Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Universiteiten op de bres voor academische vrijheid

Universiteiten op de bres voor academische vrijheid

NIJMEGEN (ANP) - Wereldwijd staat de academische vrijheid onder druk. Ook in Nederland voelen studenten, docenten en onderzoekers dat de politiek zich vaker bemoeit met de inhoud van het wetenschappelijk onderwijs, zeggen de hoogste bestuurders van de Nederlandse universiteiten. Die komen daartegen in het geweer.

In een verklaring wijzen de rectoren op de principes achter academische vrijheid. Zo moeten universiteiten onafhankelijk kunnen werken, "vrij van opgelegde politieke, ideologische of commerciële beïnvloeding". De overheid moet die autonomie bewaken.

Wetenschappers moeten kunnen "denken, publiceren, onderzoeken en onderwijzen zonder angst voor censuur of repressie", want alleen dan ontstaan nieuwe ideeën. Ze hebben wel de plicht integer te werken, aldus de bestuurders.

In het nieuwe studiejaar beginnen ze op alle universiteiten een "brede dialoog" over academische vrijheid, "niet om het netjes eens te worden, maar juist om het oneens te kunnen zijn zonder dat het gesprek stokt".

Meer uit Binnenland

Man op heterdaad betrapt bij dumpen mogelijk drugsafval

WIJCHEN (ANP) - In de omgeving van het Gelderse Wijchen heeft de politie vrijdagavond een 31-jarige man uit Nijmegen aangehouden die op dat moment probeerde de inhoud van vaten met vloeistof te dumpen in de natuur. Wat er in de vaten zat is nog niet bekend, maar de politie houdt rekening met drugsafval.

22 minuten geleden
Branden in Leidschendam, politie onderzoekt brandstichting

LEIDSCHENDAM (ANP) - Op en rond het Fluitpolderplein in Leidschendam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee keer brand gewoed en mislukte een poging om een gebouw in brand te zetten. De politie doet onderzoek naar mogelijke brandstichting. Er is nog niemand aangehouden.

43 minuten geleden
In de middag in Limburg onweersbuien

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt dat er vanaf halverwege de middag in Limburg enkele onweersbuien kunnen ontstaan, het eerst in het zuiden van de provincie. De buien kunnen gepaard gaan met veel regen in korte tijd, hagelstenen tot 2 centimeter en windstoten tot circa 60 kilometer per uur.

4 uur geleden
Grote brand in leegstaand pand in Den Hoorn, Zuid-Holland

DEN HOORN (ANP) - In een leegstaand pand aan de Hoornseweg in Den Hoorn, vlak bij Delft, is vrijdagavond rond 22:00 uur een grote brand uitgebroken. Dat meldt de Veiligheidsregio Haaglanden.

4 uur geleden
Mogelijk salmonella in biefstuktartaartjes van PLUS

UTRECHT (ANP) - In biefstuktartaartjes die bij de supermarkten PLUS en Coop zijn verkocht, kan de salmonellabacterie zitten. Het gaat om de PLUS Boerentrots Biefstuktartaartjes Blonde d'Aquitaine in verpakkingen van twee stuks en vier stuks. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) waarschuwt voor het vlees.

14 uur geleden
Zaad met kankergen waarschijnlijk niet gebruikt in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Zaad van een donor uit Denemarken met een genetische afwijking die kanker kan veroorzaken, is waarschijnlijk niet in Nederland gebruikt. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport bevestigt na berichtgeving van NOS en RTL dat er in Nederland geen gevallen bekend zijn.

16 uur geleden
Groei toeristische overnachtingen in Amsterdam vlakt af

AMSTERDAM (ANP) - Het toerisme in Amsterdam groeit nog wel, maar niet meer zo hard als voorheen. Uit nieuwe cijfers van de gemeente blijkt dat het aantal toeristische overnachtingen in 2024 is uitgekomen op 22,9 miljoen, dat is 3 procent meer dan een jaar eerder. Voor dit jaar worden tussen de 23 en 24,6 miljoen overnachtingen voorzien.

18 uur geleden