US Steel omlaag op Wall Street na blokkade overname
NEW YORK (ANP) - US Steel ging vrijdag 6 procent omlaag op de aandelenbeurzen in New York. De koersdaling volgde op het besluit van president Joe Biden om de overname van het Amerikaanse staalconcern door zijn Japanse branchegenoot Nippon Steel te blokkeren. "Een sterke staalindustrie in binnenlands bezit en beheer is van essentieel belang voor de nationale veiligheid en cruciaal voor veerkrachtige toeleveringsketens", zei hij vrijdag in een verklaring.
Nippon Steel kondigde eind 2023 al aan zijn Amerikaanse concurrent te willen kopen voor zo'n 14 miljard dollar (13,6 miljard euro). Biden gaf eerder al aan de overname niet te zien zitten en US Steel op grond van nationale veiligheid in Amerikaanse handen te willen houden. Ook aankomend president Donald Trump wil niet dat US Steel in buitenlandse handen komt en wil het staalconcern weer laten groeien met een reeks belastingvoordelen en tarieven. De twee staalbedrijven hebben aangekondigd juridische stappen te ondernemen als Biden de deal formeel blokkeert.
De algehele stemming op Wall Street was voorzichtig positief. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,5 procent hoger op 42.604 punten. De brede S&P 500-index won 0,6 procent tot 5905 punten en techgraadmeter Nasdaq kreeg er 0,9 procent bij op 19.453 punten. Op donderdag, de eerste handelsdag van 2025, sloten de graadmeters nog licht lager, waarmee de verliesreeks van voor de jaarwisseling werd voortgezet.
Amerikaanse banenrapport
Beleggers kijken vooral uit naar volgende week. Dan zijn de meeste marktpartijen weer terug van vakantie en wordt aan het einde van de week het belangrijke Amerikaanse banenrapport gepubliceerd. Daarnaast worden aanstaande woensdag de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve vrijgegeven. Op donderdag 9 januari blijft Wall Street dicht vanwege de staatsbegrafenis van oud-president Jimmy Carter.
Boeing noteerde in de eerste handelsminuten 0,5 procent hoger. De vliegtuigfabrikant blijft onder verscherpt toezicht staan van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA, verklaarde vertrekkend directeur Mike Whitaker van de FAA. Boeing wordt al sinds begin vorig jaar strenger gecontroleerd door de FAA na een reeks incidenten met zijn toestellen.
Tesla
Tesla won zo'n 2 procent. De fabrikant van elektrische auto's raakte donderdag nog ruim 6 procent aan waarde kwijt, na tegenvallende verkoopcijfers. Tesla verkocht in 2024 voor het eerst in ruim tien jaar minder voertuigen dan een jaar eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag verder omhooggegaan. Amerikaanse beleggers reageerden woensdag al opgelucht op de afnemende geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Ook zei hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is voor een "toekomstige deal" rond Groenland. Trump trok daardoor zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De pilotenbril van de Franse president Emmanuel Macron in Davos zorgde donderdag voor een flinke koersstijging van de Italiaanse brillenfabrikant iVision Tech. De look van Macron tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in het Zwitserse skioord zorgde voor veel memes en opmerkingen over zijn verschijning op sociale media.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Er zullen "grote represailles" volgen als Europese landen Amerikaanse bezittingen, zoals aandelen en obligaties, verkopen. Daarmee dreigde de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met Fox Business.
2 uur geledenEMMEN (ANP) - Ruim vijfhonderd werknemers van de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior leggen vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur het werk neer voor onbepaalde tijd. Dat doen zij uit onvrede over het eindbod voor loonsverhoging van de werkgever. De werknemers van de fabrieken in Emmen en Geleen voerden deze en vorige week ook al actie voor een beter loonbod.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - De Verenigde Staten blijven zich inzetten voor de uitvoering van de handelsovereenkomst tussen de VS en de Europese Unie. Dat schrijft de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick in een bericht op X, na een ontmoeting met Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) in Davos.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voedingsmiddelensector heeft de code rondom reclame gericht op kinderen aangescherpt. Daarmee wordt reclame voor ongezond voedsel verboden voor jongeren onder de 16 jaar. Brancheorganisatie FNLI presenteerde de nieuwe reclamecode donderdag aan staatssecretaris Judith Tielen van Jeugd, Preventie en Sport, maar waakhond Foodwatch is kritisch.
3 uur geleden