Universiteiten maken demonstratieprotocol
HILVERSUM (ANP) - Universiteiten zijn bezig met het maken van een demonstratieprotocol. Dit zei Jouke de Vries, interim-voorzitter van de Universiteiten van Nederland (UNL), zondag in het tv-programma Buitenhof. Hij gaf twee voorbeelden van regels. Zo moeten betogers met wie wordt onderhandeld zich kunnen identificeren. Ook mag niet overnacht worden in universiteitsgebouwen.
Eerder deze week zei rector magnificus van de Universiteit van Amsterdam (UvA) Peter-Paul Verbeek dat sommige betogers van de pro-Palestijnse protesten in Amsterdam met wie de UvA in gesprek was, hun gezicht hadden bedekt. "Als je bestuurlijke afspraken wil maken, moet je weten met wie je afspraken maakt", reageerde De Vries zondag.
Carlos van Eck, die deze week optrad als woordvoerder van de studentenprotesten in Amsterdam, stelt op X dat activisten eerder door universiteiten zijn "gestraft met academische sancties". "Dat sluit de deur voor het open gesprek", reageert hij op een fragment van De Vries in Buitenhof.
Begrip
Van Eck verwijst naar eigen zeggen onder meer naar sancties die het Amsterdam University College (AUC) in februari dit jaar zou hebben opgelegd aan zes studenten om hun betrokkenheid bij pro-Palestijnse protesten. De ene helft zou een formele waarschuwing hebben gekregen, de andere helft een sociaal-politieke schorsing tot het einde van het semester. Advocatenkantoor PILP stond de studenten bij en diende bezwaren in, waarop het AUC de sancties volgens het juristencollectief introk.
De voorzitter van de vereniging van universiteiten zei in Buitenhof de protesten wel te begrijpen. "Ik denk dat iedereen dat wel begrijpt. Het conflict is heftig", aldus De Vries over de oorlog in Gaza. Dat de protesten escaleerden, begreep hij niet. "Het is heel ingewikkeld aan het worden. Het begint vreedzaam, maar wordt dan gekaapt door andere groepen. Andere groepen denken: we willen rellen."
Overtuiging
Hij keurde het gebruik van geweld af en noemde als voorbeeld de agent die ammoniak in zijn oog zou hebben gekregen. Ook vond hij dat studenten erg overtuigd zijn van hun eigen gelijk. "Ik ben bestuurder en heb meerdere belangen af te wegen." De Vries is ook de voorzitter van het bestuur van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG).
De protesten, onder meer in Amsterdam en Utrecht, begonnen maandagmiddag. De betogers hebben verschillende eisen gesteld, waaronder het verbreken van banden met Israëlische instituten die deelnemen aan "genocide, apartheid en uitbuiting van het Palestijnse volk en hun land", net als contracten met bedrijven die hiervan profiteren.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in hoger beroep dertien jaar cel geëist tegen Richard R. (52), alias Rico de Chileen, voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank veroordeelde R. in 2021 na een eis van veertien jaar tot elf jaar cel, omdat niet alle beschuldigingen werden bewezen.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) ziet niets in een algemeen verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Zo'n verbod perkt het demonstratierecht in en zet het onder druk, stelt de advocatenorde.
37 minuten geledenBUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creëren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.
2 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
12 uur geleden