Universiteiten openen hun academische jaar
DEN HAAG (ANP) - Nu de zomervakantie voorbij is, gaan niet alleen basisscholen en middelbare scholen weer open, ook het collegejaar op de universiteiten begint. Voor de meeste universiteiten is de aftrap op maandag, bij de traditionele opening van het academische jaar.
De Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) heeft een grote discussiemiddag over "technologische soevereiniteit". Daarbij zijn eurocommissaris Thierry Breton (Interne Markt), minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) en de bestuursvoorzitter van ASML, Peter Wennink, aanwezig. Dat bedrijf uit Veldhoven maakt de machines die chips maken en is in die sector een van de belangrijkste bedrijven in de wereld. De Verenigde Staten willen dat Nederland meer doet om te voorkomen dat ASML zulke machines verkoopt aan China.
Ook bij andere universiteiten is het kabinet vertegenwoordigd. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) praat op zijn oude universiteit in Leiden over vrede en veiligheid. Robbert Dijkgraaf (minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) is in Maastricht en Dennis Wiersma (minister voor Primair en Voortgezet Onderwijs) spreekt bij de Open Universiteit in het Mauritshuis in Den Haag. Karien van Gennip (minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid) woont de opening van het academisch jaar in Tilburg bij en praat daar over de toekomst van de arbeidsmarkt. De opening in Groningen gaat over weerbaarheid bij tegenslagen en roerige tijden, en daar is staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid, Welzijn en Sport).
De Universiteit voor Humanistiek in Utrecht heeft prinses Laurentien uitgenodigd. Zij spreekt onder meer over de toeslagenaffaire. De prinses is oprichter van een stichting die gedupeerde ouders en kinderen bijstaat. Ook in Utrecht, Enschede, Nijmegen, Rotterdam, Delft en Wageningen is maandag de opening van het academische jaar, net als bij de Vrije Universiteit in Amsterdam. De Friese campus van de Rijksuniversiteit Groningen, in Leeuwarden, trapt dinsdag het collegejaar af en de Universiteit van Amsterdam doet dat donderdag.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De herkomst van biomassa die in Nederlandse energiecentrales wordt verbrand, wordt inzet van een rechtszaak tegen de Nederlandse Staat. Comité Schone Lucht (CSL) kondigt aan via de rechter strenger toezicht te gaan eisen. De milieuorganisatie wil met de zaak bereiken dat de staat "niet langer biomassa als duurzaam behandelt of subsidieert wanneer de herkomst en duurzaamheid van het gebruikte hout onvoldoende onafhankelijk zijn vastgesteld".
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na een aanrijding op de Plataanstraat in Haarlem. Daar werd zondagavond rond 18.45 uur een kind aangereden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vier mensen die getroffen zijn door het busongeluk in Zwitserland zijn zondag teruggekeerd naar Nederland, meldt Eurocross. "Dit zijn er minder dan in eerste instantie verwacht", aldus de alarmcentrale. "Vele omstandigheden kunnen ervoor zorgen dat een repatriëring uiteindelijk vertraagd kan worden. Dit kan zijn om bijvoorbeeld praktische of medische redenen."
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actrice Keja Klaasje Kwestro heeft zondagavond de Theo d'Or gewonnen voor meest indrukwekkende acteerprestatie voor haar rol in de theatershow F*CK LOLITA. Ook theateractrice Samantha Cherish Wielkens en Jacobien Elffers & De Superdrum kregen een Theo d'Or, melden het Nederlands Theater Festival en de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD).
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft afgelopen vrijdag een 45-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. Ze heeft mogelijk iets te maken met het bestellen van een huurmoord op het darkweb. Ze zit daarom vast op verdenking van betrokkenheid bij de zaak en wordt maandag voorgeleid, meldt de politie zondag.
11 uur geledenHAARLEM (ANP) - De politie is op zoek naar de bestuurder die zondagavond in Haarlem betrokken was bij een ernstige aanrijding. De bestuurder heeft daarbij een kind aangereden en is vervolgens doorgereden. Het kind is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft 38 mensen aangehouden die zondag deelnamen aan een betoging van actiegroep Extinction Rebellion (XR). Daarbij blokkeerde een deel van de demonstranten opnieuw de A12 in Den Haag.
13 uur geleden