UNRWA: moet stoppen met levensreddende diensten in Noord-Gaza
GAZA-STAD (ANP/AFP) - VN-hulporganisatie UNRWA meldt dat ze in het noorden van de Gazastrook "genoodzaakt" is levensreddende diensten stop te zetten na de "intensivering van militaire operaties". Ook de Gazaanse autoriteiten melden problemen bij de levering van hulp.
UNRWA, de grootste hulporganisatie in Gaza, schrijft op X dat zeven van zijn scholen worden geëvacueerd. Op die locaties verblijven ontheemden die al eerder waren gevlucht voor het geweld. De VN-organisatie laat verder weten dat van de zes waterputten in het vluchtelingenkamp Jabalia er slechts twee nog werken.
De Palestijnse burgerbeschermingsdienst heeft woensdag gezegd dat het moeilijker is geworden om hulp te leveren aan het noorden. "De beschietingen worden heviger en richten zich op burgers en hun huizen, wat grote angst en paniek veroorzaakt onder de bewoners", aldus de directeur. Hij zei dat de steden Beit Lahia, Beit Hanun en Jabalia worden aangevallen. "De wegen zijn afgesloten en er is al vier dagen lang een ononderbroken beleg gaande, waarbij geen voorraden het noorden van de Gazastrook binnenkomen."
Jabalia omsingeld
De Israëlische strijdkrachten (IDF) maakten afgelopen weekend bekend Jabalia te hebben omsingeld in een operatie tegen Hamas. De Palestijnse militanten zouden zich daar hergroeperen. Volgens Palestijnse berichten zijn er veel doden en gewonden gevallen bij recente Israëlische militaire operaties in het noorden van de Gazastrook.
Het Gazaanse ministerie van Gezondheid meldt dat sinds oktober vorig jaar meer dan 42.000 doden zijn gevallen. Het aantal gewonden ligt op 97.720. Ze kunnen niet onafhankelijk worden geverifieerd, maar internationale organisaties zoals de Verenigde Naties beschouwen ze als grotendeels betrouwbaar.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
4 dagen geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.
1 week geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
2 weken geledenAMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.
2 weken geledenWAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.
2 weken geleden