Unieke filmbeelden van Rutger Hauer teruggevonden
AMERSFOORT (ANP) - Onderzoekers hebben tijdens een onderzoek voor een theatercollege over Amersfoort in de Tweede Wereldoorlog oude filmbeelden van de in 2019 overleden acteur Rutger Hauer teruggevonden. Het gaat om een korte film die hij met regisseur Willy Lindwer maakte in 1969 of 1970, tijdens zijn stagejaar aan de Filmacademie.
Het is een van de eerste filmrollen van de acteur, die later door zou breken in Hollywood. Hauer speelt in de korte film Karl Fürgler een Duitse SS’er die was gedeserteerd en daarna het verzet hielp. Op 11 februari 1944 deed hij mee aan de overval op een distributiekantoor in Amersfoort. De overval mislukte. Fürgler werd een dag later door de politie doodgeschoten in zijn schuilplaats.
Het theatercollega maakt deel uit van een groot project over Amersfoort in de oorlogsjaren. Historicus Hans Goedkoop werkt mee aan dit project. Tijdens onderzoek naar de aanslag op het distributiecentrum bleek dat hier al eerder een korte film van was gemaakt. Regisseur Willy Lindwer, die later een Emmy Award zou winnen voor zijn documentaire over Anne Frank, maakte de korte film tijdens een stage bij de NOS.
Grote impact
Het was de bedoeling dat tijdens het theatercollege live de overval zou worden nagespeeld. Omdat dit vanwege corona niet kan, is een film van 40 minuten gemaakt over deze gebeurtenis die toentertijd flinke impact op de bevolking van Amersfoort had. De film, die bestaat uit nagespeelde scenes, historische beelden en dagboekfragmenten, is begin mei online te bekijken. Aan de reconstructie heeft onder meer een art director van de film Zwartboek meegewerkt.
De kaartverkoop gaat binnenkort van start, maakten producent Medialab en de bibliotheek Eemland die het college begeleidt donderdag bekend. Het is de bedoeling dat de korte film van Rutger Hauer op korte termijn wordt toegevoegd aan Archief Eemland, het historisch documentatiecentrum van Amersfoort. De film zal dan naar verwachting ook online beschikbaar komen.
Meer uit Binnenland
JOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
48 minuten geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
1 uur geledenVOLKEL (ANP) - Defensie heeft vrijdagavond opgetreden tegen drones die werden gespot boven vliegbasis Volkel. Vanaf de grond werden wapens ingezet om de drones neer te halen, maar die zijn vertrokken en niet teruggevonden, meldt het ministerie zaterdag.
1 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is zaterdag kort na 11.00 uur dichtgegaan. De baan ging om 08.15 uur open nadat er een ijsvloertje van 5 millimeter was geconstateerd. Het is voor zover bekend de eerste keer deze herfst dat er in Nederland op natuurijs kon worden geschaatst.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De verdachte die werd aangehouden na het doen van een valse bommelding vrijdag in een trein die op dat moment Hilversum binnenreed, zit zaterdag nog vast. Dat laten politie en het Openbaar Ministerie weten. Hoe het verder verloopt en of de man dit weekend in de cel blijft, is onduidelijk. "Die beslissing is nog niet genomen", aldus een OM-woordvoerder.
4 uur geleden