UNRWA denkt dat 50.000 mensen Rafah hebben verlaten
GENÈVE (ANP) - Zo'n 50.000 mensen hebben Rafah de afgelopen 48 uur verlaten, zegt een functionaris van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) tegen CNN. Israël heeft maandag opgeroepen tot de evacuatie van het oostelijke deel van de stad in de Gazastrook. De oproep zou gericht zijn aan 100.000 burgers.
"We volgden ongeveer 50.000 mensen die de afgelopen 48 uur Rafah verlieten. We zagen dat sommige mensen naar Khan Younis gingen, anderen naar het uitgebreide humanitaire gebied van Al Mawasi, en weer anderen naar Deir al Balah", zei Scott Anderson van de UNRWA. Israël noemt het gebied waar het wil dat burgers naartoe gaan een "humanitair gebied met onder meer veldhospitalen, tenten, medicijnen en voedsel".
Het gebied beschikt volgens Anderson niet over de juiste infrastructuur. Er zouden ook al 400.000 mensen verblijven. Anderson noemt het "in wezen een zanderig gebied" waar geen wegen naartoe leiden. Ook zei hij tegen CNN dat mensen die naar Khan Younis vluchten in een gebied komen dat verwoest is door de oorlog. "Bij de Verenigde Naties vinden we dat mensen moeten kunnen kiezen waar ze naartoe gaan en wij zullen hen hulp verlenen waar ze ook besluiten onderdak te zoeken met hun families."
Ook andere hulporganisaties zeggen dat er geen realistische evacuatiemogelijkheden zijn voor de Palestijnen in Rafah. Hulpverleners van onder meer Save the Children, Dokters van de Wereld en Refugees International zeggen dat een grootschalige Israëlische operatie een humanitaire catastrofe zal veroorzaken, voor zover die niet al aan de gang is in de stad. Volgens John Kahler van Medglobal staat het zuiden van Gaza nu op een "kantelpunt" en is er in het gebied bijna sprake van een hongersnood, waar het noorden al onder lijdt.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
3 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
8 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
8 uur geleden