UNHCR ziet enorme psychische nood in Oekraïne na jaren oorlog
KYIV (ANP) - Bijna twee jaar na de aanvang van grootschalige oorlog in Oekraïne is sprake van grote psychische nood onder de getraumatiseerde bevolking. De behoefte aan ondersteuning op dat gebied is "gigantisch", zegt hoofdwoordvoerder Elisabeth Arnsdorf Haslund van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in Oekraïne tegen het ANP. "Voor sommige mensen speelt dit al tien jaar. Tien jaar oorlog in het oosten sinds de annexatie van de Krim."
Binnen Oekraïne zijn volgens cijfers van de VN-organisatie zo'n 3,7 miljoen mensen op de vlucht, naast de miljoenen Oekraïners die naar het buitenland zijn gevlucht. Zo'n 40 procent van de bevolking zou afhankelijk zijn van humanitaire hulp. Arnsdorf Haslund noemt de internationale solidariteit die volgde op de Russische invasie "fantastisch", maar erkent ook dat andere internationale crises ertoe kunnen leiden dat er minder aandacht is voor Oekraïne.
Oekraïners zouden dat zelf ook beseffen. "Wat ik van veel Oekraïeners hoor: vergeet ons niet. Vergeet niet wat gaande is in Oekraïne", zegt de hoofdwoordvoerder na een rondreis door zwaar getroffen gebieden. Oekraïners zien hulp als het uitdelen van dekens en de reparatie van hun huizen daarom als een belangrijk signaal. "Ze weten als ze die ontvangen dat ze niet zijn vergeten. Dat er mensen in de hele wereld zijn die nog steeds steun geven."
Geen vanzelfsprekendheid
Na de jarenlange oorlog is de materiële schade in Oekraïne groot. Arnsdorf Haslund noemt daarnaast ook de groeiende psychosociale nood onder de bevolking als een punt van zorg. "Veel mensen zijn twee keer ontheemd geraakt. Eerst in 2014, 2015 of 2016", vertelt ze. "Ze hadden hun levens vervolgens weer opgebouwd en daarna moesten ze weer op de vlucht na februari 2022." Toen viel Rusland met een grote troepenmacht het buurland binnen.
Oekraïne kan internationaal op veel steun rekenen, maar het is geen vanzelfsprekendheid dat er ook voldoende geld beschikbaar is voor humanitaire hulp. De UNHCR vraagt momenteel om ruim 993 miljoen dollar (914 miljoen euro) voor de crisis rond de invasie van Oekraïne. De vluchtelingenorganisatie kan momenteel rekenen op circa 13 procent van de gewenste financiering.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Meerdere personen zijn gewond geraakt bij een frontale botsing tussen twee treinen in Denemarken. Het ongeluk gebeurde bij Hillerød, een stad op ongeveer 30 kilometer ten noorden van Kopenhagen.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben tijdens hun blokkade van Iraanse havens 31 schepen tegengehouden. Die kregen de opdracht om te keren of terug naar hun havens te gaan, aldus CENTCOM, het Amerikaanse militaire commando in de regio.
33 minuten geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Zeker twee mensen zijn omgekomen bij een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro. Bij de aanval vielen ook acht gewonden en één persoon wordt nog vermist.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
7 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
12 uur geleden