Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Utrecht schenkt stukje Domtoren aan themapark in Japan

UTRECHT (ANP) - Utrecht schenkt een 400 kilo wegend stenen ornament van de jubilerende Domtoren aan themapark Huis ten Bosch in Japan. In dit park nabij Nagasaki hebben Japanners allerlei Nederlandse monumenten waarheidsgetrouw nagebouwd. Ook de beroemde Utrechtse kerktoren heeft er een replica op (vrijwel) ware grootte gekregen.

Exact 700 jaar na de eerste steenlegging van de echte Domtoren (in 1321) staat die helemaal in de steigers. Het monument wordt grondig gerestaureerd. Het element dat wordt geschonken, een kanthogel ofwel een sierelement met bloemmotief, is tijdens werkzaamheden van de toren gehaald en vervangen. Zaterdag maakt het ornament op een door paarden voortgetrokken wagen een ronde door de binnenstad terwijl de klokken van het monument feestelijk luiden.

Utrecht trapt hiermee de viering van 700 jaar Domtoren af. Zeven maanden lang staat het icoon in het zonnetje met evenementen, concerten, lezingen en andere activiteiten. Elke maand staat een eeuw geschiedenis centraal. "Er valt genoeg te vertellen, want door de eeuwen heen vormde de Dom het middelpunt van de stad. De toren was getuige van het lief en leed van de Utrechters, doorstond woeste stormen, bezettingen en branden en maakte feesten, bloeiende handel en stadsuitbreiding mee", aldus een woordvoerster van Utrecht Marketing.

Eind 2021 begint de reis naar Japan waar het ornament volgend jaar maart wordt onthuld. Het krijgt een plek nabij of in de Japanse versie van de Domtoren. Park Huis ten Bosch viert volgend jaar het 30-jarig jubileum.

Meer uit Binnenland

Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

1 uur geleden
Natuurbrand bij Weert laait op door wind en warmte

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.

3 uur geleden
Brand bij 't Harde heeft nog meerdere vuurhaarden

'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."

4 uur geleden
Duizenden mensen applaudisseren luid voor overleden Jade Kops

NAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.

4 uur geleden
Brandweer wil sneller blussen bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.

5 uur geleden
Twee Chinook-helikopters ingezet bij natuurbrand 't Harde

'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.

6 uur geleden
Ook onderzoek naar brand militair terrein Ederheide op 21 april

DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.

7 uur geleden