Urker broers bestraft voor geweld tegen journalist
LELYSTAD (ANP) - De politierechter in Lelystad heeft vrijdag twee broers uit Urk veroordeeld tot werkstraffen van 150 en 120 uur. Volgens de rechter staat vast dat het tweetal op 28 maart bij de Sionkerk in hun woonplaats geweld heeft gepleegd tegen een verslaggever van PowNed.
De verslaggever was ter plaatse om kerkgangers te interviewen. Journalisten en cameraploegen waren op de bewuste zondag bij de Sionkerk omdat de kerk ondanks de coronamaatregelen de deuren opende voor alle gelovigen. Dit leidde tot onrust.
De PowNed-verslaggever was samen met een cameraman ter plaatse. Hij kreeg - als eerste - een klap tegen zijn achterhoofd van een van de verdachten, de 26-jarige Lammert P. Toen de verslaggever daarop reageerde, werd hij het doelwit van Lammert en diens 28-jarige broer Jelle. De verslaggever werd een paar keer tegen zijn knie getrapt.
Geweld op beeld vastgelegd
Volgens Lammert P. heeft hij de cameraman niet geslagen maar geduwd. De rechter achtte het slaan wel bewezen. De verslaggever heeft hij naar eigen zeggen niet getrapt. P. probeerde hem "onderuit te tackelen", zo hield hij de rechter voor. Dat zou een "schrikreactie" zijn geweest - P. kreeg "een stok" van de verslaggever in zijn gezicht, waarop een microfoon was bevestigd. P. verklaarde ook dat het "een eenmansactie" is geweest en dat zijn broer niet betrokken was. Hij betuigde spijt. Volgens de rechter zijn beide broers betrokken geweest. De straf van Lammert pakte hoger uit omdat hij de cameraman heeft mishandeld.
Het geweld tegen de verslaggever is op beeld vastgelegd. De verdachten zijn er slechts op uit geweest om de hem weg te jagen, zo verklaarden zij voor de rechter. Hij misdroeg zich in hun ogen door kerkgangers agressief en luidruchtig te benaderen. In zijn aangifte heeft de betrokken verslaggever gezegd dat hij werd gewaarschuwd dat hij Urk niet in een kwaad daglicht mocht stellen en dat er een onrustige en gespannen sfeer op bij de kerk hing.
Persvrijheid
De rechter wees de beide broers op persvrijheid als grondrecht. "Je valt journalisten niet aan, ook niet als je hen te confronterend, te provocerend of misschien zelfs ontzettend vervelend vindt."
De broers hebben zich een dag na het incident gemeld bij de politie. Zij zijn toen aangehouden en hebben twee dagen vastgezeten. Die detentie matigt de opgelegde werkstraf met vier uur.
Automobilist
Het Openbaar Ministerie had tegen beide broers een voorwaardelijke celstraf van twee weken geëist, naast een taakstraf van 150 uur.
Niet alleen de twee broers belaagden de PowNed-verslaggever. Een automobilist reed op hem in. Deze man moet zich dinsdag voor de rechter verantwoorden.
Meer uit Binnenland
DEURNINGEN (ANP) - In het Twentse Deurningen is woensdag een boerenprotestactie met trekkers tegen stikstofplannen van het kabinet. Volgens een gemeentewoordvoerder gaat het om zo'n honderdvijftig voertuigen die op de Vliegveldstraat verzameld staan. De brug over de A1 is daarmee geblokkeerd, maar eventuele fietsers en hulpdiensten zouden er wel langs kunnen, aldus de woordvoerder.
22 minuten geledenTIEL (ANP) - Door de aanhoudende droogte rukt zout water vanuit het westen steeds verder landinwaarts op. In het rivierengebied in Midden-Nederland gebeurt dat met name via de Lek, de Nieuwe Merwede en de rivier de Noord tussen Dordrecht en Kinderdijk. Doordat er nu veel minder zoet water door de rivieren stroomt, wordt het zoute water minder goed teruggedrongen naar de Noordzee, meldt waterschap Rivierenland
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een team van zo'n tien tot vijftien mensen gaat zich op het Nederlandse commandofregat Zr.Ms. De Ruyter voorbereiden op een eventuele missie in de Straat van Hormuz. Dat meldt defensieminister Dilan Yesilgöz woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De brandweer krijgt bij het bestrijden van de grote natuurbrand in de buurt van het Limburgse Venray hulp uit België. Twee Belgische pelotons sluiten aan bij de Nederlandse brandweerlieden, meldt de veiligheidsregio. Woensdag worden ook speciale sproeisystemen geïnstalleerd om de grond nat te houden en de temperatuur in de bodem en vegetatie verder te verlagen.
1 uur geledenDELFT (ANP) - Het openbaar groen in gemeenten als Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen en Westland krijgt voorlopig geen water. De bomen, planten en struiken van gemeenten vallen ook onder het sproeiverbod dat sinds woensdag van kracht is in het werkgebied van het Hoogheemraadschap van Delfland. Een uitzondering geldt voor monumentale bomen; die mogen nog wel gevoed worden met water uit sloten, grachten en vijvers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten en burgemeester Femke Halsema van Amsterdam hebben tijdens de opening van de Human Rights Conference, ter ere van de World Pride, gewaarschuwd voor lhbti-haat. Zij memoreerden beiden de aanslag tijdens de pride in Berlijn. Bij die manifestatie kwam een persoon om het leven, nadat een aanhanger van Islamitische Staat was ingereden op een menigte.
2 uur geledenVENRAY (ANP) - Arriva verwacht dat er woensdag tot zeker 20.00 uur geen treinverkeer mogelijk is tussen Venray en Boxmeer door de grote natuurbrand in Noord-Limburg. De regionale vervoerder blijft bussen inzetten, laat een woordvoerder weten.
2 uur geleden