Universiteiten maken demonstratieprotocol
HILVERSUM (ANP) - Universiteiten zijn bezig met het maken van een demonstratieprotocol. Dit zei Jouke de Vries, interim-voorzitter van de Universiteiten van Nederland (UNL), zondag in het tv-programma Buitenhof. Hij gaf twee voorbeelden van regels. Zo moeten betogers met wie wordt onderhandeld zich kunnen identificeren. Ook mag niet overnacht worden in universiteitsgebouwen.
Eerder deze week zei rector magnificus van de Universiteit van Amsterdam (UvA) Peter-Paul Verbeek dat sommige betogers van de pro-Palestijnse protesten in Amsterdam met wie de UvA in gesprek was, hun gezicht hadden bedekt. "Als je bestuurlijke afspraken wil maken, moet je weten met wie je afspraken maakt", reageerde De Vries zondag.
Carlos van Eck, die deze week optrad als woordvoerder van de studentenprotesten in Amsterdam, stelt op X dat activisten eerder door universiteiten zijn "gestraft met academische sancties". "Dat sluit de deur voor het open gesprek", reageert hij op een fragment van De Vries in Buitenhof.
Begrip
Van Eck verwijst naar eigen zeggen onder meer naar sancties die het Amsterdam University College (AUC) in februari dit jaar zou hebben opgelegd aan zes studenten om hun betrokkenheid bij pro-Palestijnse protesten. De ene helft zou een formele waarschuwing hebben gekregen, de andere helft een sociaal-politieke schorsing tot het einde van het semester. Advocatenkantoor PILP stond de studenten bij en diende bezwaren in, waarop het AUC de sancties volgens het juristencollectief introk.
De voorzitter van de vereniging van universiteiten zei in Buitenhof de protesten wel te begrijpen. "Ik denk dat iedereen dat wel begrijpt. Het conflict is heftig", aldus De Vries over de oorlog in Gaza. Dat de protesten escaleerden, begreep hij niet. "Het is heel ingewikkeld aan het worden. Het begint vreedzaam, maar wordt dan gekaapt door andere groepen. Andere groepen denken: we willen rellen."
Overtuiging
Hij keurde het gebruik van geweld af en noemde als voorbeeld de agent die ammoniak in zijn oog zou hebben gekregen. Ook vond hij dat studenten erg overtuigd zijn van hun eigen gelijk. "Ik ben bestuurder en heb meerdere belangen af te wegen." De Vries is ook de voorzitter van het bestuur van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG).
De protesten, onder meer in Amsterdam en Utrecht, begonnen maandagmiddag. De betogers hebben verschillende eisen gesteld, waaronder het verbreken van banden met Israëlische instituten die deelnemen aan "genocide, apartheid en uitbuiting van het Palestijnse volk en hun land", net als contracten met bedrijven die hiervan profiteren.
Meer uit Binnenland
VALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
22 minuten geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.
6 uur geledenELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.
8 uur geleden