Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Unibail en Philips houden AEX onder 700 puntengrens

Unibail en Philips houden AEX onder 700 puntengrens

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index wist dinsdag het openingsverlies wat terug te dringen. De hoofdindex bleef echter onder de grens van 700 punten door stevige koersverliezen van vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield en zorgtechnologiebedrijf Philips. De angst voor een recessie bleef daarbij zorgen voor terughoudendheid bij beleggers.

De angst voor een wereldwijde economische neergang laaide vorige week al op door de renteverhogingen van de centrale banken in Europa, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. De hogere rentetarieven bestrijden namelijk niet alleen de inflatie, maar zetten ook een rem op de economie. De centrale banken hebben al aangegeven dat de rentes ook in het nieuwe jaar verder omhoog zullen gaan.

De AEX noteerde rond het middaguur 0,3 procent in de min op 698,33 punten. Afgelopen vrijdag zakte de hoofdindex al voor het eerst sinds 10 november even onder de 700 punten. De MidKap verloor 0,4 procent tot 918,05 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 0,4 procent.

Centrale bank Japan

In Tokio joeg de Bank of Japan beleggers schrik aan met een verrassende actie. De Japanse centrale bank hield zoals verwacht het belangrijkste rentetarief ongewijzigd op min 0,1 procent, maar verraste de markten met een aanpassing van het programma om de rente op staatsobligaties te controleren. De Nikkei zakte daardoor 2,5 procent.

Naast Unibail-Rodamco-Westfield (min 4 procent) en Philips (min 2,4 procent) behoorden techinvesteerder Prosus en betaalbedrijf Adyen tot de grootste dalers in de AEX, met minnen tot 1,2 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML daalden tot 0,6 procent. Financieel concern ING was koploper met een plus van 0,9 procent.

In de MidKap toonde Fugro (plus 3,6 procent) wat herstel. De bodemonderzoeker kelderde maandag 23 procent. Beleggers schrokken van de onthulling door het tv-programma Pointer van KRO-NCRV. Daarin werd gemeld dat Fugro betrokken was bij de dambreuk in Braziliƫ in 2019, waarbij 270 mensen om het leven kwamen. Analisten van Kempen verhoogden het advies voor Fugro naar kopen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, die deze week degradeerde naar de MidKap, was de grootste daler, met een min van 2,3 procent.

Engie en euro- en oliekoers

In Parijs zakte Engie 5,5 procent. Het Franse energiebedrijf waarschuwde dat de resultaten flink geraakt worden door het instellen van een Europees prijsplafond op energie.

De euro was 1,0635 dollar waard, tegen 1,0626 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,3 procent meer op 76,19 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 80,18 dollar per vat.

Meer uit Financieel

FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

10 minuten geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

2 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

3 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

4 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

5 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

5 uur geleden
Werkgelegenheid VS groeit veel sterker dan verwacht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.

5 uur geleden