UNHCR ziet enorme psychische nood in Oekraïne na jaren oorlog
KYIV (ANP) - Bijna twee jaar na de aanvang van grootschalige oorlog in Oekraïne is sprake van grote psychische nood onder de getraumatiseerde bevolking. De behoefte aan ondersteuning op dat gebied is "gigantisch", zegt hoofdwoordvoerder Elisabeth Arnsdorf Haslund van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in Oekraïne tegen het ANP. "Voor sommige mensen speelt dit al tien jaar. Tien jaar oorlog in het oosten sinds de annexatie van de Krim."
Binnen Oekraïne zijn volgens cijfers van de VN-organisatie zo'n 3,7 miljoen mensen op de vlucht, naast de miljoenen Oekraïners die naar het buitenland zijn gevlucht. Zo'n 40 procent van de bevolking zou afhankelijk zijn van humanitaire hulp. Arnsdorf Haslund noemt de internationale solidariteit die volgde op de Russische invasie "fantastisch", maar erkent ook dat andere internationale crises ertoe kunnen leiden dat er minder aandacht is voor Oekraïne.
Oekraïners zouden dat zelf ook beseffen. "Wat ik van veel Oekraïeners hoor: vergeet ons niet. Vergeet niet wat gaande is in Oekraïne", zegt de hoofdwoordvoerder na een rondreis door zwaar getroffen gebieden. Oekraïners zien hulp als het uitdelen van dekens en de reparatie van hun huizen daarom als een belangrijk signaal. "Ze weten als ze die ontvangen dat ze niet zijn vergeten. Dat er mensen in de hele wereld zijn die nog steeds steun geven."
Geen vanzelfsprekendheid
Na de jarenlange oorlog is de materiële schade in Oekraïne groot. Arnsdorf Haslund noemt daarnaast ook de groeiende psychosociale nood onder de bevolking als een punt van zorg. "Veel mensen zijn twee keer ontheemd geraakt. Eerst in 2014, 2015 of 2016", vertelt ze. "Ze hadden hun levens vervolgens weer opgebouwd en daarna moesten ze weer op de vlucht na februari 2022." Toen viel Rusland met een grote troepenmacht het buurland binnen.
Oekraïne kan internationaal op veel steun rekenen, maar het is geen vanzelfsprekendheid dat er ook voldoende geld beschikbaar is voor humanitaire hulp. De UNHCR vraagt momenteel om ruim 993 miljoen dollar (914 miljoen euro) voor de crisis rond de invasie van Oekraïne. De vluchtelingenorganisatie kan momenteel rekenen op circa 13 procent van de gewenste financiering.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Het luchtafweersysteem werd ingeschakeld en inwoners werd geadviseerd schuilkelders op te zoeken.
19 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.
21 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
2 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
2 uur geledenMONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
7 uur geleden