UNESCO zet Lviv en kerken Kyiv op lijst bedreigd werelderfgoed
LVIV/PARIJS (ANP/AFP) - De VN-organisatie UNESCO heeft het historische centrum van de Oekraïense stad Lviv op de lijst met bedreigd werelderfgoed gezet. Ook het beroemde Holenklooster en de Sint-Sofiakathedraal in Kyiv lopen volgens de werelderfgoedorganisatie gevaar.
"Deze plekken zijn bedreigd door vernietiging", zei een UNESCO-lid eerder toen zijn commissie het advies uitbracht om de stad en de kerken op de lijst met bedreigd erfgoed te zetten. "Er zijn aanvallen geweest rond deze plekken en we weten niet wat er in de toekomst zal gebeuren." Sinds de Russische invasie in Oekraïne van februari 2022 worden zowel Lviv als Kyiv regelmatig beschoten vanuit de lucht.
Doordat deze locaties nu op de lijst staan kunnen de Oekraïense autoriteiten aanspraak maken op extra geld en technische hulp. Daarmee kunnen ze maatregelen nemen om de historische plekken beter te beschermen.
Odesa
Het historische centrum van Odesa staat al sinds januari op de lijst met bedreigd erfgoed. In juli werden delen van die binnenstad en een historische orthodoxe kerk beschadigd door een Russische aanval. Ook de oude stad van Lviv werd in die maand beschoten.
Een UNESCO-commissie vergadert momenteel twee weken lang in Saudi-Arabië over wat er op de lijst met bedreigd erfgoed moet komen te staan. De Italiaanse stad Venetië heeft die status in elk geval ontlopen. Door de impact van onder meer massatoerisme en klimaatverandering leek dat eerst wel te gebeuren, maar de commissie zag daar toch van af.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.
9 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.
42 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan door met de oorlog in Iran tot alle doelen zijn bereikt, zegt de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. "Natuurlijk maken we dit af." Hoe lang dat gaat duren, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij zei dat de VS deze donderdag het grootste aantal aanvallen tot nu toe zullen uitvoeren.
2 uur geleden