Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Universiteiten maken demonstratieprotocol

Universiteiten maken demonstratieprotocol

HILVERSUM (ANP) - Universiteiten zijn bezig met het maken van een demonstratieprotocol. Dit zei Jouke de Vries, interim-voorzitter van de Universiteiten van Nederland (UNL), zondag in het tv-programma Buitenhof. Hij gaf twee voorbeelden van regels. Zo moeten betogers met wie wordt onderhandeld zich kunnen identificeren. Ook mag niet overnacht worden in universiteitsgebouwen.

Eerder deze week zei rector magnificus van de Universiteit van Amsterdam (UvA) Peter-Paul Verbeek dat sommige betogers van de pro-Palestijnse protesten in Amsterdam met wie de UvA in gesprek was, hun gezicht hadden bedekt. "Als je bestuurlijke afspraken wil maken, moet je weten met wie je afspraken maakt", reageerde De Vries zondag.

Carlos van Eck, die deze week optrad als woordvoerder van de studentenprotesten in Amsterdam, stelt op X dat activisten eerder door universiteiten zijn "gestraft met academische sancties". "Dat sluit de deur voor het open gesprek", reageert hij op een fragment van De Vries in Buitenhof.

Begrip

Van Eck verwijst naar eigen zeggen onder meer naar sancties die het Amsterdam University College (AUC) in februari dit jaar zou hebben opgelegd aan zes studenten om hun betrokkenheid bij pro-Palestijnse protesten. De ene helft zou een formele waarschuwing hebben gekregen, de andere helft een sociaal-politieke schorsing tot het einde van het semester. Advocatenkantoor PILP stond de studenten bij en diende bezwaren in, waarop het AUC de sancties volgens het juristencollectief introk.

De voorzitter van de vereniging van universiteiten zei in Buitenhof de protesten wel te begrijpen. "Ik denk dat iedereen dat wel begrijpt. Het conflict is heftig", aldus De Vries over de oorlog in Gaza. Dat de protesten escaleerden, begreep hij niet. "Het is heel ingewikkeld aan het worden. Het begint vreedzaam, maar wordt dan gekaapt door andere groepen. Andere groepen denken: we willen rellen."

Overtuiging

Hij keurde het gebruik van geweld af en noemde als voorbeeld de agent die ammoniak in zijn oog zou hebben gekregen. Ook vond hij dat studenten erg overtuigd zijn van hun eigen gelijk. "Ik ben bestuurder en heb meerdere belangen af te wegen." De Vries is ook de voorzitter van het bestuur van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG).

De protesten, onder meer in Amsterdam en Utrecht, begonnen maandagmiddag. De betogers hebben verschillende eisen gesteld, waaronder het verbreken van banden met Israëlische instituten die deelnemen aan "genocide, apartheid en uitbuiting van het Palestijnse volk en hun land", net als contracten met bedrijven die hiervan profiteren.

Meer uit Binnenland

NS: dienstregeling treinen maandag en dinsdag nog onduidelijk

UTRECHT (ANP) - De hitte en het noodweer van zaterdag- op zondagnacht zorgen voor problemen op het spoor, maar het is nog onduidelijk wat de invloed daarvan is op de dienstregeling van maandag en dinsdag. Dat meldt een woordvoerder van de NS. "Treinen moeten wel naar een onderhoudslocatie kunnen en dat is op sommige plekken nu een probleem."

1 uur geleden
Boerenactiegroepen: einde oefening voor veel veehouders

DEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden tot "ongekende juridische chaos en onteigening" en betekenen "einde oefening" voor veel veehouders in Nederland. Dat zeggen Agractie, Dutch Dairymen Board, Farmers Defence Force, de Nederlandse Melkveehouders Vakbond, de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders en Stichting Stikstof Claim in een gezamenlijke verklaring.

2 uur geleden
Weeronline: voor het eerst drie tropennachten in De Bilt

HOUTEN (ANP) - In De Bilt is voor de derde dag op rij een officiële tropennacht gemeten. De temperatuur daalde gedurende het etmaal van zaterdag niet onder de 20 graden en kwam uit op een minimum van 20,3 graden. Nooit eerder werden drie aaneengesloten tropennachten gemeten, meldt Weeronline.

4 uur geleden
Veel meldingen van wateroverlast in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zorgt het noodweer voor veel wateroverlast. De veiligheidsregio vraagt mensen de hulpdiensten alleen nog te bellen bij direct gevaar, om zo de meldkamer niet te overbelasten.

10 uur geleden
Blikseminslag veroorzaakt door hele land branden

UTRECHT (ANP) - Op verschillende plekken in Nederland is brand uitgebroken door blikseminslag. In het hele land geldt code oranje vanwege zware onweersbuien, die gepaard gaan met bliksem.

12 uur geleden
Concert Lil Kleine in Olympisch Stadion eerder gestopt om onweer

AMSTERDAM (ANP) - Een concert van Lil Kleine in het Olympisch Stadion in Amsterdam is zaterdagavond voortijdig gestopt wegens het slechte weer. Een bezoeker van het concert heeft dat laten weten aan het ANP.

13 uur geleden
Geen treinen tussen Utrecht en Den Haag door blikseminslag

UTRECHT (ANP) - Er rijden zaterdagavond en zondagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. Door een blikseminslag op het traject is de treindienst verstoord. Wel kunnen reizigers nog naar Gouda, dat halverwege de twee steden ligt.

15 uur geleden