UNHCR ziet enorme psychische nood in Oekraïne na jaren oorlog
KYIV (ANP) - Bijna twee jaar na de aanvang van grootschalige oorlog in Oekraïne is sprake van grote psychische nood onder de getraumatiseerde bevolking. De behoefte aan ondersteuning op dat gebied is "gigantisch", zegt hoofdwoordvoerder Elisabeth Arnsdorf Haslund van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in Oekraïne tegen het ANP. "Voor sommige mensen speelt dit al tien jaar. Tien jaar oorlog in het oosten sinds de annexatie van de Krim."
Binnen Oekraïne zijn volgens cijfers van de VN-organisatie zo'n 3,7 miljoen mensen op de vlucht, naast de miljoenen Oekraïners die naar het buitenland zijn gevlucht. Zo'n 40 procent van de bevolking zou afhankelijk zijn van humanitaire hulp. Arnsdorf Haslund noemt de internationale solidariteit die volgde op de Russische invasie "fantastisch", maar erkent ook dat andere internationale crises ertoe kunnen leiden dat er minder aandacht is voor Oekraïne.
Oekraïners zouden dat zelf ook beseffen. "Wat ik van veel Oekraïeners hoor: vergeet ons niet. Vergeet niet wat gaande is in Oekraïne", zegt de hoofdwoordvoerder na een rondreis door zwaar getroffen gebieden. Oekraïners zien hulp als het uitdelen van dekens en de reparatie van hun huizen daarom als een belangrijk signaal. "Ze weten als ze die ontvangen dat ze niet zijn vergeten. Dat er mensen in de hele wereld zijn die nog steeds steun geven."
Geen vanzelfsprekendheid
Na de jarenlange oorlog is de materiële schade in Oekraïne groot. Arnsdorf Haslund noemt daarnaast ook de groeiende psychosociale nood onder de bevolking als een punt van zorg. "Veel mensen zijn twee keer ontheemd geraakt. Eerst in 2014, 2015 of 2016", vertelt ze. "Ze hadden hun levens vervolgens weer opgebouwd en daarna moesten ze weer op de vlucht na februari 2022." Toen viel Rusland met een grote troepenmacht het buurland binnen.
Oekraïne kan internationaal op veel steun rekenen, maar het is geen vanzelfsprekendheid dat er ook voldoende geld beschikbaar is voor humanitaire hulp. De UNHCR vraagt momenteel om ruim 993 miljoen dollar (914 miljoen euro) voor de crisis rond de invasie van Oekraïne. De vluchtelingenorganisatie kan momenteel rekenen op circa 13 procent van de gewenste financiering.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
23 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
49 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
14 uur geleden