Unibail en Philips houden AEX onder 700 puntengrens
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index wist dinsdag het openingsverlies wat terug te dringen. De hoofdindex bleef echter onder de grens van 700 punten door stevige koersverliezen van vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield en zorgtechnologiebedrijf Philips. De angst voor een recessie bleef daarbij zorgen voor terughoudendheid bij beleggers.
De angst voor een wereldwijde economische neergang laaide vorige week al op door de renteverhogingen van de centrale banken in Europa, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. De hogere rentetarieven bestrijden namelijk niet alleen de inflatie, maar zetten ook een rem op de economie. De centrale banken hebben al aangegeven dat de rentes ook in het nieuwe jaar verder omhoog zullen gaan.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,3 procent in de min op 698,33 punten. Afgelopen vrijdag zakte de hoofdindex al voor het eerst sinds 10 november even onder de 700 punten. De MidKap verloor 0,4 procent tot 918,05 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 0,4 procent.
Centrale bank Japan
In Tokio joeg de Bank of Japan beleggers schrik aan met een verrassende actie. De Japanse centrale bank hield zoals verwacht het belangrijkste rentetarief ongewijzigd op min 0,1 procent, maar verraste de markten met een aanpassing van het programma om de rente op staatsobligaties te controleren. De Nikkei zakte daardoor 2,5 procent.
Naast Unibail-Rodamco-Westfield (min 4 procent) en Philips (min 2,4 procent) behoorden techinvesteerder Prosus en betaalbedrijf Adyen tot de grootste dalers in de AEX, met minnen tot 1,2 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML daalden tot 0,6 procent. Financieel concern ING was koploper met een plus van 0,9 procent.
In de MidKap toonde Fugro (plus 3,6 procent) wat herstel. De bodemonderzoeker kelderde maandag 23 procent. Beleggers schrokken van de onthulling door het tv-programma Pointer van KRO-NCRV. Daarin werd gemeld dat Fugro betrokken was bij de dambreuk in Braziliƫ in 2019, waarbij 270 mensen om het leven kwamen. Analisten van Kempen verhoogden het advies voor Fugro naar kopen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, die deze week degradeerde naar de MidKap, was de grootste daler, met een min van 2,3 procent.
Engie en euro- en oliekoers
In Parijs zakte Engie 5,5 procent. Het Franse energiebedrijf waarschuwde dat de resultaten flink geraakt worden door het instellen van een Europees prijsplafond op energie.
De euro was 1,0635 dollar waard, tegen 1,0626 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,3 procent meer op 76,19 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 80,18 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De technologiesector op Wall Street is optimistisch aan de nieuwe beursmaand begonnen, aangewakkerd door een grote AI-deal. Amazon en OpenAI sloten maandag een overeenkomst ter waarde van 38 miljard dollar, waarbij de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services gaat gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen. Techconcern Amazon werd hiervoor beloond door beleggers met een 4 procent hogere koers.
7 uur geledenATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, profiteert flink van de politieke onrust en torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector ontving in de eerste negen maanden van het jaar voor 232,7 miljoen euro aan nieuwe orders. Dat is bijna een verdubbeling vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse farmaceut Eli Lilly wil in Nederland onder meer een nieuwe afslankpil gaan produceren, waarvoor het volgend jaar in zowel Europa als de Verenigde Staten toestemming hoopt te krijgen om die op de markt te brengen. Het bedrijf kondigde maandag aan voor 3 miljard dollar (2,6 miljard euro) een fabriek te bouwen in de gemeente Katwijk, vlakbij Leiden.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs zag maandag bij het slot de eerder opgelopen winsten verdwijnen, deels door koersverliezen op Wall Street. ABN AMRO (plus 1 procent) eindigde bovenaan bij de hoofdfondsen in Amsterdam. De bank schrapt tientallen banen in zijn duurzaamheidsteam. Bijna zeventig van de vierhonderd duurzaamheidsexperts moeten vertrekken omdat de bank "efficiƫnter" wil werken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid ontvangt de Amerikaanse farmaceut Eli Lilly "met open armen". Dat zei demissionair minister Jan Anthonie Bruijn (Volksgezondheid) in het Haagse cultuurgebouw Amare, waar Lilly aankondigde een fabriek van 3 miljard dollar (omgerekend 2,6 miljard euro) te willen bouwen in Katwijk voor de productie van medicijnen. Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) noemde het "een van de grootste buitenlandse investeringen van de afgelopen jaren".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De terugleverkosten voor te veel opgewekte stroom via zonnepanelen zijn mogelijk tegen de regels. Claimorganisatie Claimer.nl is daar zelfs van overtuigd en is een massaclaim gestart tegen de energiemaatschappijen. Jurist Roelof de Nekker van de organisatie won al drie individuele zaken op dit gebied en vraagt consumenten zich nu te melden voor een gezamenlijke zaak.
12 uur geledenSEATTLE (ANP) - Amazon en OpenAI hebben een zevenjarige overeenkomst gesloten ter waarde van 38 miljard dollar, omgerekend 33 miljard euro. De bedrijven hebben afgesproken dat de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services (AWS) kan gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen.
13 uur geleden