UNICEF: nu meer kinderen met obesitas dan met ondergewicht
DEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen met ernstig overgewicht overtreft dit jaar voor het eerst het aantal kinderen met ondergewicht, schat UNICEF in een woensdag verschenen rapport. De VN-kinderrechtenorganisatie becijfert dat bijna een op de tien kinderen tussen de 5 en 19 jaar obesitas heeft. Het aantal kinderen met ondergewicht is de afgelopen jaren juist geleidelijk afgenomen.
UNICEF baseert zich op exacte cijfers tot 2024 en trekt de lijn van daaruit door. Als de trend dit jaar hetzelfde is als in voorgaande jaren, wat wel de verwachting is, komt het aantal kinderen met obesitas uit op 9,4 procent en het aantal kinderen met ondergewicht op 9,2 procent.
Het percentage kinderen met overgewicht stijgt al jaren. UNICEF wijst als verklaring vooral op de wereldwijde opmars van ongezond eten, zoals fastfood en frisdrank met veel suiker. "De verkoop van ultrabewerkt voedsel stijgt sterk, vooral in landen met middeninkomens", stelt de organisatie, die eraan toevoegt dat dit ongezonde eten vaak goedkoper is dan bijvoorbeeld verse groente of fruit. UNICEF wijst ook op de effecten van op kinderen gerichte marketing. Overheden zouden hier meer tegen moeten ondernemen, vindt de VN-organisatie.
"Om obesitas en overgewicht te bestrijden, moeten we werken aan een omgeving waarin ouders en kinderen makkelijker gezonde keuzes kunnen maken", voegt directeur Suzanne Laszlo van UNICEF Nederland eraan toe. Naast gezonde voeding hebben kinderen voldoende beweging en slaap nodig. "Een effectieve aanpak richt zich niet alleen op ouders en kinderen, maar ook op scholen, zorgprofessionals, sportclubs, bedrijven en beleidsmakers."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben opnieuw een olietanker onderschept nabij Venezuela, zeggen bronnen tegen Bloomberg. De tanker Bella 1, een onder Panamese vlag varend schip dat op een Amerikaanse sanctielijst staat, was volgens een van de bronnen onderweg naar Venezuela om te laden.
1 uur geledenAL-MALHA (ANP/AFP) - Een droneaanval op een drukke markt in de Soedanese deelstaat Noord-Darfur heeft tien mensen het leven gekost, zeggen hulpverleners. Het is niet duidelijk wie er achter de aanval zit.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De gesprekken met de VS over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne zijn constructief, maar de signalen vanuit Rusland blijven negatief, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Hij verwijst naar de aanhoudende aanvallen langs de frontlinie en op de infrastructuur.
3 uur geledenAMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël keurt de oprichting van negentien nieuwe nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever goed. Hiermee komt het aantal goedgekeurde nederzettingen van de afgelopen drie jaar uit op 69. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn deze illegaal.
6 uur geleden