig.
De Verenigde Naties willen extreme armoede in 2030 beëindigd hebben. In de Sustainable Development Goals gaat het bij extreme armoede om mensen die nu met minder dan 1,25 dollar per dag moeten rondkomen. In het algemeen moet de armoede in 2030 minstens met de helft verminderd zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de duinen van Den Haag is dinsdagavond brand uitgebroken. De brandweer bestrijdt het vuur en heeft een NL-Alert verzonden vanwege de rook die vrijkomt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De patiëntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationaal Park Hollandse Duinen langs de Zuid-Hollandse kust moet een plek worden waar mensen en dieren tot rust kunnen komen. Arno Bonte, gedeputeerde natuur voor de provincie Zuid-Holland, wil er op sommige plekken extra recreatiemogelijkheden realiseren terwijl op andere locaties juist de natuur voorrang krijgt. Door de natuur te verbeteren verwacht hij ook dat het makkelijker wordt om vergunningen te verlenen voor bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Vergunningen daarvoor worden nu moeizaam verstrekt vanwege de problemen met stikstof.
3 uur geledenBUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend. In zeker 20 van de 25 veiligheidsregio's is fase 2 van kracht, het hoogste waarschuwingsniveau.
7 uur geleden