UNRWA denkt dat 50.000 mensen Rafah hebben verlaten
GENÈVE (ANP) - Zo'n 50.000 mensen hebben Rafah de afgelopen 48 uur verlaten, zegt een functionaris van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) tegen CNN. Israël heeft maandag opgeroepen tot de evacuatie van het oostelijke deel van de stad in de Gazastrook. De oproep zou gericht zijn aan 100.000 burgers.
"We volgden ongeveer 50.000 mensen die de afgelopen 48 uur Rafah verlieten. We zagen dat sommige mensen naar Khan Younis gingen, anderen naar het uitgebreide humanitaire gebied van Al Mawasi, en weer anderen naar Deir al Balah", zei Scott Anderson van de UNRWA. Israël noemt het gebied waar het wil dat burgers naartoe gaan een "humanitair gebied met onder meer veldhospitalen, tenten, medicijnen en voedsel".
Het gebied beschikt volgens Anderson niet over de juiste infrastructuur. Er zouden ook al 400.000 mensen verblijven. Anderson noemt het "in wezen een zanderig gebied" waar geen wegen naartoe leiden. Ook zei hij tegen CNN dat mensen die naar Khan Younis vluchten in een gebied komen dat verwoest is door de oorlog. "Bij de Verenigde Naties vinden we dat mensen moeten kunnen kiezen waar ze naartoe gaan en wij zullen hen hulp verlenen waar ze ook besluiten onderdak te zoeken met hun families."
Ook andere hulporganisaties zeggen dat er geen realistische evacuatiemogelijkheden zijn voor de Palestijnen in Rafah. Hulpverleners van onder meer Save the Children, Dokters van de Wereld en Refugees International zeggen dat een grootschalige Israëlische operatie een humanitaire catastrofe zal veroorzaken, voor zover die niet al aan de gang is in de stad. Volgens John Kahler van Medglobal staat het zuiden van Gaza nu op een "kantelpunt" en is er in het gebied bijna sprake van een hongersnood, waar het noorden al onder lijdt.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.
2 uur geledenABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.
2 uur geledenHUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.
9 uur geleden