Urgenda en jongerenclubs: OMT voor klimaataanpak nodig
AMSTERDAM (ANP) - Nederland moet een speciaal instituut oprichten om de klimaatcrisis tegen te gaan. Dat stellen duurzaamheidsorganisatie Urgenda en twaalf jongerenorganisaties voor. De 'Nederlandse Klimaatmissie', zoals ze het noemen, moet een soort Outbreak Management Team (OMT) worden, dat de overheid gaat adviseren over de aanpak, maar dan met meer bevoegdheden. Kennis en kunde moeten samenkomen in het instituut, waar overheid, bedrijfsleven en wetenschap in samenwerken voor snelle verduurzaming, zo is het idee.
Het plan is opgesteld door Urgenda en PerspectieF, de jongerenorganisatie van de ChristenUnie. Ze willen in tien jaar de CO2-uitstoot terugbrengen naar nul. Dat vergt een echte crisisaanpak, net zoals de coronapandemie, zegt Urgenda-voorzitter Marjan Minnesma. Een van de inspiratiebronnen is de Amerikaanse oud-president John F. Kennedy. Die stelde in 1961 het doel om binnen tien jaar iemand op de maan te zetten. "Toen zei ook iedereen: dat is onmogelijk." Acht jaar later stonden de eerste mensen op de maan.
In de Klimaatmissie zouden wetenschappers, bestuurders en bedrijven intensief moeten gaan samenwerken om grote projecten mogelijk te maken. "Dit is anders, dit is niet zoals we het de hele tijd hebben gedaan", zegt Minnesma over die aanpak. "We zitten nu vast in gebaande paden." De aanpak die de organisaties willen draait niet om "altijd de goedkoopste oplossing vinden". Ook zal groot draagvlak niet altijd vooropstaan. En er zullen fouten worden gemaakt. Maar: "Het kan als je het wilt."
Gezamenlijke inspanning
Aan industriële bedrijven vroeg Minnesma of het in theorie mogelijk is om in tien jaar te verduurzamen. "Alle industrieën zeiden ja, tot mijn eigen verbazing." In de praktijk gaat het vaak trager, omdat bedrijven bang zijn zichzelf uit de markt te prijzen, legt Minnesma uit. Daarom is volgens haar een gezamenlijke inspanning nodig. Ze verwijst bijvoorbeeld naar Tata Steel, dat zijn steenkoolgebruik wil afbouwen. In plaats daarvan wil Tata aardgas gaan gebruiken en uiteindelijk over op waterstof. Voor dat soort operaties is steun nodig, vinden de organisaties.
Het probleem afwentelen op volgende generaties is geen optie, vindt Urgenda. Ook voorzitter Werner Schouten van de Jonge Klimaatbeweging benadrukt dat. In Nederland worden de volgende generaties volgens hem opgezadeld met een "gigantische klimaathypotheek".
Het plan heeft verder onder meer steun van de Jonge Democraten (D66), Jonge Socialisten (PvdA), Dwars (GroenLinks), Pink! (PvdD) en Oppositie (DENK).
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk hoeveel gegevens er zijn buitgemaakt bij de hack op Booking.com. Een woordvoerder van de hotelboekingssite verklaarde dinsdag dat de omvang nog in kaart wordt gebracht. "We kunnen daar op dit moment geen verdere details over delen, aangezien we hierover nog in contact zijn met de gegevensbeschermingsautoriteiten."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl energieprijzen pieken door de Iran-oorlog, organiseren Nederland en Colombia eind deze maand de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen. In het Colombiaanse Santa Marta worden ministers uit zo'n vijftig landen en tal van internationale organisaties en ngo's verwacht. De verwachtingen lopen vooraf flink uiteen.
5 uur geledenBERGENTHEIM (ANP) - De politie doet in het Overijsselse Bergentheim onderzoek naar de dood van meerdere huisdieren. Het gaat om zeven katten en twee honden. Het vermoeden bestaat dat de dieren mogelijk door gif om het leven zijn gekomen.
5 uur geleden