Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Urker broers bestraft voor geweld tegen journalist

Urker broers bestraft voor geweld tegen journalist

LELYSTAD (ANP) - De politierechter in Lelystad heeft vrijdag twee broers uit Urk veroordeeld tot werkstraffen van 150 en 120 uur. Volgens de rechter staat vast dat het tweetal op 28 maart bij de Sionkerk in hun woonplaats geweld heeft gepleegd tegen een verslaggever van PowNed.

De verslaggever was ter plaatse om kerkgangers te interviewen. Journalisten en cameraploegen waren op de bewuste zondag bij de Sionkerk omdat de kerk ondanks de coronamaatregelen de deuren opende voor alle gelovigen. Dit leidde tot onrust.

De PowNed-verslaggever was samen met een cameraman ter plaatse. Hij kreeg - als eerste - een klap tegen zijn achterhoofd van een van de verdachten, de 26-jarige Lammert P. Toen de verslaggever daarop reageerde, werd hij het doelwit van Lammert en diens 28-jarige broer Jelle. De verslaggever werd een paar keer tegen zijn knie getrapt.

Geweld op beeld vastgelegd

Volgens Lammert P. heeft hij de cameraman niet geslagen maar geduwd. De rechter achtte het slaan wel bewezen. De verslaggever heeft hij naar eigen zeggen niet getrapt. P. probeerde hem "onderuit te tackelen", zo hield hij de rechter voor. Dat zou een "schrikreactie" zijn geweest - P. kreeg "een stok" van de verslaggever in zijn gezicht, waarop een microfoon was bevestigd. P. verklaarde ook dat het "een eenmansactie" is geweest en dat zijn broer niet betrokken was. Hij betuigde spijt. Volgens de rechter zijn beide broers betrokken geweest. De straf van Lammert pakte hoger uit omdat hij de cameraman heeft mishandeld.

Het geweld tegen de verslaggever is op beeld vastgelegd. De verdachten zijn er slechts op uit geweest om de hem weg te jagen, zo verklaarden zij voor de rechter. Hij misdroeg zich in hun ogen door kerkgangers agressief en luidruchtig te benaderen. In zijn aangifte heeft de betrokken verslaggever gezegd dat hij werd gewaarschuwd dat hij Urk niet in een kwaad daglicht mocht stellen en dat er een onrustige en gespannen sfeer op bij de kerk hing.

Persvrijheid

De rechter wees de beide broers op persvrijheid als grondrecht. "Je valt journalisten niet aan, ook niet als je hen te confronterend, te provocerend of misschien zelfs ontzettend vervelend vindt."

De broers hebben zich een dag na het incident gemeld bij de politie. Zij zijn toen aangehouden en hebben twee dagen vastgezeten. Die detentie matigt de opgelegde werkstraf met vier uur.

Automobilist

Het Openbaar Ministerie had tegen beide broers een voorwaardelijke celstraf van twee weken geëist, naast een taakstraf van 150 uur.

Niet alleen de twee broers belaagden de PowNed-verslaggever. Een automobilist reed op hem in. Deze man moet zich dinsdag voor de rechter verantwoorden.

Meer uit Binnenland

Auto rijdt woning in Kerkrade binnen, twee gewonden

KERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.

2 uur geleden
Voetganger overleden bij aanrijding met tram in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.

4 uur geleden
IND gaat openstaande asielaanvragen systematischer oppakken

DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.

10 uur geleden
Oud-NCTV: lobby had steeds meer invloed op maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

12 uur geleden
Jetten: voor zomer Benelux-plan landen sneller EU in te trekken

TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.

12 uur geleden
Meer nodig om miljardentekort woningcorporaties op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.

13 uur geleden
Aalbersberg: Nederland niet voorbereid op brede crises als corona

DEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.

14 uur geleden