UNHCR: tien miljoen mensen in Oekraïne zijn huis ontvlucht
GENÈVE (ANP/RTR) - Tien miljoen mensen in Oekraïne zijn hun huis ontvlucht sinds de Russische invasie een kleine maand geleden. Topman Filippo Grandi van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR heeft dat gemeld op Twitter.
"De oorlog in Oekraïne is zo verwoestend dat tien miljoen mensen zijn gevlucht, als ontheemde in eigen land of als vluchteling in het buitenland", aldus Grandi. Die laatste groep nadert de 3,4 miljoen, blijkt uit cijfers van de vluchtelingenorganisatie. Meer dan twee miljoen van hen gingen naar Polen.
De oorlog heeft volgens de Oekraïense autoriteiten duizenden mensen het leven gekost. De VN hebben de dood van 902 burgers bevestigd. Het geverifieerde aantal gewonde burgers ligt op 1459. De werkelijke aantallen liggen volgens de organisatie waarschijnlijk veel hoger, omdat niet alle gevallen zijn gemeld en kunnen worden bevestigd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt dat hij met NAVO-chef Mark Rutte heeft overlegd over de situatie in Oekraïne. In januari praten Europese leiders verder in Parijs, meldt hij op X.
31 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering zegt het recht op vrijheid van meningsuiting volledig te verdedigen, maar vindt ook dat er maatregelen nodig zijn tegen de schadelijkste inhoud op het internet. Londen benadrukt dit na het besluit van de Amerikaanse regering om vijf Europese prominenten, onder wie twee Britten, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens censuur.
42 minuten geledenBETLEHEM (ANP/AFP) - De Israëlische autoriteiten hebben de Palestijnse vicepresident Hussein al-Sheikh de toegang tot de kerstavondmis in Bethlehem ontzegd, meldt het Palestijnse persbureau Wafa. Zijn konvooi werd tegengehouden voordat het de stad kon binnenrijden.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische parlement is in een eerste stemming akkoord gegaan met het opzetten van een commissie die onderzoek gaat doen naar wat er gebeurde op en voorafgaand aan 7 oktober 2023, de dag dat Hamas Israël aanviel en de Gaza-oorlog begon. Maar die commissie is omstreden, omdat die alleen zal bestaan uit politici. Oppositiepartijen vrezen dat het onderzoek gebruikt zal worden om de echte schuldvraag te verhullen en willen liever een onafhankelijk onderzoek.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - VN-experts veroordelen de militaire opbouw rond Venezuela en zeggen dat de VS hiermee het internationaal recht schenden. Het geweld "brengt het mensenrecht op leven en andere rechten in Venezuela en de regio ernstig in gevaar", zeggen zij in een verklaring.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie veroordeelt de beslissing van de VS om een visumverbod op te leggen aan vijf Europese personen, onder wie voormalig EU-commissaris Thierry Breton. Brussel heeft opheldering gevraagd aan de Amerikaanse autoriteiten.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische gezant Kirill Dmitriev heeft bij president Vladimir Poetin verslag gedaan van zijn gesprekken met de Amerikanen van afgelopen weekend. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky presenteerde woensdag details uit een nieuw 20-puntenplan van de Amerikanen en de Oekraïners en zei dat hij dezelfde dag nog een antwoord uit Moskou verwacht. Het Kremlin zegt nog bezig te zijn met het formuleren van een reactie.
6 uur geleden