Universiteiten: rem op buitenlandse studenten kost 5 miljard
ROTTERDAM (ANP) - Een rem op het aantal internationale studenten op vijf universiteiten in de Randstad heeft negatieve gevolgen voor de Nederlandse economie. Het bruto binnenlands product zal zo'n 4 tot 5 miljard euro dalen, schrijven de Universiteit Leiden, Universiteit Utrecht, Universiteit van Amsterdam, Vrije Universiteit Amsterdam en de Erasmus Universiteit Rotterdam.
Ook de regio's, het bedrijfsleven en de samenleving als geheel gaan de stevige, negatieve economische effecten gaan voelen, aldus de universiteiten. Ze hadden SEO Economisch Onderzoek opdracht gegeven onderzoek te doen. Sectoren die het hardst worden geraakt zijn de zakelijke dienstverlening (39 procent), financiële instellingen (20 procent) en de publieke sector (10 procent).
De vijf universiteiten roepen politieke partijen op om de resultaten van het onderzoek mee te nemen in het maken van een 'nationale talentstrategie'. Volgens hen zijn internationale studenten onmisbaar in de regio én in de Randstad. Zo helpen zij bij het verminderen van personeelstekorten in sectoren waar veel vraag is naar hoogopgeleiden.
Aanleiding voor het onderzoek was het wetsvoorstel internationalisering in balans (WIB), waarvan de universiteiten de impact willen weten. Het doel van die wet is het zorgen voor een balans tussen voor- en nadelen van internationalisering in het hoger onderwijs. Universiteiten hebben eerder dit jaar zelf maatregelen aangekondigd om de instroom van internationale studenten te beperken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geopend. Beleggers namen weinig risico op de laatste handelsdag van een turbulente beursmaand. November werd gekenmerkt door twijfel over de hoge waarderingen van de AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Federal Reserve. Wall Street bleef donderdag dicht voor Thanksgiving Day en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
35 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De grote storing bij de handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) van vrijdag is voorbij. Dat meldt CME Group, dat de grootste derivatenbeurs ter wereld exploiteert.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ledenparlement van FNV vreest afsplitsingen en krimp van het ledenbestand van de grootste vakbond van Nederland als tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher hun plannen kunnen doorzetten. Dit betoogde een advocaat namens het ledenparlement vrijdag bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een grotere bevoegdheid voor tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher is essentieel om de impasse binnen vakbond FNV te doorbreken. Dat hebben de twee vrijdag betoogd bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Ook Vitens verhoogt volgend jaar de prijs van zijn drinkwater. Voor klanten van het drinkwaterbedrijf gaat de rekening over een heel jaar gemiddeld met zo'n 9 euro omhoog. Andere waterbedrijven hadden al bekendgemaakt de prijs te verhogen, omdat ze het extra geld nodig hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen gebruik, klimaatverandering en vervuiling.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een belangrijke adviseur van de Hoge Raad denkt niet dat Nederlanders die grote sommen verloren aan illegale onlinecasino's hun geld terug kunnen krijgen. De conclusie van de advocaat-generaal is waarschijnlijk een grote domper voor de duizenden Nederlanders die via claimzaken hun verliezen terug willen vorderen bij goksites. De hoogste rechter volgt vaak het advies van de advocaat-generaal.
4 uur geleden