UNHCR verwacht dat komend halfjaar een miljoen Syriërs terugkeren
GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR denkt dat het komende halfjaar ongeveer een miljoen Syrische vluchtelingen terugkeren naar hun land van herkomst, nu het regime van Bashar al-Assad is verdreven. Hoewel de organisatie vooralsnog vrij kleine aantallen terugkeerders ziet, wil ze voorbereid zijn op grotere groepen. Midden-Oosten-directeur Rema Jamous Imseis riep andere landen op om voorlopig geen Syriërs actief terug te sturen.
"In een paar dagen tijd is de kaart van Syrië er heel anders uit komen te zien. Vele frontlinies die al jaren bestonden, hebben plaatsgemaakt voor vrije doorgang - iets dat nog maar een paar weken geleden heel moeilijk voor te stellen was", zei de vertegenwoordiger in Syrië Gonzalo Vargas Llosa eerder dinsdag. Dat levert volgens hem kansen op voor mensen die terug willen en ook voor hulpverleningsorganisaties. Die organisaties hebben daar wel meer geld voor nodig, voegde UNHCR-chef Filippo Grandi daaraan toe.
Sinds 2011 zijn miljoenen Syriërs naar het buitenland gevlucht. De meesten, ongeveer drie miljoen, zitten in buurland Turkije. Volgens Rema Jamous Imseis zijn er sinds de val van Assad een paar duizend mensen teruggekeerd, met name vanuit Turkije, Libanon en Jordanië. De VN-vluchtelingenorganisatie houdt de grensposten in de gaten, omdat de Syrische overheid dat onder de nieuwe leiders nog niet voor elkaar krijgt.
Een aantal landen, waaronder Nederland, heeft de behandeling van asielzaken van Syriërs voorlopig gestaakt. Daar worden pas besluiten genomen als er meer duidelijkheid is over de toekomst van het land. De UNHCR herhaalde een eerdere oproep dat landen asielaanvragen eigenlijk gewoon moeten blijven behandelen.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP) - Het dodental door de zware sneeuwval in Japan is opgelopen tot 35. Ook raakten de afgelopen tijd zeker 393 mensen gewond, melden de autoriteiten. Die waarschuwen voor nieuwe risico's nu de temperaturen weer stijgen.
42 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Europese veiligheidsfunctionarissen vermoeden dat Rusland de communicatie van een aantal belangrijke satellieten heeft onderschept, schrijft The Financial Times. Daardoor bestaat niet alleen het risico dat de Russen gevoelige informatie in handen krijgen, maar mogelijk zouden ze zelfs de koers van de satellieten kunnen aanpassen.
1 uur geledenWILMINGTON (ANP/AFP) - De ex-man van de voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden wordt verdacht van de moord op zijn echtgenote. De 77-jarige William Stevenson is maandag opgepakt, meldde de politie in de staat Delaware.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europeanen maken zich grote zorgen over terrorisme, cyberaanvallen en conflicten en oorlog in landen rond de EU, zo blijkt uit de nieuwste Eurobarometer. Nederlanders zijn daarnaast meer dan de gemiddelde EU-burger bezorgd over drone-aanvallen van landen buiten de EU. Polen maken zich daar veruit het meest van alle EU-burgers zorgen over, zo blijkt uit de enquête onder EU-burgers die woensdag is gepresenteerd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Colombiaanse ambtgenoot Gustavo Petro zeiden beiden "positief" gestemd te zijn na hun ontmoeting in het Witte Huis. Trump zei met Petro te hebben "gewerkt" aan een akkoord over samenwerking bij drugsbestrijding in een "heel goed gesprek".
8 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Zeker vijftien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - Noord-Koreanen die worden betrapt op het kijken naar Zuid-Koreaanse tv-programma's of het luisteren naar Zuid-Koreaanse muziek kunnen worden veroordeeld tot jarenlange dwangarbeid. Als je het verspreidt, is de doodstraf mogelijk. De zwaarste straffen treffen vooral mensen die te arm zijn om ambtenaren om te kopen, stelt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie interviewde mensen die uit Noord-Korea zijn gevlucht.
9 uur geleden