Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Universiteiten gezakt op ranglijst, zorgen om kabinetsplannen

Universiteiten gezakt op ranglijst, zorgen om kabinetsplannen

LONDEN (ANP) - De meeste Nederlandse universiteiten zijn iets gezakt op de wereldranglijst. Net als vorig jaar is de TU Delft het hoogst geklasseerd, op plek 56. Vorig jaar stond de technische universiteit op de 48e plek. Dat betekent dat Nederland niet langer vertegenwoordigd is in de top 50 van de jaarlijkse lijst van vakblad Times Higher Education.

Ook zeven andere Nederlandse universiteiten daalden in de lijst, hoewel het vaak om een paar plekjes gaat. Zo ging de universiteit in Wageningen van 64 naar 67 en de Rijksuniversiteit Groningen van 79 naar 80. De Universiteit van Amsterdam (van 61 naar 58) en de Universiteit Leiden (van 77 naar 73) stegen wel iets.

De makers van de ranglijst zijn bezorgd over de plannen van het nieuwe kabinet. Dat wil bezuinigen op onderwijs en onderzoek. "De coalitie heeft bezuinigingen aangekondigd en beperkingen op buitenlandse studenten en onderzoekers. Dit verhoogt de druk op de sector in tijden van toenemende internationale concurrentie", aldus Times Higher Education.

De Erasmus Universiteit in Rotterdam zakte van 99 naar 107. Daardoor heeft Nederland nog vijf universiteiten bij de beste honderd van de wereld, het laagste aantal sinds 2012. De Erasmus en vijf andere universiteiten staan tussen plek 100 en plek 200. De makers wijzen erop dat slechts vier landen meer universiteiten bij de beste tweehonderd hebben. Dat zijn de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Duitsland en China.

De overkoepelende organisatie Universiteiten van Nederland is kritisch over de ranglijsten. Prestaties van universiteiten zijn heel moeilijk in cijfers uit te drukken, en het uitrekenen van zo'n overzicht kan leiden tot "arbitraire en betwistbare keuzes", aldus de koepel. Vanwege die twijfels had de Universiteit Utrecht vorig jaar geen gegevens aangeleverd. De universiteit stond daardoor niet in de ranglijst en ontbreekt ook dit jaar.

De Britse universiteit van Oxford is voor het negende achtereenvolgende jaar de best aangeschreven universiteit in de wereld. Daarna volgen de Amerikaanse universiteiten MIT, Harvard en Princeton. De Britse universiteit van Cambridge is vijfde. Stanford University in de VS is gezakt van de tweede naar de zesde plek. In de top 10 van de wereld staan verder Caltech, Berkeley, Imperial College London en Yale. Al die universiteiten vormden vorig jaar ook de top 10.

Op de ranglijst staan in totaal 2092 universiteiten in 115 landen en gebieden.

Meer uit Binnenland

Maandag code geel in noordoosten om gladheid

DE BILT (ANP) - In Groningen, Drenthe en Overijssel geldt maandag code geel omdat er kans is op gladheid door sneeuw, meldt het KNMI. De weerwaarschuwing is van 08.00 tot 15.00 uur van kracht.

2 uur geleden
Aandacht voor huidige politieke situatie bij Holocaust Herdenking

AMSTERDAM (ANP) - "In steden die helemaal niet zoveel verschillen van Amsterdam worden migrantenkinderen opgepakt, van hun ouders gescheiden en gevangengezet." Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema tijdens de jaarlijkse Nationale Holocaust Herdenking bij het Spiegelmonument in het Wertheimpark in Amsterdam.

6 uur geleden
Dick Berlijn: uitspraken Trump over Afghanistan stuitend

HILVERSUM (ANP) - "Een stuitende uitspraak van iemand die de feiten niet kent", zo noemde Dick Berlijn in WNL op Zondag de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat troepen uit andere NAVO-landen de frontlinie schuwden in Afghanistan. De voormalige Commandant der Strijdkrachten is er "echt boos om". Volgens hem is "totaal het tegenovergestelde" waar.

6 uur geleden
Schade kunstroof Drents Museum bedraagt ongeveer 250.000 euro

ASSEN (ANP) - De materiële schade die het Drents Museum opliep als gevolg van de kunstroof van een jaar geleden bedraagt ongeveer 250.000 euro. Een woordvoerder van het museum bevestigt zondag berichtgeving hierover door RTV Drenthe.

6 uur geleden
RIVM geeft smogwaarschuwing af voor noordelijke helft Nederland

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft een smogwaarschuwing afgegeven voor de noordelijke helft van het land, meldt het instituut zondag. Het gaat om smog door fijnstof.

6 uur geleden
Vogelgriep ontdekt op kippenbedrijf Kesteren

KESTEREN (ANP) - Op een bedrijf met kippen in het Gelderse Kesteren is vogelgriep aangetroffen. Ongeveer 44.000 kippen worden hierom afgemaakt, meldt het ministerie van Landbouw.

9 uur geleden
D66, VVD en CDA zijn 'heel ver' met afspraken over financiën

DEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen D66, VVD en CDA zijn "echt heel ver" met de afspraken over de financiën, meldt D66-leider Rob Jetten na onderhandelingen die tot in de nacht duurden. "Maar het is helaas nog niet helemaal af." CDA-leider Henri Bontenbal had goede hoop dat het zaterdag zou lukken. Dat lukte niet, maar hij denkt dat zondag mogelijk is.

17 uur geleden