UNESCO zet Lviv en kerken Kyiv op lijst bedreigd werelderfgoed
LVIV/PARIJS (ANP/AFP) - De VN-organisatie UNESCO heeft het historische centrum van de Oekraïense stad Lviv op de lijst met bedreigd werelderfgoed gezet. Ook het beroemde Holenklooster en de Sint-Sofiakathedraal in Kyiv lopen volgens de werelderfgoedorganisatie gevaar.
"Deze plekken zijn bedreigd door vernietiging", zei een UNESCO-lid eerder toen zijn commissie het advies uitbracht om de stad en de kerken op de lijst met bedreigd erfgoed te zetten. "Er zijn aanvallen geweest rond deze plekken en we weten niet wat er in de toekomst zal gebeuren." Sinds de Russische invasie in Oekraïne van februari 2022 worden zowel Lviv als Kyiv regelmatig beschoten vanuit de lucht.
Doordat deze locaties nu op de lijst staan kunnen de Oekraïense autoriteiten aanspraak maken op extra geld en technische hulp. Daarmee kunnen ze maatregelen nemen om de historische plekken beter te beschermen.
Odesa
Het historische centrum van Odesa staat al sinds januari op de lijst met bedreigd erfgoed. In juli werden delen van die binnenstad en een historische orthodoxe kerk beschadigd door een Russische aanval. Ook de oude stad van Lviv werd in die maand beschoten.
Een UNESCO-commissie vergadert momenteel twee weken lang in Saudi-Arabië over wat er op de lijst met bedreigd erfgoed moet komen te staan. De Italiaanse stad Venetië heeft die status in elk geval ontlopen. Door de impact van onder meer massatoerisme en klimaatverandering leek dat eerst wel te gebeuren, maar de commissie zag daar toch van af.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
12 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
13 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
15 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
16 uur geleden