UNESCO zet Lviv en kerken Kyiv op lijst bedreigd werelderfgoed
LVIV/PARIJS (ANP/AFP) - De VN-organisatie UNESCO heeft het historische centrum van de Oekraïense stad Lviv op de lijst met bedreigd werelderfgoed gezet. Ook het beroemde Holenklooster en de Sint-Sofiakathedraal in Kyiv lopen volgens de werelderfgoedorganisatie gevaar.
"Deze plekken zijn bedreigd door vernietiging", zei een UNESCO-lid eerder toen zijn commissie het advies uitbracht om de stad en de kerken op de lijst met bedreigd erfgoed te zetten. "Er zijn aanvallen geweest rond deze plekken en we weten niet wat er in de toekomst zal gebeuren." Sinds de Russische invasie in Oekraïne van februari 2022 worden zowel Lviv als Kyiv regelmatig beschoten vanuit de lucht.
Doordat deze locaties nu op de lijst staan kunnen de Oekraïense autoriteiten aanspraak maken op extra geld en technische hulp. Daarmee kunnen ze maatregelen nemen om de historische plekken beter te beschermen.
Odesa
Het historische centrum van Odesa staat al sinds januari op de lijst met bedreigd erfgoed. In juli werden delen van die binnenstad en een historische orthodoxe kerk beschadigd door een Russische aanval. Ook de oude stad van Lviv werd in die maand beschoten.
Een UNESCO-commissie vergadert momenteel twee weken lang in Saudi-Arabië over wat er op de lijst met bedreigd erfgoed moet komen te staan. De Italiaanse stad Venetië heeft die status in elk geval ontlopen. Door de impact van onder meer massatoerisme en klimaatverandering leek dat eerst wel te gebeuren, maar de commissie zag daar toch van af.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De directe communicatie tussen de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi is tot nader order stilgelegd. Dat zegt een hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters.
25 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechtspraak in Iran zegt dat mensen die worden gearresteerd bij de protesten in het land met extra spoed worden berecht. De Iraanse autoriteiten hebben de protesten omschreven als rellen en terrorisme. Internationaal is er veel kritiek op het harde optreden van het regime tegen de protesten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het geverifieerde dodental bij de Iraanse protesten tegen de regering is opgelopen tot 2571. Dat zegt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde mensenrechtenorganisatie die zich bezighoudt met Iran.
3 uur geledenDEARBORN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft dinsdag zijn middelvinger opgestoken naar een fabrieksarbeider die hem aansprak op hoe de Epstein-affaire wordt behandeld. Het gebeurde bij een bezoek van Trump aan een Ford-fabriek in Dearborn.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.
13 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.
14 uur geleden