Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Universiteit Oxford wil standbeeld kolonialist weghalen

Universiteit Oxford wil standbeeld kolonialist weghalen

OXFORD (ANP) - De universiteit van Oxford heeft woensdag besloten dat een standbeeld van Cecil Rhodes, de stichter van Rhodesië, het huidige Zimbabwe, moet worden weggehaald. Het standbeeld is al langere tijd onderwerp van protest, omdat het beeld van Rhodes een symbool van Brits imperialisme en racisme zou zijn.

Actievoerders lieten kort na het besluit weten blij te zijn dat het beeld moet worden verwijderd. "Maar we moeten druk blijven zetten totdat het beeld echt weg is", aldus een student. De campagne kreeg extra steun door de wereldwijde protestacties tegen racisme, die begonnen in de Verenigde Staten.

In het Verenigd Koninkrijk is al een beeld van een slavenhandelaar uit de zeventiende eeuw van zijn sokkel getrokken en in het water van de haven van Bristol gegooid. Andere beelden, onder meer van oud-premier Winston Churchill, zijn beklad.

Rhodes was een rijke man die veel van zijn fortuin verdiende met mijnen in Afrika. Hij heeft in zuidelijk Afrika onder meer segregatiewetgeving ingevoerd die aan de grondslag lag voor de apartheid in Zuid-Afrika. Met geld uit zijn erfenis heeft hij een beurs ingesteld waardoor ruim 8000 studenten konden studeren aan de universiteit van Oxford.

De campagne om het standbeeld te verwijderen begon in Zuid-Afrika in 2015. In 2016 wilde de universiteit nog niet meewerken, maar nu lijkt Rhodes alsnog te worden verwijderd van de campus.

Meer uit Buitenland

Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

4 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

5 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

6 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

6 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

7 uur geleden
Hezbollah klaar voor 'lang conflict' met Israël

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.

8 uur geleden
VS: tot 10 miljoen dollar voor gouden tip Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.

8 uur geleden