Universiteiten: toename studenten uit buitenland gestopt
DEN HAAG (ANP) - De toename van het aantal studenten uit het buitenland die met een opleiding aan een Nederlandse universiteit beginnen is gestopt. Uit de voorlopige inschrijfcijfers van de Nederlandse universiteiten blijkt volgens de Vereniging Universiteiten van Nederland (UNL) dat dit collegejaar minder internationale studenten zijn gestart met een bacheloropleiding aan een Nederlandse universiteit dan vorig jaar.
Bij de masters is nog wel sprake van een lichte toename, maar in totaal stabiliseert de internationale instroom, aldus de vereniging. Een mogelijke verklaring is dat universiteiten minder internationaal zijn gaan werven en meer informatie over het tekort aan studentenwoningen zijn gaan geven, aldus UNL. Bij het hoger beroepsonderwijs is het aantal internationale studenten ongeveer gelijk gebleven sinds 2022, aldus de Vereniging Hogescholen.
Er is al langer veel te doen over de toestroom van buitenlandse studenten, onder meer omdat er weinig woonruimte voor studenten is en de collegezalen uitpuilen. De "internationale dimensie" van hogescholen en universiteiten is van "groot belang" voor Nederland, voor studenten, voor onderwijsinstellingen, voor de kenniseconomie en voor de samenleving, zegt een woordvoerder van onderwijsminister Robbert Dijkgraaf. Maar "we moeten wel toe naar een betere balans in de internationalisering van het hbo en wo. Tussen enerzijds het benutten van de grote toegevoegde waarde van internationalisering en anderzijds het behouden van de kwaliteit, toegankelijkheid en doelmatigheid."
Onderwijskwaliteit en kamers
Het is "zaak het aantal studenten dat naar Nederland komt te kunnen beheersen en sturen. Ongeremde groei zet namelijk de onderwijskwaliteit onder druk. De toegankelijkheid voor Nederlandse studenten dreigt dan in het gedrang te komen bij bepaalde Engelstalige opleidingen en vooral in grote steden is het voor studenten steeds lastiger om een kamer te vinden."
Vergeleken met 2022-2023 begonnen dit jaar 220 internationale studenten minder met een bachelor aan een universiteit. Ook het aantal buitenlandse studenten dat nieuw in Nederland komt doorleren voor een master ging iets omlaag. Het aantal internationale studenten dat begint met een masteropleiding in ons land groeide wel met 550 in totaal, maar dat komt dus vooral door mensen die al eerder in Nederland studeerden.
Meer uit Binnenland
HELMOND (ANP) - Twee bewoners zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan het Soesterbergplein in Helmond. Dat meldt de politie op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De harde kern van Eredivisieclub ADO Den Haag heeft op Instagram aangekondigd zaterdag de stad te zullen "beschermen" tegen eventueel geweld door de aangekondigde jongerendemonstratie op het Malieveld. Het is onduidelijk wie de initiatiefnemers van het protest zijn.
9 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.
10 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.
12 uur geledenVUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.
13 uur geledenDUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 36-jarige politiemedewerker in Den Haag is deze week aangehouden. De man wordt ervan verdacht ongeoorloofd het politiesysteem te hebben geraadpleegd. Hij zou de politie-informatie hebben verkocht aan anderen.
13 uur geleden