Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Universiteiten zien dat situatie in Gaza leeft onder studenten

Universiteiten zien dat situatie in Gaza leeft onder studenten

DEN HAAG (ANP) - Een aantal universiteiten in Nederland ziet dat de situatie in de Gazastrook leeft onder studenten. Ze krijgen bezorgde mails en meldingen van mensen die betrokken zijn bij de Joodse of Palestijnse gemeenschap, laten ze aan het ANP weten. Soms leidt dat ook tot spanningen, zoals deze week in Amsterdam en Nijmegen.

Honderden mensen ondertekenden een open brief aan het bestuur van de Universiteit van Amsterdam (UvA). De briefschrijvers zijn kritisch op de houding van de universiteit ten aanzien van Israël en vinden dat die steun voor de Palestijnen moet uitspreken. De UvA "hoorde geluiden" van Joodse studenten en medewerkers die zich door de kritische brief aan het bestuur enigszins in het nauw gedreven voelden. Een woordvoerster zegt dat de universiteit daarom oproept tot "kalmte en respect voor elkaar". Ze benadrukt daarnaast dat politieke demonstraties volgens de huisregels van de UvA niet zijn toegestaan. Wel staat de universiteit toe dat studenten en docenten zelf bijeenkomsten opzetten om met elkaar in discussie te gaan.

Op de campus van de Radboud Universiteit protesteerden woensdag tientallen studenten van Nijmegen4Palestine. De Radboud Universiteit zegt te zien dat de situatie in de Gazastrook enorm leeft onder studenten. "Ook het protest is niet onopgemerkt gebleven", zegt een woordvoerster. De universiteit heeft volgens de zegsvrouw de taak om dit soort protesten te faciliteren in een veilige omgeving.

Studenten willen verhaal kwijt

Ook de Universiteit Leiden ziet dat de situatie in de Gazastrook studenten bezighoudt. Een woordvoerder zegt dat tijdens colleges of via e-mails vragen worden gesteld door bezorgde mensen. Het gaat om mensen uit zowel de Joodse als de Palestijnse gemeenschap, die hun verhaal kwijt willen en "soms ook boos zijn". Sommige mensen vragen of de Universiteit Leiden zich politiek uitspreekt, maar dat draagt volgens de universiteit niet bij "aan de oplossing van het conflict".

De Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam herkent het beeld van bezorgde studenten en medewerkers. Een woordvoerster zegt dat "de situatie in Israël en de Palestijnse gebieden complex en sterk gepolariseerd" is. Betrokken studenten krijgen hulp en kunnen zich melden bij 3D, het debatcentrum van de VU. "Dit is zowel het sociale clubhuis voor VU-studenten als de ruimte voor dialoog en diepgaande gesprekken", aldus de zegsvrouw.

Meer uit Binnenland

Meisje doodgestoken in woning Blerick, man en vrouw vast

BLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.

2 uur geleden
RIVM stelt voor sigarettenfilters te verbieden om microplastics

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.

4 uur geleden
Massaclaim gestart tegen Odido om privacyschending

AMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.

4 uur geleden
Supporters en spelers van AZ vieren bekeroverwinning in Alkmaar

ALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.

11 uur geleden
Schip en container beschadigd op Maasvlakte, bijtende stof lekt

ROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.

13 uur geleden
Container valt uit havenkraan op schip in havengebied Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.

15 uur geleden
Afstandsmoeders willen ook van anderen erkenning en excuses

DEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.

16 uur geleden