US Steel omlaag op Wall Street na blokkade overname
NEW YORK (ANP) - US Steel ging vrijdag 6 procent omlaag op de aandelenbeurzen in New York. De koersdaling volgde op het besluit van president Joe Biden om de overname van het Amerikaanse staalconcern door zijn Japanse branchegenoot Nippon Steel te blokkeren. "Een sterke staalindustrie in binnenlands bezit en beheer is van essentieel belang voor de nationale veiligheid en cruciaal voor veerkrachtige toeleveringsketens", zei hij vrijdag in een verklaring.
Nippon Steel kondigde eind 2023 al aan zijn Amerikaanse concurrent te willen kopen voor zo'n 14 miljard dollar (13,6 miljard euro). Biden gaf eerder al aan de overname niet te zien zitten en US Steel op grond van nationale veiligheid in Amerikaanse handen te willen houden. Ook aankomend president Donald Trump wil niet dat US Steel in buitenlandse handen komt en wil het staalconcern weer laten groeien met een reeks belastingvoordelen en tarieven. De twee staalbedrijven hebben aangekondigd juridische stappen te ondernemen als Biden de deal formeel blokkeert.
De algehele stemming op Wall Street was voorzichtig positief. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,5 procent hoger op 42.604 punten. De brede S&P 500-index won 0,6 procent tot 5905 punten en techgraadmeter Nasdaq kreeg er 0,9 procent bij op 19.453 punten. Op donderdag, de eerste handelsdag van 2025, sloten de graadmeters nog licht lager, waarmee de verliesreeks van voor de jaarwisseling werd voortgezet.
Amerikaanse banenrapport
Beleggers kijken vooral uit naar volgende week. Dan zijn de meeste marktpartijen weer terug van vakantie en wordt aan het einde van de week het belangrijke Amerikaanse banenrapport gepubliceerd. Daarnaast worden aanstaande woensdag de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve vrijgegeven. Op donderdag 9 januari blijft Wall Street dicht vanwege de staatsbegrafenis van oud-president Jimmy Carter.
Boeing noteerde in de eerste handelsminuten 0,5 procent hoger. De vliegtuigfabrikant blijft onder verscherpt toezicht staan van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA, verklaarde vertrekkend directeur Mike Whitaker van de FAA. Boeing wordt al sinds begin vorig jaar strenger gecontroleerd door de FAA na een reeks incidenten met zijn toestellen.
Tesla
Tesla won zo'n 2 procent. De fabrikant van elektrische auto's raakte donderdag nog ruim 6 procent aan waarde kwijt, na tegenvallende verkoopcijfers. Tesla verkocht in 2024 voor het eerst in ruim tien jaar minder voertuigen dan een jaar eerder.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.
10 uur geleden