Unilever lager op Damrak na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Levensmiddelenconcern Unilever stond maandagochtend bij de dalers in de Amsterdamse AEX-index, na een adviesverlaging van zakenbank RBC Capital Markets. De AEX ging wel omhoog op de eerste volledige handelsweek van 2025.
Analisten van RBC verlaagden het advies voor Unilever naar underperform van sectorperform, omdat ze zich afvragen of het bedrijf wel aan zijn groeidoelstellingen kan voldoen. Ook wordt de koersstijging van het aandeel Unilever over 2024 als "excessief" omschreven. RBC verlaagde ook het koersdoel voor het concern. Het aandeel Unilever zakte in de vroege handel 2 procent.
De AEX noteerde kort na opening 0,3 procent hoger op 887,44 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 840,91 punten. Op de beurzen in Parijs en Frankfurt werden koerswinsten tot 0,5 procent geboekt. Londen ging 0,2 procent omlaag.
Koplopers
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI waren koplopers in de AEX met winsten tot 3,6 procent.
In de MidKap verloor verlichtingsproducent Signify 2 procent door een adviesverlaging van beleggingsadviseur Bernstein.
Koerssprong
TomTom werd 3,7 procent meer waard op Beursplein 5. De navigatiedienstverlener gaat een samenwerking aan met het bedrijf Esri dat technologie voor geografische informatiesystemen levert.
Azerion maakte een koerssprong van ruim 10 procent. Bestuurders van het spelletjes- en advertentiebedrijf gaan eigen aandelen Azerion kopen, wat moet duiden op vertrouwen in de toekomstige groeimogelijkheden van de onderneming.
Pariteit
Investeerder CVC Capital Partners klom ruim 3 procent op het Damrak. De eigenaar van onder meer cosmetica- en parfumerieketen Douglas kreeg een koopadvies van de Amerikaanse bank Citi.
De euro was 1,0335 dollar waard, tegen 1,0285 dollar op vrijdag. De koers van de euro daalde vorige week nog naar het laagste niveau ten opzichte van de dollar in meer dan twee jaar. Veel valutadeskundigen voorspellen dat de euro dit jaar naar pariteit met de dollar zal zakken of zelfs daaronder. Pariteit betekent dat de munteenheden exact dezelfde waarde hebben.
De prijs van een vat Amerikaanse olie noteerde 0,5 procent lager op 73,63 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent minder op 76,20 dollar per vat.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Verlichtingsproducent Signify heeft de omzet in het derde kwartaal van 2025 zien dalen. Ook de nettowinst nam af. De nieuwe topman As Tempelman sprak van "uitdagende marktomstandigheden, met een zwakke vraag en prijsdruk in Europa en een tragere Amerikaanse markt dan verwacht". Door de zwakkere Amerikaanse markt en een verdere vraagkrimp bij het onderdeel dat componenten maakt voor andere bedrijven werd Signify ook negatiever over de omzet dit jaar.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is omhooggeschoten na het aankondigen van sancties door de Verenigde Staten tegen de grootste Russische olieproducenten. Dit is de recentste zet van de Trump-regering om president Vladimir Poetin onder druk te zetten om te onderhandelen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Banken hebben hun achterstanden met girale betalingen weggewerkt. Dat betekent dat bijvoorbeeld salarisstortingen die voor donderdag op de planning stonden, allemaal goed moeten zijn verwerkt. Dat heeft de Betaalvereniging Nederland donderdagavond laten weten. "Alle achterstanden zijn inmiddels weggewerkt en girale betalingen lopen weer op schema."
9 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google en AI-bedrijf Anthropic versterken hun samenwerking. Google gaat tot 1 miljoen van zijn gespecialiseerde AI-chips leveren aan Anthropic. Dat moet Anthropic veel meer rekencapaciteit bieden en Google's positie versterken als grote investeerder en belangrijke infrastructuurleverancier in de race voor betere AI-modellen. Met de overeenkomst, die donderdag werd aangekondigd, zijn naar schatting vele miljarden dollars gemoeid.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beursgraadmeters zijn donderdag gedurende de handelssessie verder opgelopen. Op Wall Street werd gereageerd op de aankondiging dat president Donald Trump 30 oktober zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping ontmoet. Trump heeft eerder gezegd dat directe gesprekken met Xi de beste manier zijn om onderlinge meningsverschillen op te lossen.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell is in het Verenigd Koninkrijk aangeklaagd voor zijn rol in het ontstaan van orkaan Odette op de Filipijnen. Een groep van 67 Filipino's claimt dat het olie- en gasbedrijf met zijn CO2-uitstoot de extreme weersomstandigheden mogelijk heeft gemaakt en daarmee in feite verantwoordelijk is voor de verwoestende storm die de Filipijnen op 16 december 2021 trof. Destijds kwamen meer dan vierhonderd mensen om het leven en werden miljoenen dakloos.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump stelt het gehele Arctic National Wildlife Refuge open voor olie- en gaswinning. Daarmee wordt een besluit van de regering-Biden teruggedraaid die het natuurgebied juist had afgesloten.
11 uur geleden