Universiteit mag hoofddocent ontslaan om seksuele misdragingen
MAASTRICHT (ANP) - De Universiteit Maastricht mag een hoofddocent ontslaan en hoeft daarbij geen ontslagpremie te betalen. De man heeft zich schuldig gemaakt aan "ernstig verwijtbaar handelen", oordeelt de kantonrechter in Maastricht. De hoofddocent heeft meerdere studentes tegen hun wil in gezoend en betast. Zijn gedrag liet volgens de rechtbank een patroon zien van "serieus ongewenst gedrag".
Uit gesprekken met meerdere studentes komt naar voren dat zij zich ongewenst bejegend voelden, maar ook afhankelijk van hem waren. Zo was de hoofddocent tot 2021 coördinator van een masterprogramma aan de universiteit. Hij was een zogenoemde profileringshoogleraar van de Experimentele Neuropsychofarmacologie. Het masterprogramma was voor een maximumaantal studenten toegankelijk en hij begeleidde postdocs en promovendi "vaak intensief". Een "versterkende factor" in de afhankelijkheidsrelatie, aldus de rechtbank.
Een aantal verklaringen van studenten heeft de man ook erkend. Zo heeft hij onder meer twee postdocs gezoend, en bij een van hen aan haar borsten gezeten. Ook nam hij een dronken masterstudente mee naar huis, terwijl ze eigenlijk naar haar eigen huis had willen gaan. Hij beweerde dat ze daarvoor te dronken was. De vrouw heeft in een verklaring verteld dat hij haar wilde zoenen, maar dat zij wilde slapen. De volgende dag werd ze wakker met de handen van de man op haar borsten. Ze had alleen haar string en T-shirt aan en kon zich niet herinneren of er iets was gebeurd.
Meer meldingen
In 2020 en 2021 had de hoofddocent een langdurige, seksuele relatie met een van zijn promovendi, zonder dit te melden. Volgens de rechtbank had hij moeten weten dat hij deze relatie wel moest melden. De universiteit heeft in 2022 onderzoek ingesteld tegen de hoofddocent na een melding. Daarna kwamen meer meldingen binnen over de man.
De kantonrechter merkt een "ernstig gebrek aan zelfreflectie" op bij de man. Hij zou meermaals gezegd hebben dat de studentes het initiatief hadden genomen. "Uit het gegeven dat de verweerder dit met droge ogen volhoudt, volgt een miskenning van zijn eigen verantwoordelijkheid, de machtsstructuur, de voorbeeldfunctie die hij had en het gegeven dat zijn gedrag intrinsiek onjuist was", aldus de rechtbank.
De Universiteit Maastricht laat weten zich nu vooral op nazorg te richten voor de betrokkenen. "De impact hiervan is nog niet voorbij", aldus een woordvoerder. Met de uitspraak van de kantonrechter is het arbeidscontract van de hoofddocent onmiddellijk ontbonden.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
7 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
10 uur geleden