Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Umc's Leiden, Amsterdam en Utrecht samen in hart- en kinderzorg

Umc's Leiden, Amsterdam en Utrecht samen in hart- en kinderzorg

LEIDEN (ANP) - De universitaire medische centra in Leiden, Amsterdam en Utrecht gaan hun krachten bundelen op het gebied van academische hart- en kinderzorg. "Om de gewenste kwaliteit en toegankelijkheid van academische hart- en kinderzorg in Nederland te garanderen, kostbare kinder-ic-capaciteit te behouden en aanpalende zorg (zoals voor kinderen met kanker) te waarborgen, slaan de umc's van Leiden, Utrecht en Amsterdam de handen ineen", aldus een woordvoerder van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC).

Demissionair zorgminister Ernst Kuipers kreeg deze zomer van de voorzieningenrechter te horen dat hij door mocht gaan met zijn plan om kinderhartchirurgie te centraliseren. Hierdoor zijn operaties aan aangeboren hartafwijkingen straks nog maar op twee plekken mogelijk, Groningen en Rotterdam. De operaties aan aangeboren hartafwijkingen bij kinderen kunnen nu nog op vier locaties worden uitgevoerd: in het Erasmus MC in Rotterdam, het UMC Groningen, het UMC Utrecht en in het Centrum voor Aangeboren Hartafwijkingen Amsterdam-Leiden (CAHAL), opgezet door het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en Amsterdam UMC.

Leiden, Amsterdam en Utrecht willen nu "huidige kennis en kunde uit kinderhartchirurgie en hartkatheterisatie concentreren in één cluster". De kinderhartchirurgische teams uit Utrecht en Leiden/Amsterdam werken volgens de plannen vanaf het eerste kwartaal in 2024 vanuit één team op twee locaties, zo is de bedoeling. "Door de concentratie van zeldzame ingrepen op één locatie, zoals de Norwood (Utrecht) en de Nikaidoh (Leiden), kunnen unieke expertises en opleidingsmogelijkheden voor de zorg behouden blijven", zo is de gedachte.

Bezwaren

De centra in Utrecht, Leiden en Amsterdam hebben al lang bezwaren tegen de plannen van Kuipers en die komen weer aan de orde tijdens een nieuwe, meer inhoudelijke behandeling door de rechter op 30 november. Een woordvoerder van het LUMC benadrukt dat de drie niet tegen concentratie zijn, maar dat ze veel nadelen zien in de plannen van de minister. Ze denken met de donderdag gepresenteerde plannen zelf een veel beter alternatief te hebben.

Het is "goed om te zien dat deze partijen de samenwerking op dit gebied opzoeken", reageert het ministerie van VWS. "Natuurlijk is het doel dat niet alleen deze drie centra maar alle betrokken centra gaan samenwerken in een landelijk netwerk, dit is een mooie stap in die richting. De complexe operaties bij patiënten met een aangeboren hartafwijking zullen op twee locaties worden geconcentreerd: in Groningen en in Rotterdam. We gaan er vanuit dat de samenwerking met deze centra daar de volgende stap is".

Meer uit Gezond

RIVM: griepepidemie voorbij

BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.

6 dagen geleden
Hooikoortsklachten nemen af na weken van stijging

UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.

6 dagen geleden
Argentinië officieel uit Wereldgezondheidsorganisatie gestapt

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.

1 week geleden
Clara Wichmann in hoger beroep tegen producent borstimplantaten

AMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.

1 week geleden
Minder mensen hebben griep, meldt RIVM

BILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.

1 week geleden
Hooikoorts piekt eerder in het jaar en meer mensen hebben last

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.

1 week geleden
Veel verschillen in prijs kankermedicijnen, KWF wil meer openheid

AMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.

2 weken geleden