UNESCO zet Lviv en kerken Kyiv op lijst bedreigd werelderfgoed
LVIV/PARIJS (ANP/AFP) - De VN-organisatie UNESCO heeft het historische centrum van de Oekraïense stad Lviv op de lijst met bedreigd werelderfgoed gezet. Ook het beroemde Holenklooster en de Sint-Sofiakathedraal in Kyiv lopen volgens de werelderfgoedorganisatie gevaar.
"Deze plekken zijn bedreigd door vernietiging", zei een UNESCO-lid eerder toen zijn commissie het advies uitbracht om de stad en de kerken op de lijst met bedreigd erfgoed te zetten. "Er zijn aanvallen geweest rond deze plekken en we weten niet wat er in de toekomst zal gebeuren." Sinds de Russische invasie in Oekraïne van februari 2022 worden zowel Lviv als Kyiv regelmatig beschoten vanuit de lucht.
Doordat deze locaties nu op de lijst staan kunnen de Oekraïense autoriteiten aanspraak maken op extra geld en technische hulp. Daarmee kunnen ze maatregelen nemen om de historische plekken beter te beschermen.
Odesa
Het historische centrum van Odesa staat al sinds januari op de lijst met bedreigd erfgoed. In juli werden delen van die binnenstad en een historische orthodoxe kerk beschadigd door een Russische aanval. Ook de oude stad van Lviv werd in die maand beschoten.
Een UNESCO-commissie vergadert momenteel twee weken lang in Saudi-Arabië over wat er op de lijst met bedreigd erfgoed moet komen te staan. De Italiaanse stad Venetië heeft die status in elk geval ontlopen. Door de impact van onder meer massatoerisme en klimaatverandering leek dat eerst wel te gebeuren, maar de commissie zag daar toch van af.
Meer uit Buitenland
DHAKA (ANP/RTR) - In Bangladesh zijn zeker 24 mensen om het leven gekomen nadat een passagiersbus met ongeveer veertig inzittenden in de rivier de Padma was gestort. Het incident gebeurde toen de bus probeerde aan boord van een veerboot te gaan, aldus de hulpdiensten.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De gezondheidssituatie in Cuba is "diep verontrustend", schreef directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag op X.
4 uur geledenGAVIÃO PEIXOTO (ANP/RTR) - Brazilië is het eerste Latijns-Amerikaanse land geworden dat een supersonische straaljager bouwt. Woensdag onthulde Brasília namelijk de eerste Gripen die in eigen land is geassembleerd. De Gripen is een door het Zweedse Saab ontworpen toestel. "Dit is de eerste keer sinds de oprichting van Saab dat een straaljager buiten Zweden wordt geproduceerd", aldus Saab-CEO Micael Johansson.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
11 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
11 uur geleden