Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

UNESCO zet Lviv en kerken Kyiv op lijst bedreigd werelderfgoed

UNESCO zet Lviv en kerken Kyiv op lijst bedreigd werelderfgoed

LVIV/PARIJS (ANP/AFP) - De VN-organisatie UNESCO heeft het historische centrum van de Oekraïense stad Lviv op de lijst met bedreigd werelderfgoed gezet. Ook het beroemde Holenklooster en de Sint-Sofiakathedraal in Kyiv lopen volgens de werelderfgoedorganisatie gevaar.

"Deze plekken zijn bedreigd door vernietiging", zei een UNESCO-lid eerder toen zijn commissie het advies uitbracht om de stad en de kerken op de lijst met bedreigd erfgoed te zetten. "Er zijn aanvallen geweest rond deze plekken en we weten niet wat er in de toekomst zal gebeuren." Sinds de Russische invasie in Oekraïne van februari 2022 worden zowel Lviv als Kyiv regelmatig beschoten vanuit de lucht.

Doordat deze locaties nu op de lijst staan kunnen de Oekraïense autoriteiten aanspraak maken op extra geld en technische hulp. Daarmee kunnen ze maatregelen nemen om de historische plekken beter te beschermen.

Odesa

Het historische centrum van Odesa staat al sinds januari op de lijst met bedreigd erfgoed. In juli werden delen van die binnenstad en een historische orthodoxe kerk beschadigd door een Russische aanval. Ook de oude stad van Lviv werd in die maand beschoten.

Een UNESCO-commissie vergadert momenteel twee weken lang in Saudi-Arabië over wat er op de lijst met bedreigd erfgoed moet komen te staan. De Italiaanse stad Venetië heeft die status in elk geval ontlopen. Door de impact van onder meer massatoerisme en klimaatverandering leek dat eerst wel te gebeuren, maar de commissie zag daar toch van af.

Meer uit Buitenland

Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

5 minuten geleden
Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

7 minuten geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

1 uur geleden
Iran dreigt met 'regionaal conflict' bij Amerikaanse aanval

TEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.

1 uur geleden
Musk meldt maatregelen tegen Starlink-gebruik door Rusland

WASHINGTON (ANP) - SpaceX heeft ingrepen gedaan om misbruik van Starlink-systemen voor satellietinternet door Rusland te voorkomen. Dat meldt topman Elon Musk op X. "Het lijkt erop dat de stappen die we hebben genomen om het ongeoorloofde gebruik van Starlink door Rusland te stoppen, hebben gewerkt. Laat het ons weten als er meer gedaan moet worden."

1 uur geleden
Advocaat: vrouw ontmoette ex-prins Andrew in Royal Lodge in 2010

LONDEN (ANP) - Een vrouw claimt dat ze door Jeffrey Epstein naar het VK is gestuurd voor een ontmoeting met ex-prins Andrew Mountbatten-Windsor. De ontmoeting zou hebben plaatsgevonden in 2010 in het huis van Mountbatten-Windsor, de Royal Lodge, maakte haar advocaat bekend aan BBC News. De vrouw was destijds in de twintig.

2 uur geleden
Grensovergang Rafah deels heropend

GAZA-STAD (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft een belangrijke grensovergang tussen de Gazastrook en Egypte deels heropend. Dat melden de autoriteiten, maar er gelden nog wel beperkingen. Een veiligheidsbron zegt tegen de krant Haaretz dat er zondag nog "systeemchecks" plaatsvinden en er waarschijnlijk nog geen inwoners mogen oversteken.

2 uur geleden