UMC Utrecht stelt Philips aansprakelijk om beademingsapparaten
UTRECHT (ANP) - UMC Utrecht heeft zorgtechnologiebedrijf Philips aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van de technische problemen met beademingsapparatuur die het bedrijf levert. Dat bevestigt een woordvoerder van het ziekenhuis na berichtgeving van NRC.
Philips kondigde vorige zomer aan dat stukjes schuimrubber die in de apparaten zitten verwerkt mogelijk los kunnen laten. Het UMC Utrecht gebruikt 1250 apparaten van Philips in het Centrum voor Thuisbeademing, waar zo'n 900 patiënten onder vallen. Zo'n twee weken na de waarschuwing van Philips verzond het ziekenhuis de aansprakelijkheidsstelling.
Philips geeft het ziekenhuis sinds de veiligheidswaarschuwing namelijk nauwelijks "informatie, advies en instructies" over wat er met de apparaten moet gebeuren, zo stelt de woordvoerder. "Dat belemmert ons in ons werk. Wij hebben een zorgplicht voor een hele kwetsbare patiëntengroep." Het gaat om mensen met bijvoorbeeld de spierziekte ALS, die volledig afhankelijk zijn van de beademingsapparatuur. "Als zij gezondheidsschade oplopen en ons aansprakelijk stellen, gaan we dat verhalen op Philips." Dat is tot nu toe nog niet gebeurd.
Kosten
Het ziekenhuis zal echter ook kosten maken als de apparaten moeten worden vervangen. Dat is geen kwestie van even een ander apparaat neerzetten, legt de woordvoerder uit. "Daar gaat ontzettend veel tijd en dus capaciteit in zitten. Patiënten moeten allerlei nieuwe instructies krijgen voor de werking van het apparaat. Waarschijnlijk moeten ze zelfs tijdelijk worden opgenomen."
Ook de kosten daarvoor wil het ziekenhuis op Philips verhalen. "Maar op dit moment wachten we nog op informatie over het vervangen van de apparaten. Daar vragen we al maanden om."
Meer uit Binnenland
DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
3 uur geledenDE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
6 uur geleden