Universiteiten willen naar 'Normaal Academisch Peil’
DEN HAAG (ANP) - Hoogleraren, studenten, medewerkers en bestuurders van de Nederlandse universiteiten voeren dinsdag actie voor een 'Normaal Academisch Peil’. Het aantal studenten blijft maar stijgen, zeggen ze, terwijl de financiering per student afneemt. Ze willen de politiek vragen het niveau van academisch onderwijs te beschermen en het toekomstige kabinet verzoeken om 1,1 miljard euro extra voor het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek.
Er is te weinig tijd en geld beschikbaar om goed onderzoek te doen en degelijk onderwijs te geven, aldus de actievoerders in een gezamenlijke verklaring. "Veel universitaire docenten doen noodgedwongen hun onderzoek in de avonduren en het weekend. Door de structurele onderfinanciering moeten universiteiten daarnaast te vaak docenten inzetten die alleen lesgeven en geen ruimte hebben voor onderzoek. Juist die verwevenheid van onderzoek en onderwijs is essentieel voor de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs."
"We dreigen talent te verliezen, omdat zij teleurgesteld stoppen met wetenschap", vult Pieter Duisenberg, voorzitter van de vereniging van universiteiten VSNU aan.
Er zijn acties bij de Hofvijver in Den Haag, waar nieuwe Kamerleden om 13.30 uur een 'welkomstpakket' krijgen, maar ook in verschillende studentensteden. Daarmee wordt ludiek getoond dat de wetenschap het water aan de lippen staat. Zo zetten ze in Nijmegen een beeld van Erasmus onder water. Demonstranten tooien zich met speciale actiebaretten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.
7 uur geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
22 uur geleden