Universiteit Oxford wil standbeeld kolonialist weghalen
OXFORD (ANP) - De universiteit van Oxford heeft woensdag besloten dat een standbeeld van Cecil Rhodes, de stichter van Rhodesië, het huidige Zimbabwe, moet worden weggehaald. Het standbeeld is al langere tijd onderwerp van protest, omdat het beeld van Rhodes een symbool van Brits imperialisme en racisme zou zijn.
Actievoerders lieten kort na het besluit weten blij te zijn dat het beeld moet worden verwijderd. "Maar we moeten druk blijven zetten totdat het beeld echt weg is", aldus een student. De campagne kreeg extra steun door de wereldwijde protestacties tegen racisme, die begonnen in de Verenigde Staten.
In het Verenigd Koninkrijk is al een beeld van een slavenhandelaar uit de zeventiende eeuw van zijn sokkel getrokken en in het water van de haven van Bristol gegooid. Andere beelden, onder meer van oud-premier Winston Churchill, zijn beklad.
Rhodes was een rijke man die veel van zijn fortuin verdiende met mijnen in Afrika. Hij heeft in zuidelijk Afrika onder meer segregatiewetgeving ingevoerd die aan de grondslag lag voor de apartheid in Zuid-Afrika. Met geld uit zijn erfenis heeft hij een beurs ingesteld waardoor ruim 8000 studenten konden studeren aan de universiteit van Oxford.
De campagne om het standbeeld te verwijderen begon in Zuid-Afrika in 2015. In 2016 wilde de universiteit nog niet meewerken, maar nu lijkt Rhodes alsnog te worden verwijderd van de campus.
Meer uit Buitenland
HUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.
5 uur geledenVENETIË (ANP) - De jury van de Biënnale van Venetië is opgestapt. Dat gebeurde nadat onrust was ontstaan over de deelname van landen als Rusland aan de internationale kunsttentoonstelling.
7 uur geleden