Universiteiten tippen Frankrijk als winnaar EK voetbal
INNSBRUCK (ANP) - Frankrijk maakt de grootste kans om het EK voetbal te winnen. Dat concluderen de universiteiten van Innsbruck, Gent, Dortmund, München en Molde na uitgebreide berekeningen. Het Nederlands elftal staat achtste met een winkans van 6,1 procent.
De onderzoekers verzamelden tal van data, zoals het inwoneraantal van de deelnemende landen, de prestaties van de spelers bij hun clubs en nationale ploegen en de resultaten van de 24 EK-landen in de afgelopen acht jaar. Ze voegden al die data samen en lieten de computer 100.000 keer een simulatie doen van een volledig EK. Daar kwam uit dat regerend wereldkampioen Frankrijk de grootste winkans heeft: 14,8 procent. Engeland (13,5 procent) en Spanje (12,3 procent) zijn volgens de universiteiten de belangrijkste concurrenten van 'Les Bleus'. Ook titelverdediger Portugal, Duitsland (beide 10,1 procent), België (8,3), Italië (7,9) maken meer kans dan Oranje.
Als de computersimulaties kloppen, heeft de ploeg van bondscoach Frank de Boer in de groepsfase weinig te duchten van de drie opponenten. Oekraïne, zondag in Amsterdam de eerste tegenstander van Oranje, heeft 0,3 procent kans om Portugal op te volgen als Europees kampioen. Oostenrijk (1,5) en Noord-Macedonië (0,1) worden ook niet gezien als serieuze kanshebbers. Hongarije scoort het laagste in de berekeningen. De Hongaren hebben volgens de universiteiten 0 procent kans om het EK te winnen.
Laatste vier EK's
"We hebben ons model gevoed met data uit de laatste vier EK's, die van 2004, 2008, 2012 en 2016, in combinatie met de uitslagen die dat opleverde", zegt onderzoeker Andreas Groll van de universiteit van Dortmund. "De verschillende data die we hebben ingevoerd, zijn dus goed afgewogen."
Op zondag 11 juli, als de finale op Wembley in Londen wordt gespeeld, moet blijken of de universiteiten het juist hebben. "Maar voorspellingen kunnen fout zijn, dat hoort erbij", aldus Achim Zeileis uit Innsbruck. "Anders zouden voetbaltoernooien ook heel saai zijn. We bieden verwachtingen, geen zekerheden. Een winkans van 15 procent betekent dat de kans ook 85 procent is dat een land niet gaat winnen."
Meer uit Voetbal
NEWCASTLE (ANP) - Anass Salah-Eddine heeft woensdag in de uitwedstrijd van PSV tegen Newcastle United in de Champions League direct een basisplaats. De linkervleugelverdediger viel zondag nog in tijdens de door zijn land Marokko met 1-0 verloren finale tegen Senegal.
1 uur geledenNICE (ANP) - Go Ahead Eagles en Stoke City FC hebben op hoofdlijnen een akkoord bereikt over de transfer van spits Milan Smit. Dat zegt Marc van Hintum, technisch manager van Go Ahead, tegen ESPN. Go Ahead Eagles ontving volgens Van Hintum nog niet eerder zoveel geld voor een vertrekkende speler. Het gaat naar verluidt om 5,5 miljoen euro, maar dat wil Van Hintum niet bevestigen.
1 uur geledenNICE (ANP) - De transfer van Mats Deijl van Go Ahead Eagles naar Feyenoord is zo goed als rond. "Het gaat nog om de kleine lettertjes", zegt technisch manager Marc van Hintum van Go Ahead tegen ESPN.
1 uur geledenSITTARD (ANP) - Fortuna Sittard neemt na ruim vijf maanden alweer afscheid van Houboulang Mendes. De 27-jarige geboren Fransman, die als international voor Guinee-Bissau voetbalde, stapt over naar Servette FC. Bij de Zwitserse club, die uitkomt op het hoogste niveau, ondertekent hij een meerjarig contract.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Franse aanklagers zijn een onderzoek gestart naar de Franse international Lucas Hernández en zijn partner naar aanleiding van beschuldigingen van mensenhandel en illegale tewerkstelling door een Colombiaans gezin. Het paar ontkent elke misstand en zegt te goeder trouw te hebben gehandeld, maar te zijn gemanipuleerd.
2 uur geledenMARSEILLE (ANP) - Quinten Timber is in Marseille aangekomen om zijn transfer naar Olympique Marseille af te ronden. De 24-jarige middenvelder van Feyenoord sprak zich afgelopen weekend na de thuisnederlaag in de Kuip tegen Sparta (3-4) uit over een conflict met trainer Robin van Persie. Sindsdien ging het hard met de transfer naar de Franse nummer 3, die zo goed als rond is. Timber had bij Feyenoord nog een contract voor een halfjaar.
3 uur geledenMANCHESTER (ANP/AFP) - De spelers van Manchester City betalen de kaartjes voor de fans die dinsdag aanwezig waren bij de uitwedstrijd tegen Bodø/Glimt in de Champions League. De Engelse topclub blameerde zich met 3-1 bij de Noren, die daarmee hun eerste zege van dit seizoen boekten in het hoofdtoernooi.
3 uur geleden