Universiteiten gezakt op ranglijst, zorgen om kabinetsplannen
LONDEN (ANP) - De meeste Nederlandse universiteiten zijn iets gezakt op de wereldranglijst. Net als vorig jaar is de TU Delft het hoogst geklasseerd, op plek 56. Vorig jaar stond de technische universiteit op de 48e plek. Dat betekent dat Nederland niet langer vertegenwoordigd is in de top 50 van de jaarlijkse lijst van vakblad Times Higher Education.
Ook zeven andere Nederlandse universiteiten daalden in de lijst, hoewel het vaak om een paar plekjes gaat. Zo ging de universiteit in Wageningen van 64 naar 67 en de Rijksuniversiteit Groningen van 79 naar 80. De Universiteit van Amsterdam (van 61 naar 58) en de Universiteit Leiden (van 77 naar 73) stegen wel iets.
De makers van de ranglijst zijn bezorgd over de plannen van het nieuwe kabinet. Dat wil bezuinigen op onderwijs en onderzoek. "De coalitie heeft bezuinigingen aangekondigd en beperkingen op buitenlandse studenten en onderzoekers. Dit verhoogt de druk op de sector in tijden van toenemende internationale concurrentie", aldus Times Higher Education.
De Erasmus Universiteit in Rotterdam zakte van 99 naar 107. Daardoor heeft Nederland nog vijf universiteiten bij de beste honderd van de wereld, het laagste aantal sinds 2012. De Erasmus en vijf andere universiteiten staan tussen plek 100 en plek 200. De makers wijzen erop dat slechts vier landen meer universiteiten bij de beste tweehonderd hebben. Dat zijn de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Duitsland en China.
De overkoepelende organisatie Universiteiten van Nederland is kritisch over de ranglijsten. Prestaties van universiteiten zijn heel moeilijk in cijfers uit te drukken, en het uitrekenen van zo'n overzicht kan leiden tot "arbitraire en betwistbare keuzes", aldus de koepel. Vanwege die twijfels had de Universiteit Utrecht vorig jaar geen gegevens aangeleverd. De universiteit stond daardoor niet in de ranglijst en ontbreekt ook dit jaar.
De Britse universiteit van Oxford is voor het negende achtereenvolgende jaar de best aangeschreven universiteit in de wereld. Daarna volgen de Amerikaanse universiteiten MIT, Harvard en Princeton. De Britse universiteit van Cambridge is vijfde. Stanford University in de VS is gezakt van de tweede naar de zesde plek. In de top 10 van de wereld staan verder Caltech, Berkeley, Imperial College London en Yale. Al die universiteiten vormden vorig jaar ook de top 10.
Op de ranglijst staan in totaal 2092 universiteiten in 115 landen en gebieden.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem wordt opnieuw geprotesteerd tegen de komst van Ye naar Nederland. De Amerikaanse rapper geeft maandagavond een concert in het stadion, zijn tweede in Nederland sinds 2013. Het protest is met een handvol demonstranten een stuk kleinschaliger dan dat van zaterdag. Toen waren er enkele tientallen betogers.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Overheid en politiek houden zich te afzijdig als het gaat om discriminatie en racisme. Dat zei Joyce Sylvester, voorzitter van de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme, maandag bij de presentatie van haar eindrapport. "Wie de macht heeft om grenzen te stellen, en zwijgt wanneer mensen worden gediscrimineerd om wie zij zijn, houdt de status quo in stand."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanbevelingen om discriminatie en racisme tegen te gaan zijn onvoldoende opgevolgd door de overheid. Dat stelt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in haar eindrapport. Daarom is er volgens de commissie nog steeds sprake van wijdverbreide discriminatie bij de overheid. De commissie komt met tien aanbevelingen die "vragen om politieke moed, leiderschap, bestuurlijke en ambtelijke inzet en maatschappelijke betrokkenheid".
7 uur geledenRODEN (ANP) - Er is nog steeds geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum bij Ter Apel kunnen slapen. Tot en met donderdagochtend hoeven zij niet buiten op het gras bij het azc te slapen, maar kunnen ze terecht in een sporthal van Sportcentrum De Hullen in het Drentse Roden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women's Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toen er begin 2021 werd gesproken over de invoer van een avondklok, ontbrak een overtuigend verhaal dat die coronamaatregel daadwerkelijk ging werken. Dat zei Hubert Bruls, sinds 2012 burgemeester van Nijmegen en destijds voorzitter van het Veiligheidsberaad, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde in 2020 wel heel snel versoepelingen doorvoeren in het coronabeleid, stelde de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
11 uur geleden