Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Universiteit Leiden gaat minder samenwerken met fossiele industrie

Universiteit Leiden gaat minder samenwerken met fossiele industrie

LEIDEN (ANP) - De Universiteit Leiden zegt minder samen te willen werken met de fossiele industrie. Alleen als een samenwerking met een fossiele partner "aantoonbaar bijdraagt aan de energietransitie" wordt een uitzondering gemaakt, laat de universiteit weten. Klimaatactivisten demonstreerden afgelopen jaar meermaals op meerdere onderwijsinstellingen tegen de banden met de fossiele industrie.

Als een fossiele partner zich inzet om zich te houden aan het Klimaatakkoord van Parijs dan is ook samenwerking mogelijk, schrijft de universiteit. In het akkoord werd afgesproken dat de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden beperkt moet blijven en bij voorkeur onder de 1,5 graad.

Of een bedrijf actie onderneemt om de afspraken na te komen die zijn gemaakt in Parijs is momenteel nog niet goed te meten. Rector magnificus Hester Bijl zegt daarom dat ze hier onderzoek naar wil laten doen, zodat die kan helpen bij de besluitvorming. Uiteindelijk moet een toetsingscommissie in de toekomst beoordelen of een samenwerking met een fossiele partner kan doorgaan.

Actiegroep

De Universiteit van Leiden zegt dus dat de banden met de fossiele industrie "stevig herzien" worden. Ze worden niet helemaal verbroken. Zo kan het ook zijn dat een fossiele partner over data beschikt die "onmisbaar zijn voor onderzoek naar het gebruik van waterstof, of kennis die op een andere manier bijdraagt aan de energietransitie". Samenwerkingen met deze bedrijven wil de universiteit niet uitsluiten.

Deze zomer heeft de universiteit nog een overzicht gedeeld van samenwerkingen. Daarop was te zien dat Leiden onder meer samenwerkt met Shell en het Franse TotalEnergies. Ook kreeg de universiteit een schenking van het staatsoliebedrijf van Saudi-Arabië, Aramco. Aanhangers van de actiegroep End Fossil LU/TUD voerden in november actie in lokalen in het Lipsius-gebouw van de Universiteit Leiden. De politie ontruimde uiteindelijk het gebouw.

Meer uit Binnenland

Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

19 minuten geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

51 minuten geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

52 minuten geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

53 minuten geleden
AIVD: Ongekend dreigingsbeeld, nationale veiligheid onder druk

ZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".

54 minuten geleden
Verdachte in zedenzaak zorginstelling Loenen aangehouden

LOENEN (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor een zedendelict bij een zorginstelling in Loenen. Dat bevestigde het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving van Omroep Gelderland. De man werd begin maart opgepakt.

2 uur geleden
Gegevens van bijna alle inwoners Epe gestolen bij datalek

EPE (ANP) - Van nagenoeg alle inwoners van de gemeente Epe zijn bij de datahack van 12 maart bij de gemeente gegevens gestolen. Het gaat om hun naam, adres, geboortedatum, -plaats en -land, geslacht en burgerservicenummer (bsn), is duidelijk geworden na onderzoek. Van sommige mensen die een gemeentelijke voorziening hadden aangevraagd, kunnen ook zaken als contactgegevens, bankrekeningnummer of kopie van het identiteitsbewijs zijn gestolen.

2 uur geleden