Universiteiten zien dat situatie in Gaza leeft onder studenten
DEN HAAG (ANP) - Een aantal universiteiten in Nederland ziet dat de situatie in de Gazastrook leeft onder studenten. Ze krijgen bezorgde mails en meldingen van mensen die betrokken zijn bij de Joodse of Palestijnse gemeenschap, laten ze aan het ANP weten. Soms leidt dat ook tot spanningen, zoals deze week in Amsterdam en Nijmegen.
Honderden mensen ondertekenden een open brief aan het bestuur van de Universiteit van Amsterdam (UvA). De briefschrijvers zijn kritisch op de houding van de universiteit ten aanzien van Israël en vinden dat die steun voor de Palestijnen moet uitspreken. De UvA "hoorde geluiden" van Joodse studenten en medewerkers die zich door de kritische brief aan het bestuur enigszins in het nauw gedreven voelden. Een woordvoerster zegt dat de universiteit daarom oproept tot "kalmte en respect voor elkaar". Ze benadrukt daarnaast dat politieke demonstraties volgens de huisregels van de UvA niet zijn toegestaan. Wel staat de universiteit toe dat studenten en docenten zelf bijeenkomsten opzetten om met elkaar in discussie te gaan.
Op de campus van de Radboud Universiteit protesteerden woensdag tientallen studenten van Nijmegen4Palestine. De Radboud Universiteit zegt te zien dat de situatie in de Gazastrook enorm leeft onder studenten. "Ook het protest is niet onopgemerkt gebleven", zegt een woordvoerster. De universiteit heeft volgens de zegsvrouw de taak om dit soort protesten te faciliteren in een veilige omgeving.
Studenten willen verhaal kwijt
Ook de Universiteit Leiden ziet dat de situatie in de Gazastrook studenten bezighoudt. Een woordvoerder zegt dat tijdens colleges of via e-mails vragen worden gesteld door bezorgde mensen. Het gaat om mensen uit zowel de Joodse als de Palestijnse gemeenschap, die hun verhaal kwijt willen en "soms ook boos zijn". Sommige mensen vragen of de Universiteit Leiden zich politiek uitspreekt, maar dat draagt volgens de universiteit niet bij "aan de oplossing van het conflict".
De Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam herkent het beeld van bezorgde studenten en medewerkers. Een woordvoerster zegt dat "de situatie in Israël en de Palestijnse gebieden complex en sterk gepolariseerd" is. Betrokken studenten krijgen hulp en kunnen zich melden bij 3D, het debatcentrum van de VU. "Dit is zowel het sociale clubhuis voor VU-studenten als de ruimte voor dialoog en diepgaande gesprekken", aldus de zegsvrouw.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse politiechef Karin Krukkert verwacht dat agenten van haar eenheid gewond zullen raken tijdens de komende jaarwisseling. Daarvoor waarschuwt ze op Omroep West. "Het is niet de vraag óf we gewonde collega's hebben aan het eind van de jaarwisseling. Maar, hoe treurig ook, dat het een gegeven is", aldus Krukkert.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Oud-premier Jan Peter Balkenende en voormalig minister voor Vreemdelingenbeleid en Integratie Rita Verdonk wisten niet dat toenmalig VVD-voorzitter Bas Eenhoorn en partijleider Gerrit Zalm al jaren eerder op de hoogte waren van onwaarheden in de asielaanvraag van Ayaan Hirsi Ali. Dat blijkt uit het NTR-premiersportret 'De storm van Balkenende', een tweedelige documentaireserie die de NTR op 27 en 28 december uitzendt.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Mona Keijzer (Asiel en Migratie, BBB) heeft vrijdagmorgen busbedrijf Qbuzz ten onrechte aangewezen als verantwoordelijke voor de pendelbus van en naar het Groningse Ter Apel. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten na vragen van het ANP.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De speciale pendelbus die rijdt tussen station Emmen en het asielzoekerscentrum in Ter Apel is niet meer gratis. Dat schrijft demissionair minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) vrijdag aan de Tweede Kamer. De kaartjesverkoop was gestopt vanwege overlast door wanbetalers.
20 uur geleden