Univé, Rabobank en Greenchoice gaan asbestdaken boeren saneren
UTRECHT (ANP) - Verzekeraar Univé, Rabobank en energiebedrijf Greenchoice gaan bij honderden boeren astbestdaken van stallen vervangen en zonnepanelen op de daken leggen. Dat is goed voor de duurzaamheid, maar boeren die ervan gebruik willen maken moeten hun dak dan wel voor twintig jaar in bruikleen geven aan Univé. De opbrengsten van de opgewekte groene stroom gaan dus niet naar de boer.
Volgens de coöperatieve verzekeraar ligt er naar schatting nog zo’n 80 miljoen vierkante meter aan asbestdaken op Nederlandse bedrijfspanden. "Dat is niet alleen ongezond voor de omgeving maar dit soort asbesthoudende bedrijfspanden zijn ook steeds moeilijker verzekerbaar", legt een woordvoerster uit. Als er bijvoorbeeld brand uitbreekt, kan zo'n astbestdak heel veel schade veroorzaken.
Om eventuele problemen voor te zijn, hebben de partijen besloten om zelf in de buidel te tasten. Met het initiatief zijn naar schatting miljoenen euro's gemoeid. Die hopen de initiatiefnemers uiteindelijk weer terug te verdienen. Een deel van de opbrengst wordt dan ook weer gestoken in verdere verduurzaming. Er is al een proef gehouden en die was volgens de partijen succesvol.
Rabobank is betrokken om Univé te helpen met de financiering en Greenchoice regelt de afname van de stroom. Samen willen ze eind volgend jaar minstens vijfhonderd bedrijfspanden hebben aangepakt. De daken van de boeren kunnen in de toekomst dan tienduizenden huishoudens helpen verwarmen en verlichten.
Meer uit Financieel
SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae Myung zei vrijdag dat Zuid-Korea en de Verenigde Staten het eens zijn geworden over samenwerking op het gebied van handel en veiligheid. Vorige maand ontmoette de leider van het Aziatische land de Amerikaanse president Donald Trump.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd dat ze de tarieven op sommige voedingsmiddelen en andere importproducten uit Argentinië, Ecuador, Guatemala en El Salvador zullen afschaffen. Dit gebeurt onder raamovereenkomsten die Amerikaanse bedrijven meer toegang tot die markten geven.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De energierekening voor Nederlandse huishoudens pakt volgend jaar waarschijnlijk gunstiger uit. ING Research heeft becijferd dat huishoudens met een gemiddeld energieverbruik naar verwachting zo'n 4 procent minder voor gas en stroom hoeven te betalen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse aandelenbeurzen lieten donderdag stevige verliezen zien. Beleggers schroefden hun verwachtingen wat betreft renteverlagingen terug en dat leidde tot uitverkoop van met name tech- en AI-bedrijven. Wall Street liet zich daarbij leiden door zorgen over de inflatie en recente uitspraken van centrale bankiers over de economie.
7 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon geeft zijn satellietnetwerk Project Kuiper een nieuwe naam. Voortaan gaat het netwerk, waarmee Amazon wil concurreren met de satellietinternetdienst Starlink van Elon Musk, door het leven als Amazon Leo.
8 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Werknemers van de defensietak van Boeing hebben ingestemd met nieuwe loonafspraken. Daarmee komt een einde aan de op een na langste staking ooit bij de Amerikaanse vliegtuigbouwer en de langste sinds 1948.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse investeerder Carlyle wil mogelijk de buitenlandse bezittingen van het Russische oliebedrijf Lukoil overnemen. Persbureau Reuters meldt dat op basis van ingewijden. Daarmee lijkt er na de Amerikaanse kritiek op een deal met Gunvor weer een nieuwe gegadigde te zijn om de activiteiten voort te zetten.
8 uur geleden