
UNRWA: moet stoppen met levensreddende diensten in Noord-Gaza
GAZA-STAD (ANP/AFP) - VN-hulporganisatie UNRWA meldt dat ze in het noorden van de Gazastrook "genoodzaakt" is levensreddende diensten stop te zetten na de "intensivering van militaire operaties". Ook de Gazaanse autoriteiten melden problemen bij de levering van hulp.
UNRWA, de grootste hulporganisatie in Gaza, schrijft op X dat zeven van zijn scholen worden geëvacueerd. Op die locaties verblijven ontheemden die al eerder waren gevlucht voor het geweld. De VN-organisatie laat verder weten dat van de zes waterputten in het vluchtelingenkamp Jabalia er slechts twee nog werken.
De Palestijnse burgerbeschermingsdienst heeft woensdag gezegd dat het moeilijker is geworden om hulp te leveren aan het noorden. "De beschietingen worden heviger en richten zich op burgers en hun huizen, wat grote angst en paniek veroorzaakt onder de bewoners", aldus de directeur. Hij zei dat de steden Beit Lahia, Beit Hanun en Jabalia worden aangevallen. "De wegen zijn afgesloten en er is al vier dagen lang een ononderbroken beleg gaande, waarbij geen voorraden het noorden van de Gazastrook binnenkomen."
Jabalia omsingeld
De Israëlische strijdkrachten (IDF) maakten afgelopen weekend bekend Jabalia te hebben omsingeld in een operatie tegen Hamas. De Palestijnse militanten zouden zich daar hergroeperen. Volgens Palestijnse berichten zijn er veel doden en gewonden gevallen bij recente Israëlische militaire operaties in het noorden van de Gazastrook.
Het Gazaanse ministerie van Gezondheid meldt dat sinds oktober vorig jaar meer dan 42.000 doden zijn gevallen. Het aantal gewonden ligt op 97.720. Ze kunnen niet onafhankelijk worden geverifieerd, maar internationale organisaties zoals de Verenigde Naties beschouwen ze als grotendeels betrouwbaar.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat gokt, is in 2025 toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op basis van onderzoek van Ipsos I&O onder 7600 Nederlanders van 16 jaar en ouder. Zo gaf vorig jaar 65 procent van de Nederlanders aan een kansspel te hebben gespeeld, tegenover 69 procent dit jaar.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ouderen kunnen zich laten vaccineren tegen gordelroos en er gaat extra geld naar screening op borstkanker voor vrouwen met dicht borstweefsel. Dat is onder meer afgesproken in het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Dinsdagavond konden bronnen al melden dat er een onderhandelaarsakkoord was, maar nu is ook de inhoud bekend.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die in de buurt van een geitenhouderij wonen, hebben vaker last van longontsteking dan anderen. De Gezondheidsraad concludeert dat de boerderijen waarschijnlijk ook de oorzaak van de klachten zijn en pleit daarom voor maatregelen "om de gezondheidsrisico's voor omwonenden van geitenhouderijen te beperken".
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsen krijgen steeds vaker patiënten met psychische problemen op hun spreekuur, maar het lukt vaak niet om hen door te verwijzen naar de geestelijke gezondheidszorg (ggz). "Dat komt allereerst door de lange wachttijden in de ggz, maar ook door een gebrek aan goede samenwerking", vat de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) de problemen samen. De artsenorganisatie heeft een peiling over de problematiek gehouden onder de leden.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Siliconen borstimplantaten leiden niet tot een grotere kans op klachten zoals vermoeidheid, spier- en gewrichtspijn, hoofdpijn en somberheid. Onderzoekers onder leiding van het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis ondervroegen vrouwen die zijn behandeld voor borstkanker. De studie werd gepubliceerd in het medische tijdschrift Journal of the National Cancer Institute.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Iedereen in Nederland heeft verschillende soorten PFAS in het bloed, concludeert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) na eigen onderzoek. Bij vrijwel alle mensen ligt de concentratie van de chemische stoffen boven de gezondheidskundige grenswaarde, die als veilige grens wordt beschouwd.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal vergiftigingen met bepaalde afslankmedicatie is vorig jaar toegenomen, meldt het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC). In 2023 kwamen 41 meldingen binnen, terwijl dat aantal in 2024 steeg naar 75 meldingen.
2 dagen geleden