UNICEF wijst op omvang cholera: nu in 23 landen een uitbraak
DEN HAAG (ANP) - UNICEF vraagt aandacht voor de uitbraken van cholera wereldwijd. Op dit moment hebben 23 landen officieel een cholera-uitbraak geconstateerd. Met name in oostelijk en zuidelijk Afrika stijgt het aantal infecties op dit moment rap, aldus UNICEF.
In elf landen in dat gebied ziet de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties een bedreiging van cholera voor 28 miljoen mensen, onder wie 14,2 miljoen kinderen. In de eerste week van maart dit jaar waren er, gerekend vanaf dat de uitbraken begonnen, ruim 93.000 choleragevallen en zijn meer dan 2000 doden geregistreerd in Malawi, Somalië, Mozambique, Kenia, Ethiopië, Zambia, Zuid-Soedan, Burundi, Tanzania, Zimbabwe en Zuid-Afrika.
Cholera wordt veroorzaakt door Vibrio cholerae. Die bacterie komt voor in oppervlaktewater en kan worden overgedragen door het drinken ervan of het eten van besmet voedsel. Ook wie in aanraking komt met de ontlasting van iemand die besmet is, kan cholera oplopen.
Maatregelen tegen verspreiding
De patiënt moet plotseling veel braken en heeft waterige ontlasting. Dit kan tot ernstige uitdroging en daarmee de dood leiden. Schoon drinkwater evenals schone wc's zijn belangrijk om de verspreiding van cholera tegen te gaan en voor wie eenmaal besmet is, is een vlotte behandeling noodzakelijk. In principe is een infectie bij een kind goed te behandelen, maar in bijvoorbeeld Mozambique en Malawi zijn volgens UNICEF als gevolg van orkaan Freddie de gezondheidsdiensten slechter toegankelijk. Daardoor neemt daar het risico op ernstige ziekte en overlijden onder kinderen toe.
"De infectieziekte vormt een ernstig risico voor de kinderen in deze landen die al in kwetsbare omstandigheden leven", zegt Lieke van de Wiel, adjunct-regiodirecteur voor UNICEF in het gebied. "Cholera is de zoveelste last voor kinderen die al kampen met crisis zoals voedselschaarste, verwoeste huizen door overstromingen en waterschaarste of juist overlast."
Hulpmiddelen
UNICEF probeert op verschillende manieren om cholera te bestrijden. Zo worden in getroffen gebieden waterzuiveringstabletten uitgedeeld, evenals middelen die uitdroging kunnen tegengaan en ook antibiotica. In het noordwesten van Syrië is de hulporganisatie na de hevige aardbevingen daar begonnen met een vaccinatiecampagne.
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.
6 dagen geledenWAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die wonen in een buurt met weinig mogelijkheden om te wandelen of te sporten en veel restaurants en winkels die ongezond eten verkopen, hebben een grotere kans op hart- en vaatziekten. Het risico blijkt tot bijna 5 procent hoger te kunnen liggen, stellen het UMC Utrecht en het Amsterdam UMC op basis van onderzoek.
1 week geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel overweegt ethanol te classificeren als gevaarlijke stof die het risico op kanker verhoogt. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT) op basis van een interne aanbeveling van het Europees Agentschap voor chemische stoffen (ECHA). Als het zover komt, zou het gebruik van veel handdesinfectiemiddelen en schoonmaakmiddelen in ziekenhuizen worden verboden.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 week geleden