Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Urn met as van Tutu bijgezet in kathedraal Kaapstad

Urn met as van Tutu bijgezet in kathedraal Kaapstad

KAAPSTAD (ANP/AFP) - De urn met daarin de as van de Zuid-Afrikaanse bisschop en antiapartheidsactivist Desmond Tutu is zondag bijgezet in de St. George's kathedraal in Kaapstad. De geestelijke overleed een week geleden op 90-jarige leeftijd.

"Zijn as is eerder vandaag bijgezet in de St. George kathedraal tijdens een besloten bijeenkomst voor familie", staat in een verklaring van de anglicaanse kerk. Zo'n twintig familieleden, onder wie zijn vrouw, waren hierbij aanwezig.

Zaterdag werd tijdens een sobere uitvaartplechtigheid al afscheid genomen van Tutu. Prinses Mabel was namens Nederland aanwezig. Het lichaam van Tutu lag enkele dagen daarvoor in de kathedraal, zodat Zuid-Afrikanen hun laatste eer konden bewijzen aan de geestelijke.

Verandering

Aartsbisschop Thabo Makgoba heeft de as onder een gegraveerde herdenkingssteen voor het spreekgestoelte geplaatst. Hij riep de Zuid-Afrikaanse bevolking hierbij op om zich toe te wijden aan de "radicale en revolutionaire verandering waar Tutu voor pleitte".

Tutu was een van de voornaamste figuren in de campagnes tegen apartheid. In 1984 won hij de Nobelprijs voor de Vrede vanwege zijn geweldloze strijd tegen het regime. De kathedraal in Kaapstad kwam onder meer door Tutu en zijn preken bekend te staan als 'de kathedraal van de mensen' en werd een symbool van de strijd tegen rassenscheiding en voor de democratie.

Meer uit Buitenland

DUP-leider Jeffrey Donaldson schuldig aan 18 zedenmisdrijven

BELFAST (ANP/AFP) - De voormalige leider van de pro-Britse partij DUP in Noord-Ierland, Jeffrey Donaldson (63), is schuldig bevonden aan achttien zedenmisdrijven, waaronder verkrachting.

3 uur geleden
België verleent Taliban visa voor EU-overleg

BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - België heeft maandag vijf visa afgegeven voor een delegatie van de Taliban. Die komt voor een EU-overleg naar Brussel, waar veel ophef is ontstaan over het geplande bezoek. Het bezoek vindt volgens diplomatieke bronnen en diverse media mogelijk dinsdag plaats.

3 uur geleden
Franse premier belegt crisisberaad over hittegolf

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu overlegt dinsdagochtend met betrokken ministers over de gevolgen van de ernstige hittegolf. Voor een groot deel van het land is vanwege de hitte code rood van kracht.

4 uur geleden
Amerikaanse muziekproducent Clive Davis (94) overleden

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse muziekproducent Clive Davis is maandag op 94-jarige leeftijd overleden in zijn woning in New York. Dat heeft zijn familie bevestigd aan The New York Times. De voormalige platenbaas werd eerder deze maand opgenomen vanwege gezondheidsproblemen.

5 uur geleden
Doden en veel gewonden door explosie in aardgascomplex Qatar

RAS LAFFAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een grote ontploffing in een industriële zone in Qatar zijn zeker dertien doden en 66 gewonden gevallen. De explosie was zondag bij aardgasbedrijf Barzan in de industriewijk Ras Laffan, waar het grootste centrum voor vloeibaar aardgas ter wereld is gevestigd. De export van vloeibaar aardgas wordt niet door dit incident getroffen en er zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen, aldus de autoriteiten.

7 uur geleden
Andy Burnham in Brits parlement beëdigd als parlementariër

LONDEN (ANP) - De Britse politicus Andy Burnham is in het Britse parlement beëdigd als parlementariër. Dit betekent dat hij officieel Keir Starmer op kan volgen als premier. Burnham won de verkiezing in het district Makerfield vorige week. Hij stelde zich speciaal verkiesbaar om het binnen zijn Labour-partij op te kunnen nemen tegen Starmer.

8 uur geleden
Vance: zeestraat wordt geopend en IAEA gaat weer naar Iran

BÜRGENSTOCK (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gezegd dat de Straat van Hormuz geopend wordt en dat Iran inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) uitnodigt voor nieuwe inspecties, mogelijk deze week al.

10 uur geleden