Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Urgenda en jongerenclubs: OMT voor klimaataanpak nodig

Urgenda en jongerenclubs: OMT voor klimaataanpak nodig

AMSTERDAM (ANP) - Nederland moet een speciaal instituut oprichten om de klimaatcrisis tegen te gaan. Dat stellen duurzaamheidsorganisatie Urgenda en twaalf jongerenorganisaties voor. De 'Nederlandse Klimaatmissie', zoals ze het noemen, moet een soort Outbreak Management Team (OMT) worden, dat de overheid gaat adviseren over de aanpak, maar dan met meer bevoegdheden. Kennis en kunde moeten samenkomen in het instituut, waar overheid, bedrijfsleven en wetenschap in samenwerken voor snelle verduurzaming, zo is het idee.

Het plan is opgesteld door Urgenda en PerspectieF, de jongerenorganisatie van de ChristenUnie. Ze willen in tien jaar de CO2-uitstoot terugbrengen naar nul. Dat vergt een echte crisisaanpak, net zoals de coronapandemie, zegt Urgenda-voorzitter Marjan Minnesma. Een van de inspiratiebronnen is de Amerikaanse oud-president John F. Kennedy. Die stelde in 1961 het doel om binnen tien jaar iemand op de maan te zetten. "Toen zei ook iedereen: dat is onmogelijk." Acht jaar later stonden de eerste mensen op de maan.

In de Klimaatmissie zouden wetenschappers, bestuurders en bedrijven intensief moeten gaan samenwerken om grote projecten mogelijk te maken. "Dit is anders, dit is niet zoals we het de hele tijd hebben gedaan", zegt Minnesma over die aanpak. "We zitten nu vast in gebaande paden." De aanpak die de organisaties willen draait niet om "altijd de goedkoopste oplossing vinden". Ook zal groot draagvlak niet altijd vooropstaan. En er zullen fouten worden gemaakt. Maar: "Het kan als je het wilt."

Gezamenlijke inspanning

Aan industriƫle bedrijven vroeg Minnesma of het in theorie mogelijk is om in tien jaar te verduurzamen. "Alle industrieƫn zeiden ja, tot mijn eigen verbazing." In de praktijk gaat het vaak trager, omdat bedrijven bang zijn zichzelf uit de markt te prijzen, legt Minnesma uit. Daarom is volgens haar een gezamenlijke inspanning nodig. Ze verwijst bijvoorbeeld naar Tata Steel, dat zijn steenkoolgebruik wil afbouwen. In plaats daarvan wil Tata aardgas gaan gebruiken en uiteindelijk over op waterstof. Voor dat soort operaties is steun nodig, vinden de organisaties.

Het probleem afwentelen op volgende generaties is geen optie, vindt Urgenda. Ook voorzitter Werner Schouten van de Jonge Klimaatbeweging benadrukt dat. In Nederland worden de volgende generaties volgens hem opgezadeld met een "gigantische klimaathypotheek".

Het plan heeft verder onder meer steun van de Jonge Democraten (D66), Jonge Socialisten (PvdA), Dwars (GroenLinks), Pink! (PvdD) en Oppositie (DENK).

Meer uit Binnenland

Verdachte poging moord kinderen was mogelijk psychotisch

BREDA (ANP) - De 49-jarige man die in december in zijn woning in Moergestel zou hebben geprobeerd zijn twee jonge kinderen te vermoorden, leed al ruim een half jaar aan slapeloosheid en verkeerde mogelijk in een psychose toen hij het geweld pleegde. Dat zegt zijn advocaat.

29 minuten geleden
Hoogste aantal asielzoekers in Ter Apel sinds oktober 2024

TER APEL (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zaten 2170 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat is het hoogste aantal sinds 23 oktober 2024, anderhalf jaar geleden. Volgens opvangorgaan COA zitten alle opvanglocaties in het land vol. Mede daardoor blijft de organisatie gebruikmaken van de opvanglocaties in Hardenberg en Epe, ook al hadden die al moeten sluiten.

1 uur geleden
Gemeentelijke uitgaven stijgen met bijna 6 procent

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar gezamenlijk bijna 6 procent meer uit te geven dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de gemeentebegrotingen voor 2026. De begrote uitgaven voor 2026 zijn 84,6 miljard euro, zo'n 4,6 miljard meer dan in 2025.

4 uur geleden
16-jarig meisje zwaargewond na val van grindberg in Den Helder

DEN HELDER (ANP) - Een 16-jarig meisje is dinsdagavond ernstig gewond geraakt op een bouwplaats aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ze was op een tien meter hoge grindberg geklommen en viel daar vanaf. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een ongeluk en doet de politie verder geen onderzoek.

9 uur geleden
Voor verkiezingen al signalen van ronselen stemmen in Gorinchem

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."

14 uur geleden
Veel scholieren: mensen met andere seksuele voorkeur niet gelijk

AMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.

19 uur geleden
Ruim 1700 aanmeldingen voor claim tegen Chemours

DORDRECHT (ANP) - Meer dan 1700 mensen hebben zich aangesloten bij de nieuwe massaclaim tegen chemieconcern Chemours in Dordrecht. De stichting PFAS Vrij Green Claim kondigde bijna twee weken geleden aan namens omwonenden van de fabriek naar de civiele rechter te stappen. De organisatie wil afdwingen dat Chemours per direct stopt met het uitstoten van PFAS-stoffen en dat inwoners in en rond Dordrecht een schadevergoeding krijgen.

19 uur geleden