Unilever opnieuw omlaag op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Was- en levensmiddelenconcern Unilever ging dinsdag opnieuw stevig omlaag op de Amsterdamse beurs. Het aandeel verloor 3,5 procent, onder meer omdat kredietbeoordelaar Fitch waarschuwde dat een overname van de consumententak van GlaxoSmithKline die Unilever op het oog heeft tot een slechtere rating kan leiden. Dat zou betekenen dat Unilever meer geld kwijt is om geld te lenen.
Beleggers zagen de mogelijke overname, die meer dan 60 miljard euro zou moeten kosten, toch al niet erg zitten. Een dag eerder daalde Unilever al bijna 7 procent nadat het nieuws in het weekend bekend was geworden.
De Europese beurzen gingen overwegend verder omlaag, onder meer vanwege rentevrees bij beleggers. De rente op obligaties loopt op en hogere rentetarieven zijn doorgaans slechts nieuws voor aandelen, vooral voor sterk groeiende bedrijven, zoals techbedrijven. Chipbedrijven als Besi (min 3,7 procent), ASMI (min 2,7 procent) en ASML (min 2,3 procent) stonden dan ook bij de verliezers. Ook muzieklabel Universal Music Group daalde bijvoorbeeld 3,2 procent.
Shell
Olie- en gasconcern Shell stond bij de grootste stijgers dankzij hogere olieprijzen, vanwege geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten. De prijs voor ruwe aardolie bereikte het hoogste niveau sinds 2014 door de verwachting dat de vraag naar olie hard zal toenemen door het economisch herstel van de coronacrisis. Daarnaast hebben vermoedelijk Jemenitische Houthi-rebellen een droneaanval uitgevoerd op olietankers in Abu Dhabi.
Een vat Brentolie werd 0,6 procent duurder op 87,02 dollar en Amerikaanse olie steeg 1,3 procent in prijs tot 84,88 dollar per vat. Shell won 1,7 procent en behoorde daarmee tot de schaarse stijgers bij de hoofdfondsen op het Damrak. In Parijs steeg olieproducent TotalEnergies 2,2 procent en in Londen won BP 0,6 procent.
Arcadis
De AEX-index op Beursplein 5 raakte 1,5 procent kwijt op 769,70 punten. De MidKap daalde 1,3 procent tot 1071,10 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen zakten tot 0,9 procent.
In de MidKap daalde Arcadis 0,9 procent. Het advies- en ingenieursbureau maakte een nieuwe opdracht bekend. Gedurende vijf jaar gaat Arcadis twee Schotse elektriciteitsbedrijven helpen bij het geschikt maken van hun stroomnet voor hernieuwbare energie. Ook de Brabantse fabrikant van elektrische bussen Ebusco kreeg een nieuwe order. Het bedrijf levert tien bussen die in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg zullen rondrijden. Het aandeel Ebusco verloor 0,6 procent.
Meer uit Financieel
DETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL moet kleinere, regionale postbedrijven tegen redelijke voorwaarden en tarieven toegang blijven verlenen tot zijn landelijke postnetwerk. Minister Heleen Herbert (Economische Zaken) wil die verplichting opnemen in de nieuwe postwet. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) moet daarop gaan toezien.
54 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Tesla-topman Elon Musk, Apple-baas Tim Cook en Boeing-directeur Kelly Ortberg uitgenodigd om hem deze week te vergezellen tijdens zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Trump hoopt onder meer zakelijke deals te sluiten en heeft daarom ruim tien topbestuurders van grote bedrijven uitgenodigd. Chipbedrijf Nvidia, het waardevolste bedrijf ter wereld, ontbreekt op de lijst.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de accijns op autobrandstoffen "voor een bepaalde periode" schrappen om burgers en bedrijven te ondersteunen. Dat heeft hij gezegd in een interview met de Amerikaanse nieuwszender CBS News.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, is met klein verlies aan de handelsweek begonnen. Beleggers stelden zich terughoudend op nadat de Amerikaanse president Donald Trump het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen. Trump noemde het voorstel van Iran "volkomen onacceptabel". De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende patstelling in het conflict. Toch zakten defensieaandelen door speculatie dat het bestand tussen Oekraïne en Rusland erop zou wijzen dat die oorlog zijn einde nadert.
1 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde oliemarkten verliezen elke week dat de Straat van Hormuz gesloten is 100 miljoen vaten olie. Daardoor wordt het olietekort, dat door de oorlog in het Midden-Oosten al historisch groot is geworden, alleen maar erger. Dat heeft topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco maandag gezegd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York lieten maandag bij de opening weinig beweging zien. Beleggers waren terughoudend na de verwerping van het Iraanse vredesvoorstel door de Amerikaanse president Donald Trump. In het voorstel, dat Trump als "volkomen onacceptabel" bestempelde, zou Iran onder meer hebben geëist dat er een einde moet komen aan de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens en het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden.
3 uur geleden