US Steel omlaag op Wall Street na blokkade overname
NEW YORK (ANP) - US Steel ging vrijdag 6 procent omlaag op de aandelenbeurzen in New York. De koersdaling volgde op het besluit van president Joe Biden om de overname van het Amerikaanse staalconcern door zijn Japanse branchegenoot Nippon Steel te blokkeren. "Een sterke staalindustrie in binnenlands bezit en beheer is van essentieel belang voor de nationale veiligheid en cruciaal voor veerkrachtige toeleveringsketens", zei hij vrijdag in een verklaring.
Nippon Steel kondigde eind 2023 al aan zijn Amerikaanse concurrent te willen kopen voor zo'n 14 miljard dollar (13,6 miljard euro). Biden gaf eerder al aan de overname niet te zien zitten en US Steel op grond van nationale veiligheid in Amerikaanse handen te willen houden. Ook aankomend president Donald Trump wil niet dat US Steel in buitenlandse handen komt en wil het staalconcern weer laten groeien met een reeks belastingvoordelen en tarieven. De twee staalbedrijven hebben aangekondigd juridische stappen te ondernemen als Biden de deal formeel blokkeert.
De algehele stemming op Wall Street was voorzichtig positief. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,5 procent hoger op 42.604 punten. De brede S&P 500-index won 0,6 procent tot 5905 punten en techgraadmeter Nasdaq kreeg er 0,9 procent bij op 19.453 punten. Op donderdag, de eerste handelsdag van 2025, sloten de graadmeters nog licht lager, waarmee de verliesreeks van voor de jaarwisseling werd voortgezet.
Amerikaanse banenrapport
Beleggers kijken vooral uit naar volgende week. Dan zijn de meeste marktpartijen weer terug van vakantie en wordt aan het einde van de week het belangrijke Amerikaanse banenrapport gepubliceerd. Daarnaast worden aanstaande woensdag de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve vrijgegeven. Op donderdag 9 januari blijft Wall Street dicht vanwege de staatsbegrafenis van oud-president Jimmy Carter.
Boeing noteerde in de eerste handelsminuten 0,5 procent hoger. De vliegtuigfabrikant blijft onder verscherpt toezicht staan van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA, verklaarde vertrekkend directeur Mike Whitaker van de FAA. Boeing wordt al sinds begin vorig jaar strenger gecontroleerd door de FAA na een reeks incidenten met zijn toestellen.
Tesla
Tesla won zo'n 2 procent. De fabrikant van elektrische auto's raakte donderdag nog ruim 6 procent aan waarde kwijt, na tegenvallende verkoopcijfers. Tesla verkocht in 2024 voor het eerst in ruim tien jaar minder voertuigen dan een jaar eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
8 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
9 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
12 uur geleden