Unilever onderuit op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Unilever ging dinsdag onderuit op het Damrak na een omzetalarm van het levensmiddelenconcern. De Europese beurzen stond in het rood. Beleggers namen wat gas terug na de recente opmars die volgde op de onlangs aangekondigde handelsdeal tussen de Verenigde Staten en China.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent in de min op 607,67 punten. De MidKap daalde ook 0,5 procent, tot 903,52 punten. De beursgraadmeters in Parijs en Frankfurt verloren 0,4 procent. Londen stond 0,1 procent lager.
Grootste daler bij de hoofdfondsen was Unilever met een verlies van meer dan 6 procent. Het levensmiddelenconcern verwacht het doel van een omzetgroei van 3 tot 5 procent dit jaar niet meer te halen. Unilever heeft last van een economische vertraging in Zuid-Azië. Ook de situatie in West-Afrika laat volgens het bedrijf te wensen over. Biotechnoloog Galapagos daalde 1 procent na een adviesverlaging door Morgan Stanley. Zorgtechnologiebedrijf Philips voerde de stijgers aan met een winst van 1,1 procent.
Koersen
In de MidKap sloot Arcadis de rij met een min van ruim 4 procent. Het advies- en ingenieursbureau stopt met investeringen in een Braziliaans samenwerkingsverband voor duurzaam gas. Op dit project, ALEN genaamd, schreef Arcadis eerder al tientallen miljoenen euro's af. Het bedrijf treft nu een voorziening van 85 miljoen euro. Boskalis won 0,5 procent. De baggeraar heeft twee contracten gekregen in Taiwan en Denemarken met een totale waarde van circa 85 miljoen euro.
Bij de kleinere bedrijven klom Sif 1,4 procent. De funderingsspecialist gaat zogeheten monopiles leveren voor een Frans windmolenpark. Behalve die masten gaat Sif ook het staal leveren voor de verbinding tussen de fundering en de masten. Prosus steeg 2,4 procent op de lokale markt. De techinvesteerder wordt opgenomen in de S&P Europe 350-index.
De euro was 1,1130 dollar waard tegen 1,1143 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,2 procent tot 60,32 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent meer op 65,54 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - Polen heeft vrijdag zijn eerste windmolenpark in de Oostzee in gebruik genomen met de levering van de eerste stroom aan het elektriciteitsnetwerk. De Poolse premier Donald Tusk noemt het project een cruciaal element van de energiezekerheid van zijn land.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Zuid-Koreaanse chipconcern SK Hynix steeg vrijdag bij zijn beursgang in New York met 14 procent tot 170 dollar per aandeel. De introductiekoers lag op 149 dollar per aandeel. Met de beursgang haalde SK Hynix 26,5 miljard dollar op bij beleggers op Wall Street.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een kleine plus gesloten, waarmee werd voortgeborduurd op de winst van een dag eerder. De chipbedrijven op het Damrak gingen overwegend omlaag na de stijgingen op donderdag. In Londen was luchtvaartmaatschappij easyJet een uitblinker dankzij een rivaliserend overnamebod op het bedrijf.
13 uur geledenHUIZEN (ANP) - Onbekenden hebben toegang gekregen tot klantgegevens bij supermarktketen Lidl. Dat meldt het Duitse bedrijf aan getroffen klanten per e-mail. De supermarktketen wil niet zeggen hoeveel klanten er getroffen zijn. Wel meldt de discounter dat het de Autoriteit Persoonsgegevens op de hoogte heeft gesteld.
14 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De spoorlijn tussen Düsseldorf en Keulen in Duitsland blijft tot ten minste zaterdagmiddag gesloten. Dat meldt een woordvoerder van Deutsche Bahn aan het Duitse persbureau DPA. Het traject tussen Düsseldorf en Keulen wordt vanuit Nederland onder meer gereden door de nightjet naar Basel en Zürich.
14 uur geleden