UMG en Wolters Kluwer stijgen op afwachtend Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Platenlabel Universal Music Group (UMG) en informatieleverancier Wolters Kluwer behoorden woensdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. Beide AEX-bedrijven kwamen met goed ontvangen kwartaalberichten. De stemming op de Europese aandelenmarkten bleef terughoudend. Beleggers zijn vooral in afwachting van het belangrijke rentebesluit van de Federal Reserve.
Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de rente met een half procentpunt gaat verhogen om de hard oplopende inflatie in de Verenigde Staten te bestrijden. De Fed verhoogde de rente in maart al met 0,25 procentpunt. Dat was de eerste renteverhoging sinds 2018. De laatste keer dat de rente met 0,5 procentpunt werd opgeschroefd was in 2000. Beleggers zijn vooral benieuwd of de Fed de rente in de toekomst nog agressiever gaat verhogen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent lager op 703,47 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 1036,77 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,4 procent.
Platenlabel
UMG ging aan kop in de AEX met een plus van 1,6 procent. Het platenlabel profiteerde in het eerste kwartaal met name van de populariteit van Japanse artiesten als de band King & Prince, zanger Fujii Kaze en zangeres Ado. Ook de zanger The Weeknd behoorde tot de topverkopers van UMG, dat de omzet en winst zag stijgen. Het bedrijf verdiende ook bijna een vijfde meer met abonnementen en het streamen van muziek.
Wolters Kluwer volgde met een winst van meer dan 1 procent. De informatieleverancier zag de omzet stijgen in het eerste kwartaal en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar. Topvrouw Nancy McKinstry sprak van een goede start van het jaar, waarin alle vier divisies groei lieten zien.
Techsector
Techinvesteerder Prosus kampte met koersdruk in de Chinese techsector, waarin het bedrijf via Tencent een groot belang heeft, en zakte 1,6 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste daler met een min van 1,7 procent. Operationeel directeur Jörg Gerbig vertrekt voorlopig bij het moederbedrijf van Thuisbezorgd vanwege mogelijk grensoverschrijdend gedrag. Gerbig zou zich hebben misdragen tijdens een evenement van het bedrijf.
De olieprijzen gingen omhoog na het besluit van de Europese Commissie om binnen een half jaar de invoer van ruwe aardolie uit Rusland te verbieden en voor het eind van het jaar die van benzine en andere olieproducten. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,5 procent meer op 104,99 dollar. Brent-olie werd 2,4 procent duurder op 107,48 dollar per vat. De euro was 1,0536 dollar waard, tegen 1,0536 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
7 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
10 uur geleden