Utrecht schenkt stukje Domtoren aan themapark in Japan
UTRECHT (ANP) - Utrecht schenkt een 400 kilo wegend stenen ornament van de jubilerende Domtoren aan themapark Huis ten Bosch in Japan. In dit park nabij Nagasaki hebben Japanners allerlei Nederlandse monumenten waarheidsgetrouw nagebouwd. Ook de beroemde Utrechtse kerktoren heeft er een replica op (vrijwel) ware grootte gekregen.
Exact 700 jaar na de eerste steenlegging van de echte Domtoren (in 1321) staat die helemaal in de steigers. Het monument wordt grondig gerestaureerd. Het element dat wordt geschonken, een kanthogel ofwel een sierelement met bloemmotief, is tijdens werkzaamheden van de toren gehaald en vervangen. Zaterdag maakt het ornament op een door paarden voortgetrokken wagen een ronde door de binnenstad terwijl de klokken van het monument feestelijk luiden.
Utrecht trapt hiermee de viering van 700 jaar Domtoren af. Zeven maanden lang staat het icoon in het zonnetje met evenementen, concerten, lezingen en andere activiteiten. Elke maand staat een eeuw geschiedenis centraal. "Er valt genoeg te vertellen, want door de eeuwen heen vormde de Dom het middelpunt van de stad. De toren was getuige van het lief en leed van de Utrechters, doorstond woeste stormen, bezettingen en branden en maakte feesten, bloeiende handel en stadsuitbreiding mee", aldus een woordvoerster van Utrecht Marketing.
Eind 2021 begint de reis naar Japan waar het ornament volgend jaar maart wordt onthuld. Het krijgt een plek nabij of in de Japanse versie van de Domtoren. Park Huis ten Bosch viert volgend jaar het 30-jarig jubileum.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De patiënt die op 21 mei in het Radboudumc is opgenomen wegens een lage verdenking op ebola, is negatief getest op die ziekte. "Dat betekent dat uit bloedonderzoek blijkt dat deze patiënt geen ebola heeft. De patiënt krijgt de nodige zorg op een normale zorgafdeling", meldt het Nijmeegse ziekenhuis zaterdag.
28 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft 27 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van het spoor op station Utrecht Centraal. Ze stapten rond 13.15 uur meerdere sporen op. Pas toen alle treinen waren stilgezet, kon de politie zelf veilig het spoor op.
1 uur geledenZANDVOORT/SCHEVENINGEN (ANP) - Veel mensen hebben het zomerse weer aangegrepen om naar het strand te gaan. In Zandvoort zijn de parkeerplaatsen vol en roept de gemeente op met het openbaar vervoer, de fiets of de scooter te komen. In Scheveningen zijn de parkeergarages bij het Kurhaus en de Nieuwe Parklaan vol, maar er blijken nog ruim vierhonderd parkeerplaatsen te zijn in de parkeergarage aan de Zwolseweg, meldt een woordvoerder van de gemeente.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitieonderhandelingen tussen Hart voor Den Haag en D66 zijn definitief geklapt. Daarmee is de deur voor coalitievorming tussen Hart voor Den Haag en D66 in het slot gevallen, melden zowel Hart voor Den Haag-voorman Richard de Mos als D66-fractievoorzitter Yousef Assad.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Rode Kruis gaat 175 bedden klaarzetten in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen. Dat meldt een woordvoerder van de organisatie. Rond 16.00 uur zal de opbouw van de opvanglocatie beginnen.
5 uur geledenUTRECHT(ANP) - De politie heeft de actievoerders van Extinction Rebellion van het spoor bij Utrecht Centraal gehaald. De activisten, die willen dat het kabinet Israël per direct strengere sancties oplegt, betraden het spoor rond 13.15 uur. Daarvoor hielden enkele tientallen demonstranten een sit-in in de hal van het station.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Actievoerders van Extinction Rebellion hebben het spoor betreden bij Utrecht Centraal. Ongeveer twintig activisten staan op twee verschillende plekken op het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hebben een spandoek bij zich waarop staat 'Genocide spoort niet'.
7 uur geleden