Universiteit Leiden gaat minder samenwerken met fossiele industrie
LEIDEN (ANP) - De Universiteit Leiden zegt minder samen te willen werken met de fossiele industrie. Alleen als een samenwerking met een fossiele partner "aantoonbaar bijdraagt aan de energietransitie" wordt een uitzondering gemaakt, laat de universiteit weten. Klimaatactivisten demonstreerden afgelopen jaar meermaals op meerdere onderwijsinstellingen tegen de banden met de fossiele industrie.
Als een fossiele partner zich inzet om zich te houden aan het Klimaatakkoord van Parijs dan is ook samenwerking mogelijk, schrijft de universiteit. In het akkoord werd afgesproken dat de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden beperkt moet blijven en bij voorkeur onder de 1,5 graad.
Of een bedrijf actie onderneemt om de afspraken na te komen die zijn gemaakt in Parijs is momenteel nog niet goed te meten. Rector magnificus Hester Bijl zegt daarom dat ze hier onderzoek naar wil laten doen, zodat die kan helpen bij de besluitvorming. Uiteindelijk moet een toetsingscommissie in de toekomst beoordelen of een samenwerking met een fossiele partner kan doorgaan.
Actiegroep
De Universiteit van Leiden zegt dus dat de banden met de fossiele industrie "stevig herzien" worden. Ze worden niet helemaal verbroken. Zo kan het ook zijn dat een fossiele partner over data beschikt die "onmisbaar zijn voor onderzoek naar het gebruik van waterstof, of kennis die op een andere manier bijdraagt aan de energietransitie". Samenwerkingen met deze bedrijven wil de universiteit niet uitsluiten.
Deze zomer heeft de universiteit nog een overzicht gedeeld van samenwerkingen. Daarop was te zien dat Leiden onder meer samenwerkt met Shell en het Franse TotalEnergies. Ook kreeg de universiteit een schenking van het staatsoliebedrijf van Saudi-Arabië, Aramco. Aanhangers van de actiegroep End Fossil LU/TUD voerden in november actie in lokalen in het Lipsius-gebouw van de Universiteit Leiden. De politie ontruimde uiteindelijk het gebouw.
Meer uit Binnenland
HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
8 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
10 uur geleden