UNRWA zoekt steun Algemene Vergadering VN na verlies financiering
GAZA-STAD/NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het hoofd van het VN-agentschap voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) verdedigt maandag het werk van zijn organisatie in de Algemene Vergadering van de VN. De organisatie verloor een aanzienlijk deel van haar financiering nadat Israël beweerd had dat UNRWA-medewerkers betrokken waren bij de Hamas-aanval op Israël van 7 oktober.
Philippe Lazzarini waarschuwde in een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering dat de UNRWA op een "breekpunt" staat nu donoren de financiering hebben opgeschort, terwijl Israël druk uitoefent om de organisatie te ontmantelen en de humanitaire behoeften door de Israëlische aanvallen sinds 7 oktober enorm stijgen. Door die aanvallen zijn volgens het ministerie van Volksgezondheid in Gaza zo'n 30.500 mensen gedood, voornamelijk vrouwen en kinderen.
Het vermogen van de UNRWA om haar mandaat uit te voeren wordt "ernstig bedreigd", aldus Lazzarini, die er bij de lidstaten op aandringt "de politieke steun te bieden die nodig is om de organisatie in stand te houden". Lazzarini heeft meermaals gezegd dat Israël geen bewijs heeft geleverd tegen de voormalige UNRWA-werknemers. De VN hebben de door Israël beschuldigde werknemers ontslagen en zijn een intern onderzoek begonnen.
13.000
De UNRWA heeft ongeveer 30.000 mensen in dienst in door Israël bezette Palestijnse gebieden, Libanon, Jordanië en Syrië. Ongeveer 13.000 daarvan werken in de Gazastrook.
Maandag deed Israël er in de aanloop naar de bijeenkomst van de Algemene Vergadering nog een schep bovenop. Een Israëlische militaire woordvoerder liet weten dat UNRWA in Gaza "meer dan 450 militaire agenten" van Hamas en andere gewapende groepen in dienst heeft, en dat Israël deze informatie met de VN heeft gedeeld.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
36 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
52 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft twee containerschepen in de Straat van Hormuz in beslag genomen om "maritieme overtredingen", meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De schepen zijn naar de Iraanse kust overgebracht.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.
3 uur geleden