UNICEF: Nederland heeft kinderarmoede niet kunnen verminderen
DEN HAAG (ANP) - Nederland is er de afgelopen jaren niet in geslaagd om armoede onder kinderen te verminderen. Dat concludeert UNICEF in een woensdag gepubliceerd rapport over kinderarmoede in 39 landen, waarbij de periode 2012-2014 is vergeleken met de jaren 2019-2021.
Van de onderzochte landen staat Nederland op de zeventiende plek als het gaat om kinderarmoede. Maar de hulporganisatie heeft ook een ranglijst gemaakt waarin wordt bijgehouden hoe succesvol landen de afgelopen jaren waren in het terugdringen van armoede onder kinderen. Daarbij eindigt Nederland op plek 27. Volgens het rapport is het aandeel kinderarmoede in Nederland nauwelijks veranderd: van 12,6 procent in 2012 naar 12,7 procent in 2021.
Andere onderzochte landen hebben dat in dezelfde periode beter gedaan. Zo daalde armoede onder Hongaarse kinderen van 23,3 naar 10,1 procent, meldt UNICEF. In Polen daalde het aantal kinderen in armoede van 23,3 naar 14,3 procent en in Slovenië ging het percentage van 14,7 naar 9,3 procent.
"Deze bevindingen wijzen erop dat Nederland, ondanks zijn welvaart, nog wel een lange weg te gaan heeft in de strijd tegen armoede onder kinderen", zegt Suzanne Laszlo, directeur van UNICEF Nederland. "Niet iedereen profiteert van de welvaart. Het is duidelijk dat er een behoefte is aan een meer gerichte en effectieve aanpak, die verder gaat dan alleen economische voorspoed en zich richt op de werkelijke behoeften en uitdagingen van gezinnen in armoede."
UNICEF ziet wel dat in Nederland stappen worden gezet om kinderarmoede te bestrijden. "Volgens cijfers van het CBS lijkt de armoede in de jaren na 2021 te dalen, maar er bestaat zorg dat dit deels komt door tijdelijke regelingen, waardoor de daling niet structureel is", aldus UNICEF Nederland.
De hulporganisatie is enigszins hoopvol over de verhoging van het kindgebonden budget in 2024 en over dat de Tweede Kamer heeft ingestemd met een verhoging van de huurtoeslag. "Het is essentieel dat Nederland grootschalig blijft inzetten op structurele verbetering van de bestaanszekerheid en daar zijn deze stappen belangrijk in. Tegelijk vormen ze een druppel op de gloeiende plaat", aldus Laszlo.
Het aantal kinderen dat in armoede leeft, is in alle onderzochte landen samen met 8 procent gedaald. Toch blijft UNICEF de situatie "zorgwekkend" vinden. "Er zijn nog steeds meer dan 69 miljoen kinderen die in een situatie van armoede verkeren."
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het aantal meldingen van schade na de aardbeving in het Groningse Zeerijp is maandagmiddag opgelopen tot 1635, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). De beving in Zeerijp was een van de zwaarste ooit gemeten in het gaswinningsgebied.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tot en met oktober van dit jaar zijn er 10.631 incidenten met nepagenten geregistreerd, meldt de politie. In heel 2024 ging het om 8329 incidenten.
5 uur geledenZWOLLE (ANP) - De twee verdachten van illegale medicijnenhandel via de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle besloten tijdens een eerste openbare zitting in de zaken van Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Volgens het Openbaar Ministerie houden mogelijk 49 sterfgevallen verband met medicijnen die werden verkocht via deze site.
6 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie vermoedt dat mogelijk 49 mensen zijn overleden nadat ze medicijnen hadden gebruikt die besteld waren bij de website Funcaps. Dat bleek maandag tijdens een eerste zitting tegen twee verdachten, die de website zouden hebben gerund.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Armeense Mikael (13) en zijn moeder mogen toch in Nederland blijven. Dat melden de advocaten van het tweetal. Zij zeggen blij te zijn dat hiermee een einde is gekomen aan een lange periode van onzekerheid. "Mikael en zijn moeder zijn dolblij en opgelucht dat zij eindelijk verder kunnen met hun leven, en dankbaar voor de steun die zoveel mensen aan hen hebben gegeven", aldus de advocaten.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie denkt dat mogelijk 27 mensen zijn overleden door medicijnen die verkocht zijn via de website funcaps.nl. Dat maakte de officier van justitie maandag bekend tijdens een eerste openbare zitting tegen twee verdachten, Jord van W. (31) uit Ulestraten en Stefan P. (30) uit Valkenburg, in de rechtbank in Zwolle.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal meldingen van schade na de aardbeving in en rond Zeerijp van afgelopen vrijdag is opgelopen tot 1371, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). De beving in de Groningse plaats was een van de zwaarste ooit gemeten in het gaswinningsgebied.
8 uur geleden