Utrecht herdenkt tramaanslag met publiek
UTRECHT (ANP) - Drie jaar na de tramaanslag op het 24 Oktoberplein staat Utrecht op vrijdag 18 maart opnieuw stil bij de terreurdaad waarbij vier mensen omkwamen, zes mensen gewond raakten en veel mensen trauma's opliepen. De afgelopen twee herdenkingen waren kleinschalig door de coronamaatregelen. Dit jaar mag er publiek bij het plechtige moment zijn.
"Het is goed en belangrijk dat we dit jaar de tramaanslag in brede kring kunnen herdenken. Het is een gebeurtenis die bij vele Utrechters en mensen in het hele land in het geheugen is gegrift. Om 10.43 uur zijn we een minuut stil voor de slachtoffers en denken we aan hun nabestaanden. Zij leven nog elke dag met een zwaar verlies", zegt burgemeester Sharon Dijksma.
De herdenking begint om 10.30 uur op het 24 Oktoberplein, waar schutter Gökmen T. in 2019 willekeurig om zich heen begon te schieten in en om een sneltram. De Utrechter kreeg levenslang.
Domtoren
Burgemeester Dijksma houdt een korte toespraak waarna om 10.43 uur, het tijdstip van de aanslag, een minuut stilte wordt gehouden. De klokken van de Domtoren zullen op dit tijdstip luiden, vier keer voor ieder slachtoffer. De vlaggen op het stadhuis, stadskantoor en wijkservicecentrum Vleuten-De Meern hangen die vrijdag halfstok.
De bijeenkomst vindt plaats op de herinneringsplek, die de gemeente na de aanslag heeft ingericht. Hier lagen vlak na de aanslag, en nog altijd, veel bloemen.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder gaat het om tientallen demonstranten. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
6 uur geleden