Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uniper eist miljarden van Gazprom om nooit geleverd gas

Uniper eist miljarden van Gazprom om nooit geleverd gas

DÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse energieconcern Uniper eist miljarden van het Russische gasconcern Gazprom. Dat staatsbedrijf leverde de Duitsers veel minder gas dan afgesproken, waardoor Uniper tegen de extreem gestegen marktprijzen gas moest inkopen. Dit leidde tot miljardenverliezen en via een arbitragetribunaal wil Uniper de schade van zeker 11 miljard euro verhalen op Gazprom.

Uniper, dat ook elektriciteitscentrales in Nederland uitbaat, heeft sinds juni veel minder Russisch gas gekregen dan in relatief gunstige langetermijncontracten was afgesproken. Sinds die periode schroefde Rusland leveringen via gaspijpleiding Nord Stream steeds verder terug, wat uiteindelijk uitmondde in een sluiting voor onbepaalde tijd. De verliezen als gevolg van die acties liepen zo hoog op dat de Duitse regering Uniper met een miljardenpakket moest redden en nationaliseren.

"We eisen compensatie voor de aanzienlijke financiële schade", zegt Uniper-topman Klaus-Dieter Maubach over de stap naar een niet met naam genoemd arbitragetribunaal. "We doen dit met alle inzet die daarvoor nodig is. Dat zijn we verplicht aan onze aandeelhouders, ons personeel en de belastingbetalers."

Technische problemen

Uniper meldde ook zijn Russische dochteronderneming Unipro verder van zich af te willen zetten. Er is al een deal om Unipro te verkopen, maar volgens Maubach weigeren Russische autoriteiten die overeenkomst goed te keuren. De leiding van Unipro heeft volgens Uniper geen toegang meer tot informatie en IT-systemen van het Duitse moederbedrijf.

Bij het terugschroeven van de gasleveringen beriep Rusland zich telkens op technische problemen. Europese leiders zien de stap echter vooral als drukmiddel vanwege de westerse steun aan Oekraïne, dat in februari werd binnengevallen door het Russische leger.

Meer uit Financieel

Irak heropent luchtruim na staakt-het-vuren VS en Iran

BAGDAD (ANP/AFP) - Irak gaat zijn luchtruim heropenen voor verkeersvliegtuigen nu de Verenigde Staten en Iran een tijdelijke wapenstilstand van twee weken hebben afgesproken. Eerder was het Iraakse luchtruim afgesloten voor passagiersverkeer door de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Shell: aanzienlijk hoger resultaat met oliehandel ondanks oorlog

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Shell heeft in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk hogere resultaten geboekt met zijn oliehandel. Dit gebeurde ondanks dat de activiteiten van het concern in het Midden-Oosten zwaar zijn getroffen door de oorlog. Shell meldde in een tussentijdse handelsupdate dat de raffinagemarges in het afgelopen kwartaal stegen tot 17 dollar per vat. In het vierde kwartaal lagen deze nog op 14 dollar.

1 uur geleden
AEX opent flink hoger na wapenstilstand, Shell hard onderuit

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met flinke winst geopend. Beleggers op het Damrak reageerden positief op de wapenstilstand in het Midden-Oosten van twee weken, waardoor de Straat van Hormuz heropend moet worden. De olieprijzen gingen juist hard omlaag. Shell kelderde daardoor bijna 7 procent.

1 uur geleden
UMG: overnamebod Pershing Square Holdings wordt bekeken

HILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG) heeft een overnamebod van Pershing Square Holdings ontvangen en zegt dit te beoordelen. Het bedrijf zal geen verder commentaar geven op het voorstel "totdat de Raad van Bestuur zijn beoordeling heeft afgerond".

2 uur geleden
Europese gasprijs zakt fors na staakt-het-vuren Iran en VS

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs zakte woensdagochtend tot wel 20 procent bij opening van de handel. Handelaren lijken opgelucht te reageren op het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. Nu is de hoop dat de Straat van Hormuz snel weer wordt opengesteld, waardoor gasleveringen uit de Golfstaten kunnen worden hervat.

3 uur geleden
DNB: minder hypotheken, meer autoleningen verpakt

AMSTERDAM (ANP) - De markt voor verpakte leningen in Nederland bestaat steeds meer uit autoleningen en consumentenkredieten. Er worden juist minder woninghypotheken verpakt en verkocht, concludeert De Nederlandsche Bank na onderzoek. Volgens DNB daalde de totale markt van het verkopen en verpakken van leningen in de afgelopen vijf jaar, van 38 miljard euro naar 29,6 miljard.

3 uur geleden
Reders bestuderen wapenstilstand, hervatten scheepvaart kost tijd

NEW YORK (ANP) - Rederijen proberen zo snel mogelijk de details te begrijpen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran dat de Straat van Hormuz tijdelijk zou kunnen openen voor scheepvaart. Meer dan achthonderd schepen zitten nu vast in de Perzische Golf. Volgens persbureau Bloomberg bestudeert onder meer de Japanse rederijvereniging, een belangrijke brancheorganisatie, het akkoord om leden te kunnen adviseren.

3 uur geleden