Urn met as van Tutu bijgezet in kathedraal Kaapstad
KAAPSTAD (ANP/AFP) - De urn met daarin de as van de Zuid-Afrikaanse bisschop en antiapartheidsactivist Desmond Tutu is zondag bijgezet in de St. George's kathedraal in Kaapstad. De geestelijke overleed een week geleden op 90-jarige leeftijd.
"Zijn as is eerder vandaag bijgezet in de St. George kathedraal tijdens een besloten bijeenkomst voor familie", staat in een verklaring van de anglicaanse kerk. Zo'n twintig familieleden, onder wie zijn vrouw, waren hierbij aanwezig.
Zaterdag werd tijdens een sobere uitvaartplechtigheid al afscheid genomen van Tutu. Prinses Mabel was namens Nederland aanwezig. Het lichaam van Tutu lag enkele dagen daarvoor in de kathedraal, zodat Zuid-Afrikanen hun laatste eer konden bewijzen aan de geestelijke.
Verandering
Aartsbisschop Thabo Makgoba heeft de as onder een gegraveerde herdenkingssteen voor het spreekgestoelte geplaatst. Hij riep de Zuid-Afrikaanse bevolking hierbij op om zich toe te wijden aan de "radicale en revolutionaire verandering waar Tutu voor pleitte".
Tutu was een van de voornaamste figuren in de campagnes tegen apartheid. In 1984 won hij de Nobelprijs voor de Vrede vanwege zijn geweldloze strijd tegen het regime. De kathedraal in Kaapstad kwam onder meer door Tutu en zijn preken bekend te staan als 'de kathedraal van de mensen' en werd een symbool van de strijd tegen rassenscheiding en voor de democratie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
5 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
5 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
6 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
8 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
9 uur geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
10 uur geleden