Utrecht schenkt stukje Domtoren aan themapark in Japan
UTRECHT (ANP) - Utrecht schenkt een 400 kilo wegend stenen ornament van de jubilerende Domtoren aan themapark Huis ten Bosch in Japan. In dit park nabij Nagasaki hebben Japanners allerlei Nederlandse monumenten waarheidsgetrouw nagebouwd. Ook de beroemde Utrechtse kerktoren heeft er een replica op (vrijwel) ware grootte gekregen.
Exact 700 jaar na de eerste steenlegging van de echte Domtoren (in 1321) staat die helemaal in de steigers. Het monument wordt grondig gerestaureerd. Het element dat wordt geschonken, een kanthogel ofwel een sierelement met bloemmotief, is tijdens werkzaamheden van de toren gehaald en vervangen. Zaterdag maakt het ornament op een door paarden voortgetrokken wagen een ronde door de binnenstad terwijl de klokken van het monument feestelijk luiden.
Utrecht trapt hiermee de viering van 700 jaar Domtoren af. Zeven maanden lang staat het icoon in het zonnetje met evenementen, concerten, lezingen en andere activiteiten. Elke maand staat een eeuw geschiedenis centraal. "Er valt genoeg te vertellen, want door de eeuwen heen vormde de Dom het middelpunt van de stad. De toren was getuige van het lief en leed van de Utrechters, doorstond woeste stormen, bezettingen en branden en maakte feesten, bloeiende handel en stadsuitbreiding mee", aldus een woordvoerster van Utrecht Marketing.
Eind 2021 begint de reis naar Japan waar het ornament volgend jaar maart wordt onthuld. Het krijgt een plek nabij of in de Japanse versie van de Domtoren. Park Huis ten Bosch viert volgend jaar het 30-jarig jubileum.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
6 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
15 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
20 uur geleden