UNRWA denkt dat 50.000 mensen Rafah hebben verlaten
GENÈVE (ANP) - Zo'n 50.000 mensen hebben Rafah de afgelopen 48 uur verlaten, zegt een functionaris van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) tegen CNN. Israël heeft maandag opgeroepen tot de evacuatie van het oostelijke deel van de stad in de Gazastrook. De oproep zou gericht zijn aan 100.000 burgers.
"We volgden ongeveer 50.000 mensen die de afgelopen 48 uur Rafah verlieten. We zagen dat sommige mensen naar Khan Younis gingen, anderen naar het uitgebreide humanitaire gebied van Al Mawasi, en weer anderen naar Deir al Balah", zei Scott Anderson van de UNRWA. Israël noemt het gebied waar het wil dat burgers naartoe gaan een "humanitair gebied met onder meer veldhospitalen, tenten, medicijnen en voedsel".
Het gebied beschikt volgens Anderson niet over de juiste infrastructuur. Er zouden ook al 400.000 mensen verblijven. Anderson noemt het "in wezen een zanderig gebied" waar geen wegen naartoe leiden. Ook zei hij tegen CNN dat mensen die naar Khan Younis vluchten in een gebied komen dat verwoest is door de oorlog. "Bij de Verenigde Naties vinden we dat mensen moeten kunnen kiezen waar ze naartoe gaan en wij zullen hen hulp verlenen waar ze ook besluiten onderdak te zoeken met hun families."
Ook andere hulporganisaties zeggen dat er geen realistische evacuatiemogelijkheden zijn voor de Palestijnen in Rafah. Hulpverleners van onder meer Save the Children, Dokters van de Wereld en Refugees International zeggen dat een grootschalige Israëlische operatie een humanitaire catastrofe zal veroorzaken, voor zover die niet al aan de gang is in de stad. Volgens John Kahler van Medglobal staat het zuiden van Gaza nu op een "kantelpunt" en is er in het gebied bijna sprake van een hongersnood, waar het noorden al onder lijdt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij iets gaat doen om een einde te maken aan de gruwelen die in Soedan worden gepleegd. Hij zei dat niet lang na de ontvangst van de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud in het Witte Huis. Hij wil met Arabische partners aan het werk. Trump noemde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Saudi-Arabië en Egypte.
3 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Ankara gepleit voor "een sterk en doelmatig leiderschap van de Verenigde Staten" om de oorlog te beëindigen. Hij zei dat na gesprekken met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan over een eventuele hervatting van onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is het belangrijkste dat het bloedvergieten wordt gestopt en een duurzame vrede wordt bereikt "in samenspraak met onze partners" en een sterk en effectief Amerikaans leiderschap.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse en Russische functionarissen hebben een nieuw vredesplan opgesteld voor Oekraïne, schrijft de Financial Times. Daarin zou Oekraïne grote concessies moeten doen. Zo wordt er gesproken over het opgeven van grondgebied in het oosten van Oekraïne en een halvering van de krijgsmacht.
6 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Israël kwam eerder op woensdag al met een waarschuwing voor de bewoners van twee dorpen. Op X werd opgeroepen specifieke gebouwen te evacueren, omdat deze in de buurt van panden zouden zijn "die door Hezbollah worden gebruikt".
8 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Polen gaat 10.000 militairen inzetten om zijn kritieke infrastructuur te beschermen. Dat zegt minister van Defensie en vicepremier Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Topmilitair Wieslaw Kukula stelt dat vijanden van Polen de naderende feestdagen wellicht als opportuun moment beschouwen om sabotage te plegen.
10 uur geleden