UNHCR ziet enorme psychische nood in Oekraïne na jaren oorlog
KYIV (ANP) - Bijna twee jaar na de aanvang van grootschalige oorlog in Oekraïne is sprake van grote psychische nood onder de getraumatiseerde bevolking. De behoefte aan ondersteuning op dat gebied is "gigantisch", zegt hoofdwoordvoerder Elisabeth Arnsdorf Haslund van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in Oekraïne tegen het ANP. "Voor sommige mensen speelt dit al tien jaar. Tien jaar oorlog in het oosten sinds de annexatie van de Krim."
Binnen Oekraïne zijn volgens cijfers van de VN-organisatie zo'n 3,7 miljoen mensen op de vlucht, naast de miljoenen Oekraïners die naar het buitenland zijn gevlucht. Zo'n 40 procent van de bevolking zou afhankelijk zijn van humanitaire hulp. Arnsdorf Haslund noemt de internationale solidariteit die volgde op de Russische invasie "fantastisch", maar erkent ook dat andere internationale crises ertoe kunnen leiden dat er minder aandacht is voor Oekraïne.
Oekraïners zouden dat zelf ook beseffen. "Wat ik van veel Oekraïeners hoor: vergeet ons niet. Vergeet niet wat gaande is in Oekraïne", zegt de hoofdwoordvoerder na een rondreis door zwaar getroffen gebieden. Oekraïners zien hulp als het uitdelen van dekens en de reparatie van hun huizen daarom als een belangrijk signaal. "Ze weten als ze die ontvangen dat ze niet zijn vergeten. Dat er mensen in de hele wereld zijn die nog steeds steun geven."
Geen vanzelfsprekendheid
Na de jarenlange oorlog is de materiële schade in Oekraïne groot. Arnsdorf Haslund noemt daarnaast ook de groeiende psychosociale nood onder de bevolking als een punt van zorg. "Veel mensen zijn twee keer ontheemd geraakt. Eerst in 2014, 2015 of 2016", vertelt ze. "Ze hadden hun levens vervolgens weer opgebouwd en daarna moesten ze weer op de vlucht na februari 2022." Toen viel Rusland met een grote troepenmacht het buurland binnen.
Oekraïne kan internationaal op veel steun rekenen, maar het is geen vanzelfsprekendheid dat er ook voldoende geld beschikbaar is voor humanitaire hulp. De UNHCR vraagt momenteel om ruim 993 miljoen dollar (914 miljoen euro) voor de crisis rond de invasie van Oekraïne. De vluchtelingenorganisatie kan momenteel rekenen op circa 13 procent van de gewenste financiering.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
55 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn in totaal drie Libanese militairen omgekomen. Dat meldt het Libanese leger op X. Het zou gaan om twee verschillende aanvallen rond de stad Nabatieh.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de hulp van de NAVO-bondgenoten "niet langer nodig" in de oorlog in het Midden-Oosten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Hij zegt dat hij door de meeste van de "NAVO-'bondgenoten'" is geïnformeerd dat ze niet betrokken willen worden bij de Amerikaanse militaire operatie.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.
3 uur geleden