Unilever hoger op Damrak na plan voor schrappen kantoorbanen
AMSTERDAM (ANP) - Unilever stond vrijdag bij de winnaars op een positief gestemd Damrak. Het verzorgings- en levensmiddelenconcern is van plan om voor eind volgend jaar ongeveer een derde van alle kantoorfuncties in Europa te schrappen, oftewel zo'n 3000 tot 3200 banen. Het aandeel werd 0,8 procent hoger gezet in de AEX.
Het bedrijf bevestigde berichtgeving over het banenverlies door zakenkrant Financial Times. Eerder dit jaar maakte Unilever al bekend wereldwijd zo'n 7500 banen te schrappen om kosten te besparen. De onderneming heeft in Europa zo'n 10.000 tot 11.000 kantoormedewerkers in dienst. Waar de banen verspreid over Europa worden geschrapt, is ook nu nog niet duidelijk. De multinational moet dat nog bepalen.
De AEX eindigde 1 procent hoger op 944,91 punten, geholpen door de koerswinsten op Wall Street. De MidKap klom 0,8 procent tot 895,29 punten. De FTSE in Londen won 0,4 procent. In Parijs en Frankfurt waren winsten tot 1,3 procent te zien.
Prosus en NX Filtration
Prosus was de sterkste stijger in de Amsterdamse hoofdindex met een winst van 3,4 procent. Kredietbeoordelaar Moody's verhoogde de kredietwaardigheid van de techinvesteerder. Grootste daler was ABN AMRO met een min van 0,6 procent.
Bij de kleinere bedrijven op Beursplein 5 was NX Filtration uitblinker met een koerssprong van ruim 24 procent. De waterzuiveraar uit Enschede liet weten Floris Jan Cuypers te willen benoemen tot nieuwe topman. Hij volgt Jeroen Pynenburg op, die eind deze maand opstapt. Het bedrijf gaf tevens een update over de eerste jaarhelft, waarin het de omzet met 57 procent zag stijgen tot 5,9 miljoen euro. Ook bevestigde NX Filtration de verwachting dit jaar een omzet te boeken van meer dan 16 miljoen euro.
Lufthansa en Ericsson
In Frankfurt steeg Lufthansa 0,8 procent, ondanks een winstwaarschuwing voor dit jaar door het Duitse luchtvaartconcern. Het bedrijf wijst onder meer op lagere ticketprijzen en hogere kosten. Air France-KLM daalde 1,5 procent in Amsterdam.
In Stockholm werd Ericsson 4,4 procent duurder. De Zweedse maker van telecomapparatuur zag de omzet in het afgelopen kwartaal minder sterk dalen dan gevreesd. Wel dook het bedrijf dieper in de rode cijfers.
Euro en olie
De euro was 1,0906 dollar waard, tegen 1,0869 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie was vlak op 82,58 dollar. Brentolie kostte iets minder op 85,26 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP) - Ryanair verzet zich tegen het verlies van enkele belangrijke landings- en vertrekrechten op Eindhoven Airport. Een woordvoerder bevestigt na berichtgeving van het AD dat de Ierse budgetmaatschappij bezwaar heeft gemaakt bij de Europese Commissie en tevens naar de rechter in Nederland stapt.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Stichting Privacy First is bezorgd over "de haast automatische uitrol van de digitale euro, zonder dat sprake is van democratische legitimatie". De belangenorganisatie voor meer privacy roept de Nederlandse politiek op een "fundamentele democratische discussie" te voeren over de plannen van Brussel.
43 minuten geledenBEIJING (ANP) - Wingtech, het Chinese moederbedrijf van de Nijmeegse chipmaker Nexperia, verwacht meer stappen van de Nederlandse overheid om de problemen rond het bedrijf op te lossen. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf laten weten, nu demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) zijn ingreep bij Nexperia heeft opgeschort "als een blijk van goede wil" richting China.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bloemenbestelbedrijf Fleurop neemt zijn branchegenoot WY Bloemisten over om schaalvergroting te creëren en beter te kunnen concurreren. WY en Fleurop blijven wel twee zelfstandige organisaties, maakte Fleurop bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel en Economische Veiligheid) is blij dat Nederland de beperkende maatregelen bij chipfabrikant Nexperia opschort. Hij spreekt op X van "een belangrijke stap in het stabiliseren van onze strategische toeleveringsketen voor chips".
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de Nederlandse winkelstraten zijn dit jaar minder winkels in gebruik genomen en verkocht. Makelaarsorganisatie NVM Business ziet dat in de eerste negen maanden van dit jaar vooral minder panden groter dan 2000 vierkante meter in gebruik zijn genomen. Wel zijn in de eerste helft van 2025 meer winkelruimten tussen de 500 en 1000 vierkante meter verkocht vanwege het faillissement van Blokker een jaar geleden.
3 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - Het elektriciteitsbedrijf van Maleisië heeft sinds 2020 omgerekend bijna 1 miljard euro aan stroom verloren door illegale cryptomining. Volgens de Maleisische minister van Energie vormen deze diefstallen een "ernstige bedreiging voor het nationale energiesysteem".
3 uur geleden