UNICEF-onderzoek: kinderen in Nederland vrezen uitsluiting
DEN HAAG (ANP) - Kinderen in Nederland maken zich zorgen over pesten, het tekort aan betaalbare woonruimte voor jongeren en armoede. "Die onderwerpen hebben allemaal te maken met een gevoel van uitsluiting en zorgen over niet mee kunnen doen", zegt directeur Suzanne Laszlo van UNICEF Nederland.
De VN-kinderorganisatie liet onderzoekbureau Ipsos I&O aan duizend kinderen en jongeren van 10 tot 18 jaar vragen welke thema's ze belangrijk vinden. Pesten werd door 45 procent genoemd, ook dat dat vaak onzichtbaar gebeurt voor docenten en opvoeders.
Te weinig en te dure woningen noemden 41 procent van de ondervraagden, vooral de bijna volwassenen. Zij maken zich er zorgen over of ze wel op kamers kunnen als ze gaan studeren en hoe dat hun studiekeuze kan beïnvloeden.
Armoede en het daardoor niet volledig kunnen meedoen aan bijvoorbeeld schoolreisjes of sporten is voor 39 procent een punt van zorg. De jongeren vinden dan ook dat alle kinderen moeten kunnen meedoen aan dergelijke activiteiten.
Het advies dat naar aanleiding van het onderzoek is geformuleerd, "luister naar kinderen en jongeren", wordt maandag overhandigd aan politici. Dat gebeurt tijdens de door UNICEF uitgeroepen Jongeren Prinsjesdag in een oude schoolbus, waarin een aantal politici meerijdt en in gesprek gaat met de jongeren.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft op 4 mei aandacht gevraagd voor de rol van vrouwen in tijden van oorlog. "In een oorlog staan vrouwen nooit aan de zijlijn. Zij staan vooraan, aan het front", zei ze in een toespraak voorafgaand aan een stille tocht van het Museumplein naar de Dam. "Als soldaat, als arts, als journalist, als moeder, als verdedigers van vrijheid in de breedste zin van het woord. En in Nederland waren vrouwen vaak de spil van het verzet."
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.
3 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de natuurbranden van vorige week stelt de provincie Noord-Brabant dat Defensie de droogteprotocollen met urgentie moet herzien. "Wij begrijpen dat Defensie moet oefenen, ook in het licht van de geopolitieke spanningen en ontwikkelingen. Maar risico's op onbeheersbare natuurbranden moeten voorkomen worden."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.
5 uur geleden