Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uniper ziet in Nederland nog veel problemen voor groene waterstof

Uniper ziet in Nederland nog veel problemen voor groene waterstof

DEN HAAG (ANP) - Om van groene waterstof een succes te maken moet Nederland snel werk maken van nieuwe regelgeving en infrastructuur. Lukt dat niet op tijd, dan wordt het veel te risicovol voor energiebedrijven om miljarden euro's te investeren in de duurzame brandstof. Dat zei Dyonne Rietveld, voorzitter van de Nederlandse activiteiten van Uniper, op een congres over de energietransitie in het Rotterdamse havengebied.

Uniper heeft plannen om op de locatie van zijn elektriciteits- en warmtecentrale op de Maasvlakte een productiefaciliteit voor groene waterstof te bouwen. Die zou in 2030 moeten werken en een capaciteit van 500 megawatt krijgen, wat bijdraagt aan de vergroening van de industrie. Maar volgens Rietveld zijn er nog veel belemmeringen.

"De zorgen zitten in het feit dat vraag en aanbod niet bijeenkomen", zei ze in een panelgesprek. Daarbij is een groot probleem dat een belangrijke pijpleidingverbinding voor waterstof naar een opslaglocatie in Groningen is vertraagd. Daardoor is het industriegebied rond de Rotterdamse haven "te veel een eiland geworden" voor potentiële klanten in het achterland.

Regelgeving

Ook ontbreekt het vooralsnog aan regelgeving die de vraag naar groene waterstof kan aanjagen, terwijl die met wind- of zonnestroom opgewekte waterstof nog veel duurder is dan de fossiele variant. "Businesscases hebben een dusdanig risicoprofiel dat je daarop niet kunt investeren", aldus Rietveld op het evenement Rotterdam Energy Port. "Als we in 2030 een alternatief willen hebben, dan moeten we snel duidelijkheid hebben. Want er verdwijnt dan ook veel energie uit de markt", verwees ze naar het verbod op kolengestookte elektriciteitscentrales dat in dat jaar ingaat.

Het Duitse energieconcern Uniper streeft ernaar om tot de vroege jaren dertig van deze eeuw 8 miljard euro te investeren in schonere brandstoffen. Een deel van dat geld is bedoeld voor groene waterstof op de Maasvlakte.

Meer uit Financieel

Lufthansa schort vluchten naar Midden-Oosten verder op

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.

53 minuten geleden
Rusland bereid Europa olie te leveren in sterk verstoorde markt

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.

2 uur geleden
FNV: werknemers spoeddienst DHL gaan staken

DEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.

2 uur geleden
AEX-index herstelt zich van fors verlies bij opening

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.

3 uur geleden
Hongarije legt maximumprijzen op voor benzine en diesel

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stelt een maximumprijs op autobrandstoffen in vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán maandag gezegd. Volgens hem wordt de benzineprijs gemaximeerd op 595 forint per liter, omgerekend ongeveer 1,50 euro. Op diesel komt een maximumprijs van 615 forint per liter (1,62 euro).

3 uur geleden
G7 besluit nog niet over vrijgave noodvoorraden olie

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De G7 heeft nog geen besluit genomen over een wereldwijde vrijgave van noodvoorraden van olie. Dit meldde de Franse minister van Financiën Roland Lescure maandag na een onlinebijeenkomst hierover.

4 uur geleden
Europese Commissie overweegt vrijgeven van oliereserves

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt de oliereserves vrij te geven die EU-landen moeten aanhouden. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) maandag voor de vergadering met de EU-ministers van Financiën. Er komt dan weer meer olie op de markt, wat de prijs kan drukken, zo is de gedachte.

4 uur geleden