UNRWA denkt dat 50.000 mensen Rafah hebben verlaten
GENÈVE (ANP) - Zo'n 50.000 mensen hebben Rafah de afgelopen 48 uur verlaten, zegt een functionaris van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) tegen CNN. Israël heeft maandag opgeroepen tot de evacuatie van het oostelijke deel van de stad in de Gazastrook. De oproep zou gericht zijn aan 100.000 burgers.
"We volgden ongeveer 50.000 mensen die de afgelopen 48 uur Rafah verlieten. We zagen dat sommige mensen naar Khan Younis gingen, anderen naar het uitgebreide humanitaire gebied van Al Mawasi, en weer anderen naar Deir al Balah", zei Scott Anderson van de UNRWA. Israël noemt het gebied waar het wil dat burgers naartoe gaan een "humanitair gebied met onder meer veldhospitalen, tenten, medicijnen en voedsel".
Het gebied beschikt volgens Anderson niet over de juiste infrastructuur. Er zouden ook al 400.000 mensen verblijven. Anderson noemt het "in wezen een zanderig gebied" waar geen wegen naartoe leiden. Ook zei hij tegen CNN dat mensen die naar Khan Younis vluchten in een gebied komen dat verwoest is door de oorlog. "Bij de Verenigde Naties vinden we dat mensen moeten kunnen kiezen waar ze naartoe gaan en wij zullen hen hulp verlenen waar ze ook besluiten onderdak te zoeken met hun families."
Ook andere hulporganisaties zeggen dat er geen realistische evacuatiemogelijkheden zijn voor de Palestijnen in Rafah. Hulpverleners van onder meer Save the Children, Dokters van de Wereld en Refugees International zeggen dat een grootschalige Israëlische operatie een humanitaire catastrofe zal veroorzaken, voor zover die niet al aan de gang is in de stad. Volgens John Kahler van Medglobal staat het zuiden van Gaza nu op een "kantelpunt" en is er in het gebied bijna sprake van een hongersnood, waar het noorden al onder lijdt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De burgemeester van Greater Manchester, Andy Burnham, zegt het te willen opnemen tegen de Britse premier Keir Starmer (Labour) als hij de lokale verkiezingen wint. Dat deed de bewindsman tijdens een BBC-debat met andere kandidaten die willen meedingen naar die parlementszetel. In het Verenigd Koninkrijk kunnen alleen parlementariërs meedingen in een zogeheten leiderschapsverkiezing. Regionale winst in Makerfield kan hem die plek in het parlement opleveren.
51 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin zegt dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "elk moment" welkom is in Moskou als hij wil praten over een vredesakkoord. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov reageert daarmee op de open brief die Zelensky eerder op donderdagavond publiceerde en die hij richtte aan Poetin.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het huidige conceptvoorstel voor een vredesovereenkomst met de Verenigde Staten bevat dubbelzinnigheden die moeten worden opgehelderd. Dat zegt Mohsen Rezaei, een hoge adviseur van opperste leider Mojtaba Khamenei, op de Iraanse staatstelevisie.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne wil direct met de Russische president Vladimir Poetin om tafel voor vredesonderhandelingen. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een publieke brief aan zijn Russische ambtgenoot. Tijdens die onderhandelingen is Zelensky bereid een volledig staakt-het-vuren in acht te nemen, "zoals gebruikelijk is".
2 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Bij het kantoor van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in de Libische hoofdstad Tripoli hebben honderden mensen betoogd tegen de stroom migranten in het land. Het was een van de grotere recente betogingen tegen de migratie. Het kantoor werd enige tijd geblokkeerd.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid compromissen te sluiten in de vredesonderhandelingen met Oekraïne als Kyiv dat ook is. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin tegen journalisten in Sint-Petersburg. Daar is de Russische leider voor een economische top.
3 uur geleden